Професійно-технічна освіта в Україні може зникнути. Усе через те, що держава переклала їх фінансування на місцеві громади. Маленькі містечка не в змозі тягнути на собі цю статтю витрат. Тож депутати Львівської обласної ради знову звернулися до уряду про допомогу, адже з 1 квітня гроші у місцевих бюджетів закінчуються.
Чи не найгірша ситуація у Стрию на Львівщині. Викладачам та студентам профтехучилищ затримують зарплати та стипендії. Проте навчальний процес триває. У ВПУ №35 учні набувають знання на буровій вишці. Цей заклад унікальний ― єдиний в Україні, який готує фахівців для нафтовидобувної галузі.
«У нас сьогодні спуско-піднімальні роботи, підйом, спуск свічі, скручуємо її, спускаємо вниз. Це все доволі складно робити», ― розповів учень вищого професійного училища №35 Михайло Дужак.
З 1 січня уряд перестав фінансувати ПТУ, переклав ці обов'язки на місцеві громади. Проте на місцях таких витрат не можуть потягнути.
«При переговорах з міською владою ми все-таки домовились, що було виділено кошти за січень. І таким чином ми закрили заборгованість по зарплаті, стипендіях. Але зараз вже березень і буквально минулого тижня в тяжких дебатах з депутатами нас все-таки підтримало місто і виділило кошти за лютий», ― розповів директор вищого професійного училища №35 Олег Кизима.
Та у стрийському бюджеті гроші на професійну освіту закінчаться до 1 квітня. А таких училищ у місті чотири.
До прикладу, у вищому художньому училищі навчається 700 студентів: ковалі, столярі, зварювальники, художники. Молодь створює картини, гобелени, вітражі, які милують око. Серед них і студент Любомир із другом створив сайт, де знаходить замовників на портрети. Так заробляє гроші на фарби та матеріали, тому що стипендію постійно затримують.
«Я взагалі не малював до художнього училища, зараз я вмію малювати аквареллю, олійними фарбами, темпорою. Наприклад, пастель коштує 200-300 грн ― це одна стипендія. А от акварельні фарби 400 грн коштують», ― пояснив учень 2-го курсу вищого художнього училища Любомир.
Фінансування державою професійної освіти завжди виглядало так: це лише зарплати викладачів, стипендії учнів та оплата комунальних. Тож закладам доводилось самим викручуватись і шукати гроші на навчальні матеріали.
«Щоб діти мали на чомусь вчитись, ми повинні ці гроші заробити. На превеликий жаль, держава фінансує тільки існування навчальних закладів. Решту коштів нам доводиться заробляти самим», ― зазначив директор вищого художнього професійного училища Олег Капало.
Ті ж самі клопоти і у Новому Роздолі на Львівщині. У міському бюджеті не лишилось грошей, такі витрати паралізують міський бюджет.
«Ми повністю ущемляємо своє місто в розвитку. Для того, щоби утримати два училища, на рік необхідно 16 мільйонів гривень. Це для нас неймовірна сума, таких коштів в місті нема», ― скаржиться міський голова Нового Роздолу Андрій Мелешко.
У міському бюджеті Львова заклали на рік фінансування училищ. В обласній раді ― на півроку, на їхньому утриманні 22 заклади. У містах обласного значення ситуація гірша, їм вистачить грошей лише на квартал.
«Сьогодні ситуація критична у містах обласного значення, таких як Новий Розділ, Стрий, Дрогобич, Самбір, вони виділили фінансування тільки на три місяці. Ми вже третій раз звертаємося в Кабінет міністрів для того, щоби була державна субвенція», ― пояснив голова комісії з питань освіти і науки облради Володимир Вантух.
Через ігнорування державою профтехосвіти викладачі ВПУ кажуть, що готові і до рішучих кроків ― підуть на Київ.