3 жовтня ZAXID.NET провів чат-конференцію з начальником міського управління міліції Сергієм Зюбаненком. Відповідаючи на запитання читачів, головний міліціонер Львова розповів про будівництво нового управління міліції, про розкриті та нерозкриті резонансні злочини, незаконне будівництво у місті, затримання хабарників та про реформування міліції.
«Нове управління міліції збудують до 2015 року»
- Ви останнім часом багато розповідаєте про управління міліції, яке будують на вул. Стрийській. Розкажіть про перспективи оновленої міліції у новому управлінні.
- Два місяці тому розпочалось будівництво нового управління. Цьому передувало ряд подій, які почалися майже два роки тому, коли я прийшов на роботу. Перше питання, яке виникло в мене, – це оновлення матеріально-технічної бази, заміна людського ресурсу технічним, тобто камери відеоспостеження, які мають бути у нашому місті. Тому прийнято рішення про введення в дію комплексної програми профілактики злочинності. У межах цієї програми вивчалось питання оновлення матеріально-технічної бази. На сьогодні Львівська міська рада прийняла рішення про введення в дію цієї програми, виділено перші кошти, а також землю під будівництво нового управління. Місто виділило 4 млн грн, МВС – 7 млн. Кошти вже освоюють. Тривають будівельні роботи. Метою будівництва є не тільки поліпшення умов роботи міліції, але й технічне оснащення. Паралельно з будівництвом вивчають і підготовчі роботи по встановленню камер відеоспостеження. Це дасть можливість зробити міліцію більш сучасною та ефективною. З будівництвом ми почали і реформування міліції. Це ноу-хау, це пілотний проект, про який знають і мешканці, і гості міста.
- До котрого року мають завершити будівництво управління?
- При нормальному фінансуванні – до початку 2015 року.
- Як можна уникнути агресії і неправомірних дій слідчих на допитах?
- Це питання вже не один рік є актуальним. Є процедура, коли людина потрапляє до відділку міліції або управління. Згідно з КПК, є терміни утримання цієї людини, є технічні засоби, які фіксують, як потрапила, в журналах реєструється, коли людина зайшла, коли вийшла. На заяви про такі правопорушення мають реагувати прокуратура і внутрішня безпека.
- Чому саме у міліцейських структурах порушують закон?
- Ми не можемо відділяти міліцейську структуру від суспільства. Туди приходять люди, які так само живуть у тих же містах. Коли мене запитують про Врадіївку, то це справді зухвалий випадок. Але ж ці люди, які скоїли злочин, зростали у тому ж місті, де це сталося, ходили до школи і жили в суспільстві. У медицині, науці, міліції є проблеми, і це передусім стосується виховання нашого суспільства. Це питання риторичне і розмите у часі та просторі. Є дуже багато чинників, що впливають на те, що відбувається у міліції. Не все так добре в міліції. Тому я знову кажу про реформу міліції, яка повинна починатися з регіонів. Люди, які працюють у районних відділках, та їхні керівники знають проблеми на місцях. Тому сьогодні є унікальна ситуація, яка погоджена з міністерством, щоб до реформування міліції у Львові долучити саме громадян. Тому я хочу вислухати всі зауваження, пропозиції, які можуть надходити на телефон гарячої лінії (032 258-66-58), на сайті міського управління міліції чи у моєму блозі. Вже є звернення громадян, які ми опрацьовуємо. Є оперативний штаб, який цим займається. Це унікальна річ, яку ми будемо розвивати і відповідно реформувати міліцію, бо самі громадяни повинні сказати, яку вони хочуть бачити міліцію, що їх цікавить. Я наведу один приклад. Якщо людина не стала жертвою злочину, то скажіть, будь ласка, яка їй різниця скільки злочинів розкрито? Їй це нецікаво. Її більше цікавить, як міліція ставиться до неї на вулиці, як звертаються даішники. Тому ці питання є пріоритетними, і ми ними займаємось.
- Чи є вакансії дільничних у Львові?
- Так, вакансії є. Таких вакансій 11. Це робочий некомплект, бо він є не зовсім критичним, тому якщо є особи, які хочуть працювати в міліції, то чекаю їх у себе у відділі кадрового забезпечення. Скажу лише, що професія дільничного є непростою.
- Хто саме робив ролик «Безпечне місто»? Скільки коштів на це витратили? Чи він є якісним, на вашу думку?
- Це не є ролик про безпечне місто. Це саме той проект, який нині є в дії. Ролик змонтували торік, здається, 16 жовтня. Тоді ж відкрили приміщення райвідділу міліції на Сихові. Це був презентаційний ролик, продемонстрований гостям і журналістам. Його монтував наш відділ зв’язків з громадськістю. На це коштів не виділяли, бо вони отримують зарплату. Щодо якості ролика… Якби ми були комерційною структурою, яка заробляє кошти і може дозволити робити собі досить якісні речі, тоді ми б це робили. Та ми все одно будемо це робити, незважаючи на те, чи подобається це комусь. Зараз мене критикують за ті ноу-хау, які вводимо, зокрема і за сайт міського управління. Я повторюю, що обличчя міліції має змінюватись, воно не має бути сірим і похмурим. Хтось дивиться і бачить якісь дитячі речі. Це має змінити нашу свідомість і ставлення до міліції. Адже багато позитивних речей не висвітлюється. Якщо подивитися на всі позитиви і негативи міліції, то в процентному співвідношенні це аж ніяк не 50 на 50. Час йде, все змінюється, з’являються нові технології, ресурси, а ми всім цим не користуємось. Ми працюємо на рівні 90-х і 80-х років, а хотілось би йти в ногу з часом. Та, на жаль, на це нам не виділяють коштів.
- Читач запитує, наскільки львівська міліція знає Львів кримінальний? Скільки у Львові діє груп рекету, скільки проживає «злодіїв у законі»?
- Щодо злодіїв у законі, то це питання до УБОЗу, який наділений повноваженнями займатися такими справами. Мені не відомо, що у Львові є злодії у законі, злочинні угрупування. Це пережитки 90-х років. Якщо проаналізувати ситуацію у Львові, то, згідно з статистикою, вона – найнижча в Україні. Заперечувати це ми не можемо ніяк.
Через паркування у Львові складено більше тисячі протоколів
- Як міліція реагує на крадіжки бруківки та тротуарних плит під час ремонтів у Львові?
- Це питання є на часі, бо після того, як розпочались ремонти на певних ділянках доріг, почали знімати бруківку. Чомусь для когось вона є цінною, і після того почали звертатися щодо крадіжок бруківки. Відкрито 11 кримінальних проваджень, які зараз розслідуються. Вони є свіжими, бо пройшло місяць-два. Думаю, всіх їх доведуть до логічного кінця і скерують до суду.
- Невідомі ремонтники прокопали рів на тротуарі вздовж вулиці Личаківської. Чи буде хтось відповідати?
- Якщо буде така заява, то будемо реагувати, перевіряти, як це сталося і чи були погодження й документи на такі роботи. Всі звернення, які сьогодні надійшли, будуть зареєстровані, бо наші служби моніторять ЗМІ і реєструють ті звернення, які досі не були зареєстровані у райвідділах.
- Наступне запитання від голови Асоціації самоврядних ринків України. 29 березня 2010 року прокуратура Шевченківського району порушено кримінальну справу за фактом заволодіння грошовими коштами у великих розмірах підприємців, що здійснюють діяльність на території ТзОВ «Наш ринок». Сподіваються, що з вашою допомогою справа нарешті потрапить до суду.
- Беру цю справу під особистий контроль. Справа 2010 року, тому мені потрібно її вивчити. Якщо вона призупинена, але є підстави, щоб ми її поновили, це буде зроблено. Чекаю на офіційне звернення. Хоча, якщо є координати читача, ми з ним обов’язково зв’яжемось.
- Чому не вживають жодних заходів щодо водіїв, які паркуються під знаком «Зупинка заборонена» на проспекті Свободи. Читач каже, що бачив, як працівники ДАІ просили водіїв від’їхати, але не штрафували їх.
- Моя позиція, якої дотримуюсь до сьогодні: міліція не має займатися каральними методами роботи, а більше профілактикою і роз’яснювальною роботою. Чому ви думаєте, що працівник ДАІ має прийти на проспект Свободи і скласти 100 протоколів? Якщо під’їжджає особа, яка навіть порушила правила дорожнього руху, то працівник ДАІ може зробити зауваження і роз’яснити, щоб водій не порушував правил. Якщо людина на це адекватно реагує, то навіщо складати протокол? Загалом проблема паркування у центрі міста – не тільки міліції. А водії, що – не люди? Де вони повинні ставити свої автомобілі? Представників ДАІ не так багато, щоб їх поставити біля кожного стовпа. В центрі працює не менше 10 осіб. Коли роблять зауваження, і водій на нього адекватно реагує, то працівник ДАІ займається профілактикою. Щодо протоколів, то сьогодні у Львові їх складено 1111, а в центральній частині – 207. Уявімо картину, що двоє міліціонерів несуть службу на проспекті Свободи. Там паркується одне, два, десять, двадцять автомобілів. Скажіть, скільки потрібно працівників ДАІ, щоб скласти протоколи, або скільки часу, щоб це зробити? Тому спочатку – профілактика, а потім покарання, якщо людина не розуміє, починає сперечатися. Але міліція має людське обличчя і мій наказ, щоб уникати конфліктних ситуацій. Людина може помилятися і не побачити знаку.
- Читач Юрій запитує: часто бувають випадки, коли увечері сидиш зі своєю дівчиною в автомобілі, тут підходить ППС і починає вимагати паспорт та документи на автомобіль? З чим це пов’язано?
- Ну тут питання, де саме він сидить в автомобілі? Може, це газон або тротуарна, пішохідна зона. Наразі це питання є розмите, я не можу на нього дати чітку відповідь.
- Загалом, чи мають право вимагати працівники ППС документи без працівників ДАІ?
- Знову ж таки, це залежить від того, де стоїть автомобіль і, які події відбуваються в той чи інший момент у тому місці.
- Яка ситуація з розкриттям резонансного ДТП на Сихові, де загинула дитина? Чи притягнений хтось до відповідальності?
- Відкрито кримінальне провадження. Я знаю, що розслідує цю справу обласний апарат, слідче управління, тому, чи скеровано справу до суду чи ні, сказати я не можу. Але людина є під арештом і ніяких труднощів в розслідування не було, тому що окремих доручень щодо встановлення додаткових фактів не надходило. Тому я думаю, що питань не буде зовсім. Воно буде передано до суду.
«За хабарництво на Львівщині притягнено до відповідальності 40 осіб»
- Після матчу Україна-Сан-Марино зі стадіону вилучили понад 200 камер спостереження начебто для розслідування. Чи є якісь результати, підозрювані?
- Це питання є дуже резонансним і зараз вивчається. Воно викликало бурхливу реакцію на рішення про дискваліфікацію стадіону на 5 років і проведення матчів збірної України. Міліція не стоїть осторонь. Вивчаються ті події, які відбувалися безпосередньо на стадіоні під час проведення матчу. На сьогодні встановлено ряд осіб, і не тільки мешканці Львова, бо грала збірна. Дуже багато людей, які порушували громадський порядок, зокрема, підпалювали фаєри, є з інших регіонів нашої держави.
- Чому в аптеках Львова дітям продають таблетки з наркотичними вмістом по 20-30 грн за штуку?
- Є ліки, які справді мають продавати тільки за рецептом. На сьогодні у нас зареєстровано 4 кримінальні провадження стосовно таких випадків, триває профілактична робота, рейди. Ми неодноразово проводили рейди з представниками засобів масової інформації. Якщо комусь відома така ситуація, що саме от в цій аптеці відпускають такі ліки, які мають відпускати за рецептом, будь ласка, повідомляйте, будемо реагувати.
Але такі рейди проводять, виявляють факти, їх небагато. Їх (рейди, - ред.) проводять в основному з представниками ЗМІ. І це не тільки стосується лікарських препаратів, а й алкоголю, що продають неповнолітнім та після 22:00. Тільки розголос, тільки публічність можуть змусити людину не скоювати правопорушення в такій сфері. До прикладу, візьмімо алкоголь. Ми документуємо, витрачаємо час, ресурс, позбавляємо ліцензії, а через тиждень ліцензію поновлюють.
- Надайте, будь ласка, правову оцінку діяльності в службових приміщеннях міграційноі служби Львова ДП «Документ»?
- Згідно з даним повідомленням, ця інформація зареєстрована у Львівському міському управління міліції. Буде проведено перевірку. Чому досі не перевірили? Тому що не було звернень.
- Чи згадаєте ви останнє затримання по факту корупції на Львівщині, чи є програма протидії корупції?
- Той, хто ставив це питання, мабуть, не дуже відстежує роботу міліції. Це все опубліковано в ЗМІ. Львівська область входить в п’ятірку областей, які є на першому місці по лінії ДСБЕЗ (Державної служби боротьби з економічною злочинністю. - ред) в державі по хабарництву і корупції. На сьогодні 40 осіб притягнено до відповідальності по Львівській області. Це не епізодів кримінальних проваджень, це саме осіб. Це досить великий і серйозний показник. Останнє затримання – це голова районної адміністрації Львова. Я не думаю, що це не гучний факт.
- Чому міліція не звертає уваги на таке правопорушення, як куріння в громадських місцях?
- Звертаємо увагу. За цією ст. 175 ч.1 складено 478 протоколів. Це немало, просто подивимось взагалі на роботу міліції. Патрульно-постова служба, які для неї є першочергові завдання? Звичайно, що це профілактика злочинності. І коли скоюють пограбування, вуличні злочини, звісно, що ППС більше реагує на ці події, а не на те, що хтось курить в громадських місцях. Тепер скажіть, будь ласка, де є відведені місця для того, щоб люди курили? Я закликаю своїх підлеглих до того, щоб більше профілактували, ніж складали протоколи. Я розумію, що, може, десь це неправильно, але якщо б міліція, складала зараз протоколи на всіх, хто курить в громадських місцях, то скажіть, чим міліція ще може займатись? Або яка кількість міліції має бути в місті, щоб це було ефективно?
«На сьогодні у Львові не розкрите лише одне резонансне вбивство»
- Чи плануєте ви дати вказівку, щоб почати боротися з підробленими посвідченнями, які використовують у транспорті? За даними перевізників, таких є від 25 до 50%.
- До нас звертались перевізники. Цьогоріч проведено 8 спільних рейдів. Під час рейдів виявили і задокументували факти підроблення посвідчень. Це стаття 358 Кримінального кодексу. Коли ми проводимо спільні рейди, то це більш ефективно, коли є інформація безпосередньо від самих перевізників, адже підроблене посвідчення потрібно виявити, задокументувати, відправити на експертизу, і тільки дослідження скаже, чи справді воно є підробленим. А в перевізників така інформація є безпосередньо. За зверненнями такі рейди проводимо і будемо надалі проводити. Бо справді це питання є актуальним.
- Читач нагадує, що 30 червня 2012 року у Рудно отруїли німецьку вівчарку, і стверджує, що зараз відбувається затягування розслідування цієї справи?
- Я вивчав це питання, там була і скарга на міністра МВС, скарги в прокуратуру області. Проведено службове розслідування, є його висновки. Прокуратура міста та області порушень у діях слідчих не знайшла.
- Чим закінчилась справа із нападом під пабом «Чарльз Буковскі»?
- Знаю, що справа відкрита, всі, кому цікаво подальше проходження кримінального провадження, будь ласка, звертайтесь у слідче управління, і вам нададуть таку відповідь.
- Які останні резонансні злочини у Львові вам вдалося розкрити?
- Я не люблю порівнювати з іншими містами і з минулими роками. Але на сьогодні у Львові не розкрите тільки одне вбивство. Також є нерозкриті пограбування, розбійні напади, але це ― серйозний показник. Тому ефективність міліції підвищується, коли розкриваються такі злочини. Бо мобілізується весь ресурс, задіюється на розкриття саме таких злочинів. Були розкриті також і замовні, і гучні вбивства, але я не хочу це коментувати, бо цими розкриттями і розслідуваннями займається центральний апарат.
- Коли ви говорите про одне нерозкрите вбивство, то маєте на увазі вбивство співвласника ІТ-компанії?
- Так це вбивство Микити (Роман Микита, ― ред.) воно наразі не розкрите, але повірте, що міліція працює над розкриттям цього вбивства. Якщо будуть безпосередні новини стосовно цього, я буду інформувати громадськість.
- Чи нема помилки у році вашого народження?
- Ні. Помилки немає, якщо мається на увазі 1980 рік.
- Які ваші особисті враження від Львова як міста?
- Львів – унікальне місто. Коли я приїхав майже два роки тому, місто вразило мене архітектурою і своїм духом. За іронією долі, коли я потрапив на вул. Стрийську і побачив Академію сухопутних військ, то в мене склалось враження, що у нас дуже дієздатна і жива армія. Сьогодні ми на цій вулиці будуємо нове управління міліції, яке стане візиткою Львова. Коли людина заїжджатиме до міста, то бачитиме скляну сучасну споруду. Зараз розробляється, як вона вписуватиметься у місцевість. Це буде сучасно і креативно. Це буде велика гордість нашого міста.
- Ви обіцяли, що міліція розбереться з будівництвом на пл. Ринок – вул. Староєврейська і перевірить законність документів. Які результати цієї перевірки? Як міліція бореться з незаконним будівництвом у Львові?
- Тема дуже серйозна і дуже актуальна, тому, що справді дуже багато будівництва, незрозумілих реконструкцій у центральній частині Львова. Я знову повернусь до будівництва міського управління міліції, яке є державною структурою, потрібною структурою, тому що забезпечуємо громадський порядок, розкриття злочинів, порядок у місті. І коли потрібно було просто знайти приміщення для Львівського міського управління, яке було б у центральній частині міста, то таких приміщень чомусь не виявилось. І земельних ділянок під будівництво також. А будівля на вул. Бандери, 1 ― орендоване приміщення, і ми не маємо права навіть там якісь комунікації прокласти.
А ми бачимо, що будуються і будинки, і готелі, знаходяться приміщення під реконструкцію. Але ж це компетенція контролюючих органів і органів, які безпосередньо дають дозвільні документи на це. Часто це відбувається навіть не у Львові. Тому міліція з прокуратурою виходить таким арбітром того всього, що відбувається. Йдуть якісь рішення суддів, скасовуються апеляції, касації, ми їх просто чекаємо і дивимося, що відбувається. В міліції немає адекватних, нормальних, прогресуючих важелів впливу на те, щоб припиняти такі факти, коли це тільки починається.
А ми починаємо відкривати кримінальне провадження і чекаємо, поки пройдуть експертизи, рішення суду, поки воно буде оскаржене, а за цей час будуються кафе, ресторани, будинки і так далі. Тому це питання досить актуальне для Львова. Тут мусить сказати своє слово громада.
Аналогічний приклад – щодо площі Ринок. Відкрито кримінальні провадження, надано дозвільні документи, і це все губиться в часі і просторі. Ми на це не можемо адекватно впливати, припиняти безпосередньо, коли це тільки починається. Справді, проблема є, і тут питання – в законодавстві, яке потрібно змінювати в цьому напрямку.
- Чи шукає міліція Антоніна Догнала і чи проводить якісь заходи щодо обмеження діяльності незареєстрованої офіційно організації під його керівництвом, так званих «підгорецьких монахів», чи «догналівців»?
- У нас така інформація була зареєстрована, зараз точно вам відповісти, на якій стадії це все є, я не можу. Безпосередньо надамо відповідь, коли вивчимо це питання.