Закарпатські науковці презентували нове видання Національної Червоної книги. Третє видання у двох томах «Рослинний світ» та «Тваринний світ» чекали 14 років. Законом передбачено перевидавати Червону книгу кожні десять років, але том «Тваринний світ» готувався 15 років, а «Рослинний світ» – 13 років. За словами науковців, кількість рослинних та тваринних видів, занесених до Національної Червоної книги, за цей час збільшилася практично на третину.
Як повідомив кореспонденту ZAXID.NET Роман Кіш, один із співавторів Червоної книги, над третім виданням працював великий колектив, тільки закарпатських науковців 8 осіб.
«Майже третину видів рослин та три чверті окремих груп тварин, внесених до нової Червоної книги, складають види, що зустрічаються на Закарпатті, – каже Роман Кіш. За його словами, Закарпаття адже поряд із Кримом є місцем найбільшої концентрації біорізноманіття. Крім того, із рослинного світу 37 видів зустрічаються тільки на Закарпатті. За словами науковця кількість рослинних та тваринних видів, занесених до Національної Червоної книги збільшилася практично на третину.
Закарпаття лідирує і за кількістю зниклих видів – 4 види рослин втрачені для України, один з них – в планетарному масштабі. Причиною негативних змін є меліорація, вирубування лісів, забруднення, а також нерегульований туризм. Щоправда є види, які «покинули» сторінки Червоної книги України, зокрема, це борсук.
«Хочу наголосити, – каже науковець, – у новому виданні так само залишилися під охороною підсніжник звичайний, білоцвіт весняний, шафран Гейфелів, еритроній собачий зуб та рябчик шаховий, «ринковий сезон» яких в Україні якраз розпочався. Ці види залишаються під охороною: за викопування, зривання та продаж передбачені штрафні санкції. Турбує, що останнім часом продавці червонокнижних видів рослин заручаються документами органів місцевого самоврядування, що засвідчують зростання того чи іншого виду на обійсті продавця. Це не позбавляє відповідальності за незаконні речі продавця, оскільки згідно з законом про Червону книгу, охорона цих видів поширюється повсюдно, незалежно від того, де зібраний вид.
За словами Романа Кіша, фірми обов’язково мають вказати, звідки взято матеріал для весняних червонокнижних квітів. Це мають робити й ті, хто вирощує такі квіти на городі.