Частину вілли XIX ст. у центрі Львова продають за 25,5 млн грн

На продаж виставили приватизовану у 90-х частину вілли Яна Стики

13:12, 11 листопада 2020

У Львові за 900 тис. доларів продають частину вілли Яна Стики, збудовану в кінці XIX століття. Ця вілла поділена на дві частини, в одній яких з 70-х років функціонує художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського, а в іншій живуть люди. На продаж виставили частину вілли, приватизовану кількома львівськими сім'ями більше 20 років тому. Інформація про продаж вілли збурила багатьох львів’ян, оскільки в оголошеннях про продаж ріелтори використали фото музею, а не житлової частини будинку.

Днями на сайтах з продажу нерухомості з’явилось оголошення про продаж будинку на вул. Новаківського, 2 під офіси і житло. В оголошенні йдеться про продаж 3-поверхового будинку загальною площею 700 м² за 900 тис. доларів (25,5 млн грн). Ріелтори проілюстрували оголошення фотографією музею Олекси Новаківського, відтак виникло враження, що на продаж виставили музей.

Оголошення про продаж будинку на вул. Новаківського проілюстрували музеєм Новаківського

Вілла Яна Стики складається з двох частин, кожна з яких має окремий вхід. Перша частина – це будівля мистецького ательє, де сьогодні працює музей Олекси Новаківського. Йдеться про наріжну частину вілли з великим арковим вікном і трикутним торцем, що виходить на вул. Листопадового Чину. Друга частина вілли –це триповерховий житловий будинок зі сторони вул. Новаківського.

Цю віллу як цілісний об'єкт збудував вкінці XIX ст. Іван Левинський за проектом архітектора Юліана Захаревича. Спочатку вілла була творчою майстернею і житлом польського художника Яна Стики. Згодом художник продав віллу митрополиту Андрею Шептицькому для національного музею. У той час частину вілли зі сторони вул. Новаківського музей здавав в оренду під житло, щоб мати можливість платити працівникам і купувати мистецькі твори. Пізніше на запрошення Шептицького тут оселився художник Олекса Новаківський і відкрив власну художню школу.

Музей Олекси Новаківського є філією Національного музею імені Андрея Шептицього. Директор цього музею Ігор Кожан розповів ZAXID.NET, що раніше музей робив спроби повернути собі приміщення на вул. Новаківського, однак зараз це зробити неможливо.

«У радянський час ту частину будинку з вул. Новаківського передали під гуртожиток заводу «Львівприлад». На початку незалежності люди, які там мешкали, приватизували своє житло. Якби це належало суцільно «Львівприладу», то ми би могли поборотися, але якщо помешкання приватизовані – то ми нічого вже не зробимо», – розповів директор музею.

Зараз у триповерховому будинку на вул. Новаківського, 2 проживає кілька сімей. За словами ріелторки Галини Медуни, яка займається продажем будинку, усі власники квартир погодилися на продаж.

Вілла Яна Стики є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Зазначимо, аби нові власники будинку на вул. Новаківського не зможуть перебудувати чи надбудувати зайві поверхи будинку, не отримавши дозвіл від ДАБІ та містобудівних умов і обмежень від Львівської міськради.