Через події в Україні можуть переглянути законність розпаду СРСР

12:52, 10 квітня 2014

Депутати Держдуми РФ звернулися зі запитом до Генпрокуратури з проханням розслідувати причини розпаду СРСР і роль у цьому останнього радянського керівника Михайла Горбачова. Депутати розраховують, що в результаті перевірки буде встановлено механізми держпереворотів, методи яких застосовують сьогодні в Україні.

Група депутатів Держдуми у зверненні до генпрокурора Юрія Чайки просить порушити кримінальні справи стосовно причетних до розпаду СРСР, зокрема Горбачова, який на той момент керував країною, передає РИА Новости.

Ініціаторами запиту є депутати від «Єдиної Росії» Євген Федоров і Антон Романов, члени КПРФ Іван Нікітчук і Олег Денисенко, а також представник фракції ЛДПР Михайло Дегтярьов.

«Запит надіслано. Це пов'язано із сьогоднішніми подіями і в Росії, і в Україні. Ми просимо слідчим шляхом з'ясувати відповіді на два питання: механізми і факт іноземної інтервенції в 1991 році, а також метод цієї інтервенції у вигляді держперевороту, аналогічного тому, що стався зараз на Україні», – сказав один з ініціаторів Євген Федоров («Єдина Росія»).

За його словами, якщо підтвердиться, що 1991 року відбувся державний переворот, це означатиме, що державність усіх країн на пострадянському просторі виникає з нелегітимного держперевороту.

«Наслідки подій 1991 року ми пожинаємо досі. Люди в Києві гинуть і будуть гинути далі з вини тих, хто багато років тому в Кремлі прийняв рішення розвалити країну», – заявив, своєю чергою, Дегтярьов.

За законодавством депутатський запит має бути розглянутий протягом 30 днів.

У своєму зверненні депутати вказують, що громадяни СРСР на референдумі висловилися за збереження єдності держави, а вищі радянські керівники здійснили незаконні дії, які спричинили розвал країни. У депутатському запиті зазначається, що ще 4 листопада 1991 року управління з нагляду за виконанням законів про держбезпеку Генпрокуратури СРСР порушило справу щодо президента СРСР Михайла Горбачова. Проте наступного дня, перебуваючи під тиском останнього радянського керівника, Генпрокуратура скасувала постанову про порушення кримінальної справи. Самому Горбачову ставлять в провину створення Держради СРСР, що не було передбачено Конституцією СРСР. Саме Держрада ухвалювала рішення про визнання незалежності балтійських радянських республік, пише російська газета «Известия».

На думку депутатів, такі злочини не мають терміну давності, а сам Горбачов не володіє зараз ніяким імунітетом проти кримінального переслідування.

Сам Михайло Горбачов назвав заклики деяких депутатів Держдуми Росії судити його за розвал СРСР повною дурістю і прагненням до самореклами.

Перший і єдиний президент СРСР відзначив, що заклик абсолютно непродуманий і з погляду історичних фактів необґрунтований, передає «Интерфакс». За словами Горбачова, цим депутатам подобається, що про них говорять і називають їх імена. «А про те, що я комусь заважаю, говорить той факт, що за останні 20 днів кілька разів повідомляли про те, що я вже помер. Совісті немає у цих людей», – сказав екс-президент СРСР.

Нагадаємо, 6 квітня 2014 року сепаратисти у Донецьку, Луганську і Харкові захопили адміністративні будівлі. А вже 7 квітня, донецькі сепаратисти оголосили про створення так званої незалежної Донецької республіки. Окрім цього, вони звернулися до президента РФ Володимира Путіна з проханням ввести миротворчий контингент Російської Федерації. Того ж дня в Харкові сепаратисти проголосили Незалежну республіку.