Через події в країні громадяни потерпають від посттравматичних стресових розладів

Психологічна реабілітація

18:00, 22 травня 2014

За словами фахівців, впоратись з проблемами самотужки більшості важко. За світовими показниками 80% таких людей ризикують стати залежними від алкоголю, наркотиків чи медикаментів.

Американських психолог Френсіс Абуеґ близько тридцяти років працює з ветеранами В'єтнаму, Афганістану, Іраку та цивільними, які постраждали у війнах. Розповідає,такі люди прагнуть здаватися сильними і на перший погляд виглядають безтурботними. Насправді ж потребують негайної допомоги.

Насторожити може втрата сну, апетиту, зменшується працездатність. Людям із ПТСР - пост травматичними стресовими розладами - важко концентруватись. І це не обов'язково безпосередні учасники подій, а й люди, які просто спостерігають.

Після лютневих подій, тисячі майданців та їхніх родичів залишились із проблемою наодинці. Зараз, пояснюють психологи, необхідно робити все можливе, аби їм допомогти, щоб не повторилась історія із ветеранами Другої світової, чорнобильцями та афганцями.

Фахівці мріють створити реабілітаційний центр психологічної підтримки в Україні. Втім поки що спеціалістів не надто багато. Близько одного на двісті тисяч населення. Групи по 10-15 постраждалих на майдані, відправляють на реабілітацію до Польщі та Словаччини. Та навіть після цього потрібно хоча б рік працювати із психологом. Натомість, люди роз'їжджаються по селах, де професійну підтримку можуть отримати хіба що телефоном.

У Львові, щоправда, галузь розвивається. В місті є щонайменше три варіанти надання духовно-психологічної допомоги.

Втім, зволікати фахівці не радять, окрім алко- чи наркотичної залежності наслідком ПТСР можуть стати інфаркти, інсульти чи діабет.