Ініціативна група мешканців м. Соснівки на Львівщині вже рік бореться за те, щоби місто стало самостійним. Частина мешканців проти Перспективного плану об’єднаних територіальних громад Львівщини. Згідно з цим документом, який розробили два роки тому, до Червоноградської ОТГ мають увійти шість місцевих рад, разом із Соснівкою і Сільцем.
Натомість ініціативна група у Соснівці прагне створити окрему громаду із центром у своєму місті. До неї мали би приєднатись Сілецька, Волсвинська, Межирічанська і Гірницька ради. Із Червоноградом у такому разі залишаться села, що розташовані на північ від міста.
«Наприклад, на територіях Сільця та Межиріччя розташовані шахти. Натомість у нас є інфраструктура. На 20 тисяч населення ми маємо лікарню, кілька шкіл і дитячих садочків, а також пожежну частину», – пояснює громадська активістка Віра Сілецька.
Одразу після затвердження перспективного плану представники громади опитали 2,6 тис. мешканців про те, чи готові вони об’єднуватися з Червоноградом. Проти такого рішення проголосували 2552 мешканці, за – 108.
Об’єднуватись із Червоноградом мешканці Соснівки не хочуть і через те, що можуть втратити політичну незалежність. Їхня громада буде нараховувати 20 тис. населення, натомість Червоноградська – 70.
«Представники у місцевій раді від Соснівки – завжди два депутати, які просто не в змозі відстояти права й інтереси нашої громади, чисельність якої на сьогодні вже 11,5 тисяч населення. Ще розуміємо те, що Червонограду потрібні землі, а земля – зв'язка усіх сільських рад, які увійдуть у комплекті, як це передбачено законом», – пояснила громадська активістка Валентина Соловей.
Тим часом у Соснівській міській раді кажуть: зараз немає юридичних підстав, щоби влаштовувати будь-які об'єднавчі процеси.
«Із 1962 року ми з Червоноградом – єдина адміністративно-територіальна одиниця міста обласного значення. Навіть, якщо би ми і могли вийти із його складу, Верховна Рада повинна ухвалити ряд законодавчих актів щодо децентралізації таких міст, як наше», – пояснила очільниця Соснівки Ірина Харчук.
У Червонограді ж твердять: готові як об’єднуватись із Соснівкою, так і відпустити її.
«Є Червоноградська міська рада, в яку входять три населені пункти, де, відповідно, є три ради. І якщо буде проведений у якомусь із цих населених пунктів, зокрема, у Соснівці, місцевий референдум і буде визначено, чого реально хоче громада, а не певна кількість осіб, яка висловлює певну позицію, тоді мерія однозначно підтримає волевиявлення соснівчан», – переконує мер Червонограда Андрій Залівський.
В обласній адміністрації повідомили: зараз готують зміни до Перспективного плану створення об’єднаних громад. Що робити із Червоноградом і Соснівкою, ще не знають.
«Нам потрібно переглянути цей план і внести корективи з огляду на те, як громади бачать свій розвиток», – розповів координатор обласного Офісу реформ із децентралізації Віталій Корецький.
Загалом на Львівщині створили вже 33 об’єднані територіальні громади. У вісьмох із них 29 жовтня відбудуться вибори.