Якщо після Тернополя дострокові вибори будуть оголошені і в інших регіонах України, БЮТ ризикує втратити лідерство на заході країни, або щонайменше зафіксувати свої низькі рейтинги.
Зниження рейтингів «Нашої України» та Президента Віктора Ющенка, яке почалося ще 2006 року і зараз досягло, здається, своєї нижньої межі, давно перестало бути новиною. Сьогодні предметом уваги не тільки політиків і журналістів, але й пересічних громадян є динаміка рейтингів БЮТ, особливо у Західній Україні, де Юлія Тимошенко та її політична сила серйозно втрачають симпатії. І дострокові вибори до Тернопільської облради, що призначені на 15 березня 2009 року, можуть зафіксувати цю поразку, оскільки будь-який результат на тернопільських перевиборах нижче 50% голосів, які зібрав БЮТ на минулих виборах, не може вважатися перемогою.
Рейтинги БЮТ на Тернопільщині за 2002-2008 роки (вибори до Верховної Ради України, %)
Соціологічні дослідження, що були проведені на Тернопільщині, показують, що з часу дострокових виборів 2007 року рейтинги БЮТ зменшились більш, ніж вдвічі. З жовтня 2008 року особистий рейтинг Ю.Тимошенко знизився на 10%. Щодо дострокових виборів до Тернопільської обласної ради, тут ситуація виглядає ще гіршою: БЮТ на місцевих виборах має підтримку меншу, ніж на національних. У результаті лідером симпатій в області став А.Яценюк.
Падіння довіри до Ю.Тимошенко зафіксовано і на Львівщині: якщо у березні 2008 року 85% довіряли Ю.Тимошенко і 77% В.Ющенку, то у жовтні 2008 року лише 53% і 39% відповідно. І це не дивно. Так, на Заході втомилися бути заручниками відносин Тимошенко і Ющенка. Ключовим поштовхом до розчарування стала остання політична криза, точніше політика постійної конфронтації між двома ключовими політиками. До цього додалась економічна криза, яка зачепила практично кожну українську родину. Люди незадоволені діями влади, яку на місцях і в центрі представляють здебільшого БЮТ і «Наша Україна». І хоча 42% мешканців Львівської області позитивно оцінюють антикризову роботу уряду, все ж 45% оцінюють її негативно.
Якщо такі негативні тенденції продовжуватимуться й надалі, це може спровокувати хвилю місцевих перевиборів в інших регіонах нестабільної України.
На дострокових виборах до Верховної Ради у 2007 р. БЮТ показав рекордні результати і, головне, зафіксував свої перемоги над конкурентами у стратегічних регіонах
Найбільш зацікавленим у цьому має бути А.Яценюк, адже він найбільше претендує на «вільні» голоси розчарованих прихильників «Нашої України» та БЮТ. А також ВО «Свобода», рейтинги якої на Тернопільщині за рік зросли з 3 до 13%.
Проте спроби А.Яценюка закріпитися на Західній Україні виглядають досить млявими. Наразі публічно презентовано керівників місцевих осередків «Фронту змін» лише в Івано-Франківській, Львівській і Чернівецькій областях. В інших регіонах вони не відомі для громадськості. Отже, конкурентам А.Яценюка вигідно, якщо вже погоджуватись на дострокові вибори, то за умови неготовності до них А.Яценюка.
Згідно з останніми роз'ясненнями ЦВК, чергові місцеві вибори відбудуться в Україні у 2010 році. А от чергові парламентські вибори - «?» Практично усім зрозуміло, що вибори до Верховної Ради будуть достроковими, невідомо лише відбудуться вони разом із президентськими, чи ні.
Якщо після Тернополя дострокові вибори будуть оголошені і в інших регіонах України, БЮТ ризикує втратити лідерство на заході країни, або щонайменше зафіксувати свої низькі рейтинги. З іншого боку, в разі, якщо дострокові місцеві вибори будуть проводитися одночасно з парламентськими, БЮТ має шанси «виїхати» на персональному рейтингу Тимошенко, оскільки саме вона буде стрижнем загальної виборчої кампанії.
Сьогодні залишається відкритим питання, чи відбудуться дострокові вибори до Тернопільської облради чи ні? Незважаючи на те, що виборча кампанія почалася 15 січня поточного року, не виключені спроби заблокувати самі вибори, які призначені на 15 березня.
Перший сигнал вже є: 16 січня 2009 року 237 народних депутатів від БЮТ, «Нашої України» та Блоку Литвина проголосувати про перенесення розгляду питання щодо звіту Тимчасової парламентської слідчої комісії з питань розслідування діяльності Тернопільської міськради. Варто нагадати, що комісію, яку очолив народний депутат Іван Денькович (БЮТ), було створено ще в червні минулого року, після того, як депутати від БЮТ звинуватили владу Тернополя в незаконній передачі земель. Очікувалось, що результатом роботи комісії стане рішення про переобрання міського голови Тернополя та міської ради, проект якого зареєстрували в парламенті депутати від БЮТ і КПУ. «У міськраді є ряд депутатів, зокрема від БЮТ, які одержали землю, і тепер їм все до лампочки. А ми хочемо навести порядок», - пояснив тоді один з ініціаторів перевиборів, народний депутат Олександр Буджерак (БЮТ). Проте в БЮТ, схоже, передумали. Можливо, надто болісним був програш на перевиборах у Києві, або «місцева еліта» просто переконала київське керівництво БЮТ не приймати «поспішних» рішень?
Згідно з результатами опитування, проведеного в грудні 2008 року, більше половини мешканців Тернопільщини (54%) переконані, що зараз область понад усе потребує кардинальних змін. Відповідно, на дострокових виборах до Тернопільської облради очікується значна явка: 40% заявили, що обов'язково проголосують 15 березня 2009 року; 35% - напевно, що проголосують; 20% - точно (або швидше за все) не проголосують; і ще 5% - не визначились. Отже, ці вибори актуальні для мешканців регіону.
Якщо будь-яка політична сила зірве тернопільські перевибори, тобто піде з поля політичного бою, це лише погіршить її рейтинги. Теж саме стосується всіх інших, у т.ч. А.Яценюка, з яким виборці пов'язують великі (можливо, дещо завищені) очікування. Чергове розчарування на тлі кризи лише підсилить зневіру людей у політиках. Сьогодні політичним силам замість того, щоб вести кулуарні перемовини між собою, потрібно терміново повертати довіру людей у регіонах.
І нехай Тернопільська область не така вже й велика, значення цих виборів не варто недооцінювати. Тому лідери всіх політичних сил - і Тимошенко, і Яценюк, і Литвин, і Янукович, і В.Кириленко - мають чесно та публічно заявити свою позицію: будуть такі вибори чи ні? Чи будуть дострокові місцеві вибори в інших регіонах? Протягом лише минулого року лунали ініціативи з переобрання мерів Кіровограду, Вінниці, Львова, Харкова...
Людям важливо знати правду для того, щоб розуміти, що насправді відбувається в їхніх регіонах?!