До суду в справі авіакатастрофи малайзійського боїнга рейсу MH17, який збили в 2014 році над Донеччиною, надійшли 84 заяви від родичів загиблих з вимогами грошової компенсації, сума якої наразі невідома.
Про це на початку слухання в судовому комплексі «Схіпхол» у Нідерландах 9 березня оголосив головуючий суддя Хендрік Стейнхаус, повідомляє «Громадське».
Наразі незрозуміло, від кого саме постраждалі вимагатимуть компенсацію. Ймовірно, ідеться про чотирьох обвинувачених: росіян Ігоря Гіркіна – тодішнього «міністра оборони «ДНР», Сергія Дубінського – генерал-майора російської армії, який очолював «військову розвідку» бойовиків, та Олега Пулатова, який керував 2 відділом «ГРУ ДНР», а також українця Леоніда Харченка, який керував одним з підрозділів «ГРУ ДНР» і спільно з Пулатовим супроводжував «Бук», яким збили літак, до Сніжного. Усіх їх оголосили в міжнародний розшук та судять заочно.
«Є два звинувачення. Перше – це вбивство всіх людей на борту MH17. Друге – вчинення дій, що призвели до катастрофи лайнера. Суд, якщо підтвердить звинувачення, має встановити, хто був причетний до цього, хто брав участь», – розповіла журналістам суддя-речниця Мерайє Кнайф.
Найближчим часом суд працюватиме у стадії попередніх слухань. Скільки саме це триватиме – поки що невідомо. Судді будуть з’ясовувати в прокурора статус розслідування, чи будуть нові підозри, тощо. Також будуть з'ясовувати у родичів, чи будуть вони вимагати компенсацію і яку саме. Лише після цього суд перейде до розгляду справи по суті. Очікується, що це станеться не раніше кінця весни-початку літа.
Нагадаємо, 9 березня у Нідерландах розпочався судовий процес у справі про збиття Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, 17 липня 2014 року неподалік Сніжного Донецької області. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.
Нідерланди ведуть міжнародне розслідування авіакатастрофи. Близько двох третин із 298 загиблих були громадянами Нідерландів. Міжнародна слідча група в 2016 році оголосила, що ракетний комплекс «Бук», якою збили літак, прибув з Росії, а потім в травні 2018 року прийшла до висновку, що 53 зенітна ракетна бригада Росії перевезла цей «Бук» у 2014 році в Україну і з України. У той же час Росія заперечує свою причетність до катастрофи.
Наразі слідство вважає, що четверо підозрюваних проживають в Росії. Прокуратура Нідердландів оголосила обвинувачення їм на початку лютого.
Додамо, що у червні 2019-го українські спецслужби вивезли з непідконтрольної Україні частини Донеччини зенітника «ДНР» Володимира Цемаха, який на одному з відео каже, що «ховав Бук». Однак у вересні влада України передала його Росії у межах обміну полонених.
Також у вересні слідство змінило статус Цемаха зі свідка на підозрюваного. Нідерланди офіційно надсилали Росії запити щодо екстрадиції Цемаха, але Москва відмовила їм у цьому, і він повернувся на непідконтрольну частину Донеччини. У грудні СБУ оголосила його в розшук.