Через обмеження на імпорт вживаних авто українці втратили 40 млрд доларів

Це втрати за понад 20 років через неможливість покращити життя завдяки доступному авто

19:43, 12 листопада 2020

Із 1998 року і донині українці втратили в добробуті близько 40 млрд доларів, не маючи можливості купити доступне авто. У таку суму експерти неурядового аналітичного центру CASE Україна оцінили чисті суспільні втрати через дію протекціоністських обмежень на ввезення вживаних автомобілів з-за кордону.

Згідно з даними їхнього дослідження, 40 млрд – це втрати у добробуті протягом 22 років через неможливість знайти кращу роботу за відсутності власного авто або ж авто належної якості, втрати в часі через довгі добирання без автомобіля, відмови у відпочинкових подорожах на авто, а також переплачені гроші за придбання транспорту за вищими цінами в Україні.

«Ці гроші нікому не дісталися, це чистий змарнований прибуток. Нині українці продовжують втрачати від 1,2 до 1,5 млрд грн щороку, оскільки діє заборонний акциз на ввезення автомобілів, старших від 10 років. Це стримує розвиток ринку авто та не дає українцям задовольнити власні потреби», – повідомив під час презентації дослідження старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський.

За його словами, якщо прибрати цей акциз, авто подешевшають, а попит на них зросте, це призведе до подвоєння обсягів сплати ПДВ та ввізного мита. Згідно з розрахунками CASE Україна, від цих процесів бюджет отримає 11,4 млрд грн (у цінах станом на 2020 р.). Натомість скасування акцизу призведе до втрат бюджету у розмірі 10,3 млрд грн. Тож різниця становитиме понад 1 млрд грн – саме стільки у разі скасування акцизного податку для легкових автомобілів щороку отримуватиме державний бюджет.

«Ми порахували, що в такому разі ринок уживаних авто, що імпортуються до нашої країни, зросте вдвічі. Загалом український ринок автомобілів зросте до 1,1 млн продажів на рік з нинішніх 800 тис. Зростання відбудеться завдяки ввезенню 350 тис. вживаних автомобілів з-за кордону. Жодних втрат для бюджету не буде. Навпаки він буде в плюсі», – наголосив Володимир Дубровський.

Щоби уникнути впливу аномалій, під час розрахунків суспільних втрат через акциз та можливої користі від його скасування брали до уваги не увесь ринок, а найбільш консервативну його частину – вживані автомобілі вартістю від 3 до 16 тис. доларів.

За словами фахівців CASE Україна, збільшення ввезення вживаних автомобілів не спричинить різкого погіршення екологічної ситуації. Екологічніші європейські авто замінюватимуть в країні старі радянські, українські та російські машини, зібрані у 90-х роках. Нині частка таких авто в Україні становить 28% від загалу. Окрім того, забруднення повітря двоокисом вуглецю від легкового транспорту становить лише 6,4% від загального обсягу викидів, натомість у промисловості такий показник – 10,2%, енергетики – 55,2%.

Нагадаємо, минулого тижня представники громадської організації «Авто Євро Сила», що об’єднує власників так званих євроблях, себто нерозмитнених автомобілів на іноземних номерах пікетували Верховну Раду з вимогою ухвалити проект закону №3704 для запровадження доступного розмитнення вживаних авто. У проекті запропоновано скасувати ввізний акциз на легкові автомобілі та кузови до них, мотоцикли, причепи і напівпричепи та інші транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше. Згідно з підрахунками його авторів, це дозволило б зменшити ціни на вживані автомобілі десь вдвічі.

Нині ставки розмитнення складені таким чином, що вартість легалізації вживаного авто у деяких випадках сягає 250-650% від його митної вартості.

Проти законопроекту №3704 виступило міністерство фінансів. Як стверджував директор департаменту митної політики Олександр Москаленко, його ухвалення призведе до прямих втрат бюджету в розмірі близько 8 млрд грн.

Згідно з даними соцопитування, яке у травні 2020 року на замовлення CASE Україна зробив КМІС, більш як 82% опитаних українців повністю або частково погодилися, що автомобіль має бути доступним кожній сім’ї, щоб усі охочі могли скористатися його перевагами. І лише менш як 12% підтримують думку, що автомобіль не має бути доступним кожній сім’ї – щоб обмежити негативні явища, пов’язані з використанням автомобілів.

Більш як половина (54%) виступають за скасування акцизного податку та вікового коефіцієнта на імпорт вживаних авто в Україну й лише 22,7% хочуть залишити чинні ставки.

CASE Україна – незалежна неприбуткова громадська організація, яка проводить економічні дослідження, аналіз та прогнозування макроекономічної політики. Основними замовниками досліджень є Європейська комісія, UNDP, USAID, Міністерство закордонних справ Польщі, Світовий банк, а також приватний сектор.