Найближчим часом на заході України можливий спалах кишкових інфекцій через інтенсивні опади, що призвели до підтоплення значних територій. Про це повідомив УНН екс-заступник голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України Святослав Протас.
«Як останній головний санітарний лікар держави інформую про високу імовірність виникнення найближчим часом спалаху кишкових інфекцій – зокрема, ротовірусної та гепатиту А на підтоплених територіях західного регіону, як це сталося в Ізмаїлі Одеської області в 2016 році», - каже Святослав Протас.
За його словами, лише чверть сіл в Україні має централізоване водопостачання, а централізоване водовідведення організоване лише в окремих населених пунктах, тож більшість українців у сільській місцевості користується шахтами колодязів і вигрібними ямами, що не гарантує їм епідемічної безпеки, а навпаки, стає джерелом поширення епідемічних хвороб на підтоплених територіях.
Заступник директора львівського обласного лабораторного центру Олег Когут підтвердив ZAXID.NET, що така загроза дійсно є і порадив, що робити, аби не допустити спалахів інфекційних хвороб.
«Така небезпека є, бо під час повеней розмиваються гноєзбірники та дворові туалети, забруднюється нечистотами та різноманітним сміттям довкілля; затоплюються та забруднюються харчові продукти, джерела питного водопостачання (колодязі, каптажі, джерела централізованого водопостачання), підвальні і житлові приміщення. І це може призвести до зростання кількості, а інколи і спалахів різноманітних небезпечних для людини інфекційних захворювань: кишкових інфекцій (сальмонельоз, дизентерія, холера ), гепатит А, лептоспіроз, паразитарної хвороби тощо», - каже Олег Когут.
За його словами, збудники усіх цих хвороб постійно знаходяться у навколишньому середовищі, особливо їх багато у нечистотах, брудній воді, зіпсутих харчових продуктах.
Шість простих правил, які допоможуть уникнути спалахів кишкових інфекцій
1. Використовуйте для харчування лише продукти та консервацію, що зберігалися у захищених від підтоплень приміщеннях. Ті, які були затоплені водою, слід викинути.
2. Не пийте воду з відкритих джерел та з джерел водопостачання, якщо вони були затоплені і забруднені. Колодязі необхідно почистити та продезінфікувати (це слід робити раз на рік у будь-якому випадку). Варто зробити лабораторний аналіз води,аби переконатися у її безпеці для здоров’я. На час підтоплення та очищення джерел водопостачання користуйтеся лише бутильованою водою.
3. Кип'ятіть питну воду 15-20 хвилин, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені. Це звільнить її від більшості хвороботворних мікроорганізмів.
4. Просушіть будинок та регулярно його провітрюйте, проведіть очищення та дезінфекцію забруднених приміщень, посуду і домашніх речей, прилеглої до будинку території, дворових туалетів.
5. Дотримуйтесь правил особистої та гігієни житла:часто мийте руки та тіло з використанням миючих засобів; регулярно робіть вологе прибирання приміщень, мийте посуд з використанням обезжирювальних засобів та гарячої води.
6. Не допускайте розмноження у садибах та допоміжних приміщеннях гризунів, тарганів, мух; переповнення нечистотами гноєзбірників, дворових туалетів.
«Таких правил слід дотримуватися постійно, а не лише під час повеней. Та коли все-таки виникли ознаки кишкової інфекції (біль у животі, нудота, пронос, температура) негайно зверніться по медичну допомогу», - каже Олег Когут.