Обсяги вкладень нерезидентів в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) України за підсумками щотижневого аукціону зросли на 3,5 млрд грн, або на 3%, – до 118,8 млрд грн. Як свідчать дані на сайті Національного банку України, частка нерезидентів на ринку ОВДП України сягнула 14,6%.
Як повідомив УНІАН, Міністерство фінансів України на ОВДП-аукціонах 2019 року розмістило гривневі облігації на 227,552 млрд грн, що в 3,5 рази вище від показника 2018 року.
Обсяг вкладень нерезидентів в облігації внутрішньої держпозики України в 2019 році зріс на 109 млрд грн, або у вісімнадцятеро – до 115,8 млрд грн.
Водночас раніше економісти неурядової аналітичної організації Growford Institute заявляли, що згідно з їхніми підрахунками, частка нерезидентів насправді може становити 36,8%.
Нагадаємо, облігації внутрішньої державної позики – це державні цінні папери, емітентом яких є виступає Міністерство фінансів України, їх розміщують лише на внутрішньому фондовому ринку. Держава гарантує власникам ОВДП 100% виплату номінальної вартості облігацій і доходу відповідно до умов їхнього розміщення. Держава зазвичай випускає облігації держпозики для того, щоб компенсувати бюджетний дефіцит.
Торік в Україні початок активних продажів ОВДП збігся в часі зі зміцненням курсу гривні.
Економісти та учасники ринку тоді зауважували, що такі облігації вимивають з економіки гроші, які натомість могли б скерувати на кредитування виробництва, адже їхніми найбільшими власниками є Національний та комерційні банки. Коли ж свій портфель ОВДП почали різко нарощувати іноземні інвестори, з’явились застереження, що нерезиденти можуть за деякий час швидко вийти з ринку і забрати валюту, що призведе до різкого обвалу валютного курсу гривні.
На думку економіста Олександра Савченка, який раніше на посаді заступника голови НБУ курував департамент валютного контролю, власники ОВДП – іноземні та українські – отримали найбільший зиск від зміцнення гривні. Крім того, що вони отримують дуже непоганий купон (річна процентна ставка, що виплачується власникові ОВДП, – ред.) по самих облігаціях, їхні доходи зростають і через курсову різницю.
«Посилення гривні майже на 20% дало можливість цим інвесторам, хоч насправді вони не є інвесторами, заробити в доларах до 38%. Це феноменальні заробітки у найбіднішій країні Європи», – наголосив економіст в коментарі «ВВС Україна».