«Червоний прапор – символ комунізму», - цей варіант відповіді обрали більшість учасників команд СЗШ №28 Львова та «Приморського» ліцею Одеси під час інтелектуально-історичної гри, проведеної у шоу «Шустер Live» з нагоди наближення 9 травня. Щоправда, пояснення їх відрізнялися.
Так львів’янка, учениця 11 класу СЗШ № 28 Львова Тетяна Молчанова, якій випало це питання, зазначила, що червоний прапор – це символ держави, під знаменом якої люди воювали і здобули перемогу, а ідеологією в цій державі був комунізм.
Колега по команді Ярема Дацишин висловив свою думку: «Перемогли над фашизмом люди, а не прапор. Треба поважати людей, згадати їх честь і не забувати». Учениця СЗШ № 28 Олена Савчак додала: «Класик Довженко казав, що перемогли люди, а не прапор. Червоний прапор – символ комунізму і символ тоталітарної держави».
На думку їхніх колег по команді - Романа Лозинського і Калини Гаврилів, сьогодні під час вшанувань і урочистостей не варто вивішувати червоний прапор в Україні. За словами Р.Лозинського, сьогодні – це символ неіснуючої держави. К.Гаврилів зазначила, що червоний прапор – символ перемоги СРСР, а не України. «Україна перемогла у 1991 році, тому краще було б вивішувати синьо-жовтні прапори із чорними стрічками» - сказала вона.
Капітан команди одеських старшокласників ліцею «Приморський» Анастасія Циганенко сказала, що червоний прапор був прапором держави і є символом комунізму. З її точки зору, його не можна розглядати як символ окупації України, бо українці не самі себе визволяли. Тут воювали представники народів із інших республік, а українці – теж на інших фронтах. «Для перемоги усі були як одне ціле», - пояснила вона.
Її колега по команді Олена Меншикова висловила свою позицію: «Це – символ перемоги над фашизмом. Люди воювали «За Сталіна! За Батьківщину! За СРСР!», а не за певну територію. Так, сьогодні це символ неіснуючої держави, але ми маємо віддати належне цій державі, де жили наші батьки і дідусі, адже вони її поважали». Загалом, за її словами, «червоний прапор – символ комунізму, під яким йшли на війну і гордилися до виходу України з СРСР, цей символ має завжди сіяти в нашому серці».
Політолог, історик за освітою Володимир Фесенко прокоментував, що це питання віддзеркалює ціннісні позиції. «Це хто як сприймає. Якщо б проводити опитування населення країни з цього приводу, думаю, були б такі ж різні думки», - сказав він
Метою інтелектуальної гри у шоу «Шустер Live», як повідомив її ведучий Савік Шустер, було виявити думки молодого покоління щодо дискусійних питань, пов’язаних із Другою світовою війною, Великою вітчизняною війною. Важливим було, насамперед, не вибір єдино правильного варіанту відповіді, а уміння дискутувати, репрезентувати свою точку зору. На кожне з 10 питань окрім головного відповідаю чого висловлювали свої думки інші учасники команд. Підсумкові відповіді коментувало журі істориків, що дотримуються різних поглядів.