Через 5-7 років Україна буде очищена від хімічних небезпек, - Злочевський

14:40, 11 вересня 2011

Якщо програма з очищення України від різних хімічних відходів буде планомірно фінансуватися з державного бюджету, то вже за 5-7 років Україна може вийти з числа тих країн, де з часів Радянського союзу залишилися отрутохімікати.

Про таке в ефірі «5 каналу» розповів міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський.
«Починаючи з минулого року була поставлена ​​задача номер один, яку схвалив Президент України, - це очищення країни від пестицидів та гербіцидів, які розкидані були по країні. Ці склади налічують десятки і сотні тон особливо небезпечних відходів, які потрапляючи у воду, в землю, приносять шкоду оточуючим людям. І ми взялися за цю справу», - розповів міністр.
Він також зазначив, що минулого року 4 області України були повністю очіщенні від пестицидів та гербіцідів.
«Ми вивезли отруту, яка понад сім років зберігалася на території України. Це особливо небезпечна отрута «Премікс», завезена на територію України як сировина для якогось хімічного виробництва і кинута в цистернах. Ми знайшли іноземну компанію, яка взялася утилізувати це. Взялися за утилізацію гексахлорбензолу, що зберігається в Калуші в землі», - зазначив Злочевський.
Міністр екології зауважив, що цього року роботи по очищенню території України від хімічніх відходів почалися активніше, ніж минуло. У першу чергу робота йде у тих областях, які будуть приймати Євро-2012. Також на цей рік запланована утилізація відходів Горлівського хімзаводу, запасів берилію у Києві, та продовження робіт з утилізації у Калуші.
«Цього року ми почали активніше, тому що нас підтримав уряд, дуже хороший бюджет виділений на ці заходи. У цьому році буде очищено 12 областей України, теж повністю, під нуль, від пестицидів і гербіцидів», - зауважив Злочевський.
«Також у цьому році запланована утилізація хімічних відходів Горлівського хімзаводу - це мононітрохлорбензол, один з найстрашніших отрут, технологію утилізації якого не могли знайти протягом 20 років. Ми підписали контракт із західною компанією, у якої є завод і технологія утилізації даної отрути. До кінця листопада мононітрохлорбензол утилізують», - зазначив міністр.
За його словами, людей, які живуть у Києві турбував берилій, що зберігається на одному з підприємств міста. Ця отруйна речовина при попаданні в повітря й у воду призводить до важких наслідків. "На сьогоднішній день повністю розроблена методика вивезення його - проведений тендер, виділені гроші і розпочато утилізацію», - розповів міністр екології.
«Також цього року ми продовжимо утилізувати гексахлорбензол у Калуші. Тому що при розтині сховищ, які були в землі, з'ясувалося, що поховання цих відходів проводилося з часів Радянського союзу не за нормами, які встановлені для таких поховань, і тому даної отруйної речовини виявилося втричі більше, ніж було у звітах про закопування. Цього року, я думаю, ми зможемо утилізувати близько 7 тисяч тон гексахлорбензолу, і на наступний рік залишиться 12 тисяч», - заявив головний еколог країни.
Злочевський зазначив, що після відповідної інспекції стало очевидним, що вітчизняні підприємства не мають технологій для утилізації даних хімічних відходів, тому було прийнято рішення вивозити їх та проводити утилізацію за кордоном, на європейських підприємствах.
«Було ухвалено рішення, що не має сенсу будувати кілька років завод, щоб ще за кілька років він утилізував всі наші відходи, і потім цей завод буде стояти без роботи. Економічно вигідним виявилося зібрати це все, правильно запакувати, і відправити в Європу для утилізації», - зазначив міністр.
Злочевський додав, що всі роботи у повному обсязі фінансуються з державного бюджету, і якщо й надалі справи будуть так іти, то через 5-7 років територія України буде повністю очищена від хімічних небезпек.
«Це бюджетне фінансування повністю. З екологічного фонду в наступному році ми запланували на утилізацію 370 мільйонів. У наступному році плануємо очистити Україну від пестицидів, гексахлорбензолу і взятися за нові напрями хімічних відходів, які виявлені в процесі нащих екологічних перевірок», - повідомив він.
«Якщо ми будемо йти планомірно протягом 5 - 7 років, ми вийдемо з числа тих країн, де за часів Радянського союзу зберігалася всяка погань, та увійдемо до складу країн, де люди можуть спокійно купатися, відпочивати і не боятися того, що відпочивши на землі, завтра ви можете щось знайти», - додав міністр екології.