Через МС Росія прагне контактувати з ЄС без посередництва України

12:17, 3 липня 2011

Митний союз необхідний Росії для економічної, а потім і політичної експансії в сусідні країни, що зустрічає опір економічної та політичної еліти в Україні. Про це заявляє директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«МС — це фактично розширення внутрішнього російського ринку до зовнішніх торговельних кордонів. Тобто Росія прагне, щоб її економічні кордони збіглися з політичними кордонами України. У таких умовах Росія зможе вибудувати прямі економічні контакти з ЄС без українського транзитного посередництва», — вважає В. Карасьов.

«Росія виступає за загальний економічний простір, але пропонує не створити спільний ринок, а розширити свій внутрішній ринок за рахунок ринків інших держав. Не зайвим буде нагадати, що об’єднання Німеччини в середині XIX століття почалося із запровадження О.Бісмарком єдиного митного тарифу, який тоді називався імперським тарифом для всіх німецьких земель. Це геоторговельне об’єднання стало прологом до створення другого німецького рейху», — відзначає автор.

В. Карасьов не впевнений, що цей проект підтримає економічна еліта України.

«Україна весь пострадянський період тримається за багатовекторність, яка означає постійне балансування у становищі напівінтеграції. Підрихтовуючи час від часу свій ізоляціонізм, вигадуючи всілякі напівінтеграційні формули на кшталт «3+1» для Митного союзу (МС) або недоасоціації з Зоною вільної торгівлі (ЗВТ), влада робить усе, щоб не втратити контролю над внутрішніми ринками й активами, а також хисткою політичною системою. Політична еліта розуміє, що, приєднавшись до певного економічного простору, доведеться міняти політекономічний режим, а це своєю чергою загрожує втратою свого домінуючого статусу і привілеїв», — упевнений політолог.