Через 3 місяці роздрібні ціни знову зростуть

11:00, 8 травня 2008

Квітневий показник інфляції у 3,1% означає, що Кабінет Міністрів під керівництвом Юлії Тимошенко не може впоратися з негативними процесами в економіці країни, попри постійні заспокійливі запевнення урядовців. Таку оцінку висловив сьогодні Глава Секретаріату Президента України Віктор Балога, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.

Він відзначив, що величина інфляції, зафіксованої у квітні, є надто великою для нього, оскільки саме в цьому місяці інфляційні процеси завжди були близькі до нуля. Зокрема, минулого року квітнева інфляція була нульовою, у 2006 році становила мінус 0,4%, у 2003-2005 роках дорівнювала 0,7%. "Отже, захоплені звіти уряду про спад інфляційної динаміки є передчасні і можуть втішити хіба що легковірних. Насправді немає ознак того, що подолати інфляцію вдасться за два-три місяці", - наголосив В.Балога.

За його словами, у цій ситуації Кабінетові Міністрів необхідно якнайшвидше внести і прийняти у Верховній Раді зміни до цьогорічного Державного бюджету, зі скорегованими макроекономічними та соціальними показниками, передусім, розміром прожиткового мінімуму. Ці зміни мають базуватися на нинішніх економічних реаліях і прогнозові розвитку процесів у вітчизняній економіці. Саме від правильного визначення прожиткового мінімуму залежать розміри пенсій, стипендій, соціальної допомоги й інших виплат, які мають послабити згубний вплив на добробут людей від різкого стрибка інфляції.

Для стримання інфляційного шалу Кабінет Міністрів приймає низку рішень, які загрожують економіці країни серйозними проблемами. Тобто для досягнення нетривалого позитивного ефекту вживаються заходи з ефектом міни сповільненої дії. Зокрема, уряд дозволив ввезення в Україну із-за кордону м'яса та цукру, причому без сплати мита. Кількість імпортного продовольства, яке буде вкинуто на внутрішній ринок, тримається в таємниці. Ці поставки здійснюватиме тільки Держрезерв, інші імпортери від участі усунуті.

Натомість, як відзначив В.Балога, "тут кожному видно подвійну монополію: економічну (поставлятиме імпортне м'ясо та цукор одна єдина структура) та політичну (Держрезервом керує представник БЮТ). Але це було б ще півбіди. Реально ж нелімітоване надходження на внутрішній ринок продовольства із-за кордону нокаутуюче вдарить по вітчизняних виробниках. Тобто Кабмін розраховує через масовану продовольчу інтервенцію створити ілюзію наповнення ринку та збити ціни. Усе це відбуватиметься під акомпанемент заяв про приборкання кризи командою професіоналів. Але така райська насолода триватиме не завжди, і платою за неї стане відчутний підрив потужностей продовольчої галузі нашої країни. Крім того, такі дії уряду йдуть урозріз із вимогами Президента про захист вітчизняного виробника".

Глава Секретаріату звернув увагу на ще один важливий економічний показник - індекс цін виробників, який ілюструє ціноутворення на промислову продукцію. Протягом березня і квітня він становив 6,6%, що дає підстави впевнено прогнозувати упевнене зростання роздрібних цін у наступні 3-6 місяців.