Через пенсії – до краху

Путінський режим ступив на слизьку стежку зниження соцстандартів

20:17, 5 жовтня 2015

Під час нещодавнього перебування російського правителя Путіна у США його, за даними ЗМІ, ознайомили з геополітичними розрахунками на найближчі кілька років. Згідно з ними, путінський режим впаде між 2017 і 2018 роками, при цьому Російській Федерації нібито загрожує розпад за зразком колишнього СРСР.

Другу частину прогнозу коментувати важко. Судячи з того, що Путіна з ним ознайомили у США, виконали його західні спецслужби, насамперед американські. А довіряти їм стовідсотково якось не виходить. Чому? Згадаймо: славетний Захід з його хваленим НАТО елементарно проморгав і підготовку РФ до вторгнення в Україну, і серйозну модернізацію російської армії.

Як стало тепер відомо, кремлівське угруповання довго і ґрунтовно готувалося до війни за межами Росії. Але ж це, фактично, відбувалося за технологічної та фінансової підтримки західних країн, бо до вторгнення Росії в Україну жодних антиросійських санкцій не існувало. Виходить, що всі минулі роки Захід добровільно вирощував свого нинішнього супротивника. Після всього цього важко вірити його далекосяжним висновкам.

Щодо першої частини прогнозу, то тут, як мовиться, значно «тепліше». Щоб у цьому переконатися, зовсім не обов'язково вивчати динаміку цін на нафту та іншу макроекономічну «цифірь». Є набагато простіші й водночас не менш очевидні ознаки того, що над Кремлем навис Дамоклів меч внутрішніх проблем.

Наприклад, днями міністр фінансів Росії Антон Силуанов знову озвучив свою пропозицію підвищити пенсійний вік в країні. Причому він заявив, що це треба зробити просто «терміново».

Раніше головний фінансист РФ говорив лише про потребу підвищити вік виходу на пенсію для росіян, але з термінами особливо не істерив. Тепер же він квапить і наполягає. Так один із найвідданіших поплічників Путіна викрив і його самого, і все кремлівське угруповання, яке цілому  світу намагається довести, що міжнародні санкції не діють, а росіянам – що їм не варто турбуватися.

«Кожен зайнятий своїми справами, і уряд займається економікою, причому в щогодинному режимі. І ми зовсім нічого з уваги не упускаємо, тому щодо цього турбуватися немає необхідності», – навіював Путін «підданим» 18 серпня під час своєї антизаконної поїздки в окупований Крим.

Російські послужливі ЗМІ рознесли цю звістку містами й селами. Народ вкотре повірив фюреру. А тут на сцену вискочив Силуанов: караул, якщо не змусимо громадян працювати до самої смерті, то ніяк не зможемо витягнути бюджет Пенсійного фонду!

Як відомо, середня тривалість життя чоловіків в Росії 2014 року становила 59,1 року. Якщо підняти вік виходу на заслужений відпочинок хоча б до 63 років, як наполягає Мінфін РФ, то багатьом росіянам доведеться «заслужено відпочивати» лише на тому світі. У грудні 2013 року Путін виступив категорично проти такого вирішення питання про брак коштів у ПФ РФ.

Хто хоч трохи знає нинішню Росію, той розуміє: без відома «царя» (як називають Путіна в його оточенні) жоден російський чиновник не посміє бовкнути щось таке, що може кинути тінь на «його величність». Тим більше – через кілька тижнів після кримської «заспокійливої» промови.

Що могло змінитися за такий короткий термін? Адже, здавалося б, економіка такої чималенької країни, як Росія, має значну інерційність. Ще зовсім недавно, цього літа, у російських «верхах» і натяку не було на такі панічні настрої. Наприклад, ще одна вірна служка Путіна – спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко, говорячи про можливе підвищення пенсійного віку, в липні твердо заявила: «Я думаю, якщо буде ухвалено таке рішення, то не раніше 2020 року. Це має бути планове (рішення), поступовий, не швидкий процес».

Силуанов же рве і метає: «Терміново!» Що це означає? Як розуміти? А означає це те, що міжнародні економічні санкції проти Росії не просто діють, а діють дуже ефективно. Розуміти це треба так, що в Кремлі не просто занервували, а засмикалися, немов піскарі на гачках.

Тим часом, за даними низки експертів, Захід поки що задіяв санкційний механізм відсотків на 20-25, не більше. І якщо російський правитель не усвідомлює, що, вторгшись в Україну, він переступив червону лінію, цей відсоток може істотно підвищитися.

Але важливо розуміти: яким би не був вплив зовнішнього чинника, тиранічний режим країни, що має колосальний арсенал ядерної зброї, може бути повалений тільки самими росіянами. Повірте, це трапиться лише у тому разі, коли путіністи втратять можливість виконувати соціальні обіцянки. От якщо вони допустять зниження соціальних стандартів нижче якогось рівня, тоді путінський режим не врятує жодна сирійська авантюра, затіяна з метою відвернути увагу громадян від своїх економічних провалів, а основних світових гравців, насамперед США – від подій на Донбасі та у Криму.

До речі, деякі політичні експерти зараз гадають: чи обміняє Захід Сирію на Україну»? Так-от, путіністи вільно чи мимоволі самі дали відповідь на це питання: чи не обміняє! Це недвозначно випливає зі смикань Силуанова. Якщо була б хоч якась надія, що Захід через допомогу Путіна злочинному режиму Башара Асада піде на поступки Кремлю щодо України, головному російському фінансисту просто не дозволили б описувати стан економіки країни у таких темних барвах. Адже це серйозно підриває авторитет Путіна в очах росіян.

Силуанову дозволили. Він «очорнив». З відома самого «царя»...

Характерно, що думка не те що про різке і термінове, а навіть просто про плавне і не найшвидше підвищення пенсійного віку в Росії ще не так давно здавалася безглуздою... самим же путіністам. Так, міністр праці та соцзахисту населення РФ Максим Топілін на Санкт-Петербурзькому економічному форумі, який відбувся цього літа, переконував, що підвищення пенсійного віку має право на існування лише за тривалості життя, як мінімум, 74-75 років.

Жити росіяни довше не стали, а Силуанов вимагає термінового підвищення. Як може бути така неузгодженість у російській верхівці? Чим викликана настільки разюча зміна? Крім погіршення економічної ситуації через величезні витрати на військові авантюри і західні санкції, є ще одне цілком припустиме пояснення «пенсійної» істерики глави Мінфіну РФ. Закордонні походеньки Путіна поставили його дружків у вкрай невигідне становище. Вони багато років у поті чола крали, ночей не спали, придумуючи схеми відмивання незаконно виведених з Росії сотень мільйонів доларів, вкладали душу в облаштування вілл і яхт у милих їхньому серцю «загниваючих» країнах Європи і США – і раптом санкції поставили все це під загрозу. Та через кого? Через якогось колишнього полковника КДБ, навіть не генерала...

На думку низки російських джерел, в оточенні Путіна, як п'яна брага в закритій флязі, зріє невдоволення «царем». Деякі експерти договорилися до того, що недалекоглядного лідера можуть «прибрати» його ж подільники.

Хоча думку про «прибирання» головного російського свавільника внаслідок внутрішньої змови не можна відкидати, правдоподібнішою виглядає версія про те, що один із протиборчих кремлівських кланів намагається дискредитувати Путіна в очах росіян. Що для цього підходить найкраще? Виставити його перед народом як горе-правителя, нездатного виконати обіцянки про стабільність і добробут, що порушує свої ж власні слова про надійний соціальний захист громадян.

У Росії пенсійне питання має особливу значущість. Після страхітливих поневірянь, які російські пенсіонери відчували на початку 1990-х років, коли пенсії становили «смішні копійки», та й ті виплачували з великими затримками, у російському суспільстві виникла й утвердилася думка: хоч би які труднощі відчував державний бюджет, виплачувати пенсії влада зобов'язана у повному обсязі і без затримок. Якщо влада так робити не здатна – значить, це погана влада. Всі роки путінського правління ця негласна установка неухильно виконувалася, причому пенсії регулярно індексували за рівнем річної інфляції.

Істеричне «терміново» Силуанова прозвучало на тлі того, що Кабмін під проводом «правої руки» Путіна – Дмітрія Медведєва – знову вирішив «заморозити» накопичувальну частину пенсій росіян. Раніше обіцяли: тільки – на 2014 рік. Потім «заморозку» продовжили на 2015-й. Теж обіцяли на цьому обмежитися. Тепер продовжили її ще на рік... Нині медведівці також наполягають, щоб індексація пенсій 2016 року була проведена не за рівнем інфляції 2015-го, а всього лише на чотири відсотки. За реальної інфляції мінімум 20% це змахує на грабіж.

Та, схоже, економіка приперла путіністів до стінки. Ось вони і замахнулися на те, що росіяни завжди вважали святою справою, своєю гордістю – на надійне пенсійне забезпечення громадян з урахуванням тривалості життя в країні. Укупі з різким подорожчанням продуктів харчування, ліків і послуг ЖКГ це може в осяжному майбутньому відвернути від Путіна мільйони росіян.

Є чимало ознак, що путіністи панічно бояться можливих народних хвилювань. Так, буквально днями в Держдуму внесено законопроект, яким пропонується запровадити кримінальну відповідальність «за наклеп на державу». В умовах путінської Росії це означатиме відродження пріснопам'ятної 58-ї статті КК сталінських часів, за якою людей відправляли в тюрми за вигаданими звинуваченнями. Влада всіляко готується до придушення можливих масових протестів.

Над Росією тяжіє страх перед путінськими силовиками-садистами. Також багато нормальних людей в країні виявилися обдуреними витонченою кремлівською пропагандою. Але я дуже добре знаю росіян. Вони відкинуть в сторону телевізійні байки і подолають страх, якщо авторитарний режим різко знизить соціальні стандарти. Перші ознаки цього з'явилися. Запасаємося попкорном.