Чехія через львівське консульство працевлаштує 5 тис. українців

У Чехії, населення якої становить 10 млн людей, налічується понад 117 тис. вакансій

09:30, 14 травня 2016

Чехія працевлаштує п’ять тисяч українців, яких набиратимуть через консульство у Львові.

У десятимільйонній Чехії станом на кінець першого кварталу 2016 року вільними залишаються понад 117 тисяч вакансій. Найболісніше нестачу «робочих рук» відчуває промисловість країни. Найбільший запит на інженерів-будівельників, електротехніків, механіків. Не вистачає працівників ІТ-сфери та медиків, особливо сестринського персоналу, повідомляє DW з посиланням на чеську владу.

Задля заповнення вакансій уряд розробив і схвалив пілотний проект спрощеної процедури працевлаштування спеціалістів з України. Йдеться про полегшення процесу отримання довготермінової робочої візи загалом для 5 тисяч українських висококваліфікованих працівників та робітників середньої технічної ланки щороку. Згідно з оприлюдненим урядом механізмом, роботодавець шукає потрібного фахівця, укладає угоду і подає документи в консульську установу. Працівники дипустанови призначають коротку співбесіду з потенційним працівником.

Для мешканців українського прикордоння Чехія є другою країною після Польщі, куди вони найчастіше скеровують свої погляди у пошуках заробітку. Причому, йдеться не про короткотермінові, сезонні поїздки, а зазвичай перебування у півроку або рік, стверджує голова Асоціації роботодавців Львівщини Зеновій Бермес.

«На Закарпатті заробітки у Чехії – це масове явище, на Львівщині трохи менше, але теж їдуть. Їдуть легально і нелегально з польськими візами, не заради кращої зарплати, покращення добробуту сім’ї, як це у свій час робили чехи, німці чи італійці, а заради того, щоб банально вижити. Альтернативи в Україні немає», – заявив Бермес.

Середня зарплата інженера-конструктора в Україні 7 тисяч гривень, а в Чехії від тисячі євро (близько 30 тисяч гривень). Отже, існує чималий фінансовий стимул для фахівців. До того ж, за словамми Бермеса, безробіття в західному регіоні значно вище від офіційних 9 відсотків. «Можемо говорити про 20 відсотків. І значна армія безробітних живе за рахунок прикордонного руху», – додав голова асоціації.

Він запевнив, що зараз у світі йде боротьба не за нафту і газ, а саме за людський ресурс: «Як бачимо, Чехія вступила у боротьбу за український трудовий ресурс, і не лише за той, що вивільнився у час економічної кризи, але й за кваліфікований персонал, що у попиті на нашому ринку. І повірте, до таких кроків вдадуться і решта сусідніх країн».

Він також зазначив, що окремі інвестори самі йдуть на західні регіони і використовують дешеву робочу українську силу, працюючи на давальницькій сировині, але і вони невдовзі можуть відчути нестачу робітників.

Кілька тисяч чеських дозволів на роботу жодних проблем на українському ринку праці не створять, зрештою як і для економіки окремих регіонів чи в цілому, заявив експерт ринку праці, директор з розвитку рекрутингового ресурсу Work.ua Сергій Марченко. Позитивом є те, що чехи планують залучити фахівців з промисловості, що дозволить трохи знизити навантаження на український ринок праці саме у цій галузі, яке виникло внаслідок окупації Донбасу.За даними міністерства праці та соціальних справ Чехії, українців найбільше серед трудових мігрантів. Станом на січень 2016 року українцям видано понад 106 тисяч дозволів на роботу. І тепер цей відсоток ще зросте, прогнозує експерт.

Разом з тим Марченко констатував, що ринок праці в Україні стрімко оживає і в середньостроковій перспективі можна буде спостерігати зворотні процеси. «Ми спостерігаємо надвисоку активність роботодавців, кількість вакансій зросла на 75 відсотків у порівнянні з минулим роком. Звичайно, рівень оплати значно нижчий, ніж в Чехії, але з часом спеціалістів не вистачатиме і роботодавці змушені будуть піднімати зарплати. Тоді повернуться заробітчани з інших пострадянських країн – працювати вдома стане вигідніше. А от з ЄС заробітчани повернуться не скоро», – прогнозує Марченко.

З огляду на значний вивільнений трудовий ресурс в усіх без винятку регіонах України, урядові пропозиції Чехії є радше позитивним явищем, вважає експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Костянтин Кравчук. В масштабах загальної трудової міграції запропонована Чехією «квота» – це мізер, заявив експерт. І у короткій перспективі це не створить жодних економічних проблем, але працівники з офіційними дозволами, як показує практика, зазвичай залишаються у більш заможних країнах на постійно.

У цьому, на думку Кравчука, і є найбільша небезпека.

«Держава сплатила за їх освіту. Причому, гідну технічну освіту. Виїхав освічений персонал, податки сплачує в казну іншої країни, соціальні внески теж. Україна ж отримує проблему з наповненням пенсійного фонду», – зауважив аналітик.

На його думку, одним підвищенням зарплати кваліфікованого фахівця втримати майже нереально. «Допоки не буде стабільності і економічного зростання – їхатимуть, легально чи не легально», – констатував Костянтин Кравчук.