Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко вкотре намагається одноосібно, на власний розсуд вирішувати питання стосовно поставок енергоносіїв в нашу країну. Цими діями вона втручається у сферу конституційних прерогатив Президента України щодо забезпечення національної безпеки, однією із складових якої є енергетична безпека держави. Так керівник президентського Секретаріату Віктор Балога прокоментував письмове доручення, згідно з яким Ю.Тимошенко забороняє голові правління компанії "Укртранснафта" І.Кирюшину та його заступникам підписувати документи та брати участь у нарадах і консультаціях про транспортування нафти трубопроводом Одеса-Броди до окремого рішення уряду. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Глави держави.
"Кожен школяр знає, що нинішній прем'єр з давніх літ плекає особливі сентименти до енергетики. Але Євро-Азійський нафтотранспортний коридор - не приватна автозаправка, а потужний міжнародний енергетичний проект, тому регулювати його втілення у такий звичний для Кабміну "ручний" спосіб не можна. Це питання виходить за суто економічні рамки, тут йдеться про європейську енергетичну політику та реноме України в її реалізації".
Глава Секретаріату нагадав про підписаний у травні цього року Указ Президента № 474, згідно з яким до кінця 2008 року мають бути виконані всі організаційні і технічні заходи для переведення нафтопроводу Одеса-Броди в режим прямого постачання нафти, як і передбачалося при його прокладанні.
Проект ЄАНТК, у втіленні якого зацікавлені країни Європи, підтримує Європейська комісія. Азербайджан підтвердив готовність щороку поставляти за маршрутами коридору 5-6 млн тонн нафти після того, як нафтопровід Одеса-Броди запрацює в аверсному режимі. Два вітчизняні нафтопереробні заводи, "Галичина" і "Нафтохімік Прикарпаття", можуть одержувати понад 5 млн тонн каспійської нафти, вже розроблено проекти відповідних договорів. Саме через цю магістраль "Укртранснафта" готова транспортувати сировину на кордон з Угорщиною та Словаччиною. Використання труби у проектному напрямку дозволить постачати мільйони тонн "легкої нафти" до Білорусі та Польщі а через словацьку територію - до НПЗ в Чехії. За кілька місяців буде повністю завершено техніко-економічне обґрунтування маршруту "Одеса - Броди - Плоцьк - Гданськ".
В.Балога переконаний, що будь-яке "партизанське" втручання здатне поставити під загрозу виконання таких амбітних і далекосяжних планів. У результаті наша економіка може зазнати багатомільярдних втрат, а вітчизняні НПЗ втратять можливості наростити обсяги виробництва, перейти на європейські стандарти продукції та посилити свою конкурентноздатність.
Керівник президентського Секретаріату нагадав Прем'єр-міністру ті положення з програми діяльності уряду, викладеної в коаліційній угоді, які стосуються саме нафтопроводу Одеса-Броди. У скріпленому автографом Ю.Тимошенко зобов'язанні мова йде про "пріоритетність європейського напрямку" транспортування енергоносіїв цим паливопроводом, підписання необхідних міжурядових документів з метою забезпечення реалізації проекту постачання каспійської нафти в Україну через трубопровід Одеса - Броди, укладання довгострокових контрактів з нафтовими компаніями щодо його завантаження в аверсному режимі.