Ще минулого тижня Міністерство охорони здоров'я поділило міста й села країни на зони. Є чотири види: зелена, де ситуація з коронавірусом стабільна і не надто загрозлива, жовта – яка не дуже й відрізняється від зеленої, але є своєрідним попередженням про можливу небезпеку, помаранчева, де карантин варто посилити, і червона, де обмеження введуть максимально. І почалося.
Державна комісія ТЕБ і НС встановила з 1 серпня у Львові та Пустомитівському, Миколаївському і Перемишлянському районах помаранчевий рівень епідемічної небезпеки через значне поширення коронавірусу, у Жовківському, Яворівському та Кам'янка-Бузькому районах – жовтий, на решті території – зелений.
МОЗ рекомендувало зачинити ті заклади, яким тільки нещодавно дали змогу відновити роботу. У відомстві наголосили: варто закрити хостели, спортзали й фітнес-центри, також заклади культури. І здавалося б: лише все налагодилося і місцеві підприємці після строгого й всеохопного карантину відновили роботу, а тут оп! малий бізнес, а також театри й кінотеатри знову треба зачиняти…
Але ні. Міська комісія з надзвичайних ситуацій вирішила, що цих закладів не закриватимуть. І фітнес-центри, і заклади культури і хостели працюватимуть у вже звичному під час пандемії режимі. Таке рішення ухвалили навіть попри те, що лише МОЗ може контролювати обмеження. Ці часто нелогічні обмеження. Гляньмо правді у вічі: коронакриза затягується і принесе чимало збитків світовій економіці, ну і нашій країні зокрема. Збитки від цієї кризи економісти вже оцінюють в десять мільярдів доларів. Деякий бізнес повідомляє про закриття, рестораторам і готельєрам – а це велика частина прибутку Львова, доводиться тугіше затягувати паски. Чи переживе Львів успішно ще один строгий карантин? Навряд чи. З обмеженнями не можуть дати собі ради й інші міста. Тож місцеві рішення очевидні.
«Додатково адаптовувати місто до правил помаранчевої зони необхідності немає, бо ми живемо в цьому режимі останні 6 місяців. Я прошу всіх не бути байдужими до себе і своїх близьких. Маска (на носі теж) та часта дезінфекція допоможуть провести це літо в безпеці. Бережіть себе та рідних! А тим, хто дуже переймається, чому у Львові більше позитивних випадків ніж в інших областях, раджу порівняти кількість тестувань», – написав на сторінці у фейсбуці міський голова Андрій Садовий.
І ось тут зупинимося. Львівщина – справді перша в Україні з позитивних результатів на коронавірус. У вівторок кількість хворих на COVID перебільшила 10 тисяч – число велике і на перший погляд дуже загрозливе. Але це не зовсім так. Дуже просто перевірити, скільки ПЛР-досліджень проводять інші регіони. Візьмемо до прикладу випадково обраний день: 4 серпня. Львів цього дня повідомив про 1102 проби. Виявили 106 позитивних результатів. Сусідній Тернопіль теж проводив тести: але там зробили утричі менше проб, ніж на Львівщині – всього лише 321. Рівненська область: 410 ПЛР-тестів. Багато тестують на Закарпатті: там за одну добу провели 1066 досліджень. Немає в цей день жодних даних з Івано-Франківської області. Ну, і Київ. Столиця теж приховує кількість проведених ПЛР-тестів.
Під час минулого візиту міністр охорони здоров’я, відповідаючи на питання журналістів «Чому немає кількості проведених ПЛР-тестів у всіх регіонах?», відповів: «Я не бачу в цьому проблематики, в публікації по всіх без виключення областях».
Але про ПЛР-тести у столиці і далі не повідомляють, пишуть лише кількість виявлених випадків за добу. Чому так? Можна зробити припущення, що Київ намагається контролювати наплив захворювання. Мовляв, ситуація стабільна. Кількість нових інфікованих іде на спад. Бо менше тестів – менше виявлених, і начебто краща ситуація у місті. Але чи справді це так? Без оприлюдненої кількості проведених ПЛР-тестувань сказати важко.
Про що нам говорять усі ці факти? Перш за все про логічний і очевидний висновок: більше тестуєш – більше виявляєш. Більша область – більше людей, більшою є і ймовірність підхопити коронавірус. А як згадати той факт, що Львівщина дуже близько до західних кордонів? Звідки ще в березні-квітні приїжджали сполохані заробітчани і збиралися на кордонах тисячами. Тож якщо порівняти кількість інфікованих на 100 000 населення, виходить, що епідемічна ситуація у Львові не зовсім критична. Просто вона прозора та повсякчас перебуває під контролем. І це добре. Адже чим ретельніше місто досліджує інфікованих, контактних осіб і людей із зони ризику, тим ясніше стає, що робити далі.
Але не перетворюйте власне здоров'я у лотерею. Те, що заклади залишатимуться відчиненими, ще не означає, що можна розслаблятися: мити руки рідше, чи носити маску, не дотягуючи її на носа. За даними міжнародного дослідження, яке лікарі опублікували ще наприкінці квітня, ніс – це улюблений шлях коронавірусу, щоб потрапити до людського організму. Дослідники вивчали проби з носа, очей, легенів і серця. Усе – аби зрозуміти, звідки найчастіше COVID потрапляє всередину. Вчені з’ясували: найбільша концентрація вірусу зазвичай – у носі. Тож ця спокуслива, але така вразлива частина тіла має бути під маскою теж. Не висовуйте його і не торкайтесь руками – це може закінчитися плачевно. Та пам'ятайте: маска – це не панацея від коронавірусу. Важливо ще й часто мити руки, дезінфікувати телефони, ручки сумок і, звичайно, дотримуватися дистанції.
Тим часом міністр назвав церкви головною причиною спалаху Covid-19 на заході України. За його словами, результати епідеміологічного розслідування показали, що богослужіння є однією із головних причин зростання інфікованих на Covid-19 на заході України, найбільше це стосується сіл. Другою основною причиною є громадський транспорт, а також переміщення людей у зв’язку із відпочинком.
Але повірити в це важко. Можна переглянути відео з нічних клубів Львова, знайти кадри з туристичної Одеси, де про маски та дистанцію зараз навряд чи задумуються. Де б ви не були – у клубі, кав'ярні, на площі Ринок чи у церкві – пам'ятайте: береженого Бог береже. Тож засоби індивідуального захисту краще не забувати.
Усі ці спади захворюваності, низка пом’якшень, це все накладає на нас страшенну відповідальність. Бо тепер і від нас із вами частково залежить, коли відновиться звичний темп життя у країні. Наприклад, ЄС сформував список країн, мешканці яких можуть їхати у відпустку до Євросоюзу. Запрошують мешканців Алжиру, Канади, Грузії, Марокко, Сербії, Південної Кореї і навіть Уругваю. Але досі не України. Усе – через високі показники захворювання на коронавірус. Тож найімовірніше, ми цього літа залишаємося вдома.
Але є й позитивна новина: список країн, до якого Україна не потрапила, будуть ще переглядати. Тож, ймовірно, на початку осені можна буде кудись гайнути. Засмучуватися справді рано: лоукостер Wizz Air відкрив нову базу у львівському аеропорту. І там тепер повсякчас перебуватиме один, у майбутньому – два літаки компанії. Тож літати після наступних пом’якшень буде ще легше і зручніше. Бо наш Львів – відкритий для світу... Буде відкритий, якщо ми з вами не забудемо про базові правила безпеки.