Через чотири роки два найбільші держбанки можуть бути продані

Держава поступово готується вийти з капіталу низки банків

09:27, 17 лютого 2016

Розроблена урядом стратегія реформування державного банківського сектора передбачає можливість повної приватизації системоутворюючих Ощадбанку і Укрексімбанку в довгостроковій перспективі, при цьому рішення щодо обсягу акцій для продажу і термінів такого продажу буде прийнято Кабінетом міністрів не пізніше кінця 2020 року.

Про це йдеться в затверджених урядом «Засадах стратегічного реформування державного банківського сектора», опублікованих на сайті Міністерства фінансів.

Згідно з документом, середньострокова перспектива (до середини 2018 року) передбачає продаж не менше 20% акцій Ощадбанку і Укрексімбанку кваліфікованому інвестору або міжнародній фінансовій організації (МФО) шляхом проведення прозорого конкурсу.

«Для цього наглядові ради системоутворюючих банків в 2018 році повинні будуть вибрати пріоритетний спосіб продажу акцій і узгодити його з Мінфіном. Остаточне рішення про продаж акцій має бути прийнято Кабінетом міністрів не пізніше першого кварталу 2018 року», – наголошується в документі.

Щодо держбанків, які не є системоутворюючими, в документі зазначено, що метою держави є вихід з капіталу шляхом приватизації або ліквідації в терміни, зазначені для кожного банку окремо.

Згідно зі стратегією, до початку 2020 року Ощадбанк повинен увійти в ТОП-5 банків з кредитування роздрібного бізнесу та в ТОП-3 з кредитування і депозитів мікро, малого і середнього бізнесу, Укрексімбанк – почати обслуговування роздрібного і мікробізнесу. Крім того, держава прийме рішення про терміни та умови поступового приєднання Ощадбанку до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб починаючи з 2017 року на основі економічного аналізу наслідків і ризиків для банків і банківського сектора.

Згідно з документом, держава повинна повністю або частково вийти з капіталу Укргазбанку до кінця 2017 року. При цьому Укргазбанк повинен підготувати стратегію розвитку, орієнтовану на продаж держчастки в капіталі банку до квітня поточного року і передати її до Мінфіну. Держава також має намір вийти з капіталу Родовід Банку і інших банків в 2016 році.

На теперішній момент частка активів держбанків на банківському ринку України складає близько 26%.

Станом на кінець третього кварталу 2015 року кредитний портфель держбанків з урахуванням резервів становив 231 млрд грн і був сформований в основному за рахунок кредитів корпоративним позичальникам.