Чи є Галичина частиною «русского мира»?

11:43, 8 травня 2012

Є підстави вважати, що тема протистояння наступові «русского мира» буде новинкою цьогорічної виборчої кампанії. Ця тема вже зараз нав’язується нам деякими публічними особами і окремими ЗМІ.

Наприклад, заступник голови Верховної Ради України Микола Томенко вважає, що концепцію «русского мира» активно підтримують багато високопосадовців в уряді України. Письменник і політик Павло Мовчан сказав недавно таке: «Які наші перспективи? Якщо “Русскій мір” затоплює вже сьогодні половину України…». Навіть поміркований політолог Олексій Гарань пише: «Цікаво, чи зрозуміє Янукович, що ідеолог «Русского мира» Кіріл створює такі самі загрози владі президента України, що й у газовій сфері – Путін з Міллером?».

Отже, якщо дійсно – «русский мир» наступає; захопив уже «половину України» і має в українському уряді багато адептів – то що ж робити: здатись чи боронитись? Але хто мав би боронитись?  Є загроза, що політ-технологами роль аванпосту боротьби з «русским миром» знову буде відведена галичанам. Якщо Галичина в черговий раз поведеться на таку «підставу», то швидше всього вкотре стане хлопчиком для биття.

Тож варто подумати – чи готові галичани ставати на прю з «русским миром» і чи є в цьому сенс?

Ще у 1866 році галицькі русини відверто заявляли, що «ми не руські з 1848 року, а справжні русские». Як пише історик Мар`ян Мудрий: «Галицькі русини, зрештою, дуже боляче пережили зміну етноніму на українці». І далі: «Тут доречно пригадати, що декілька століть поспіль (від Богдана Хмельницького) українці втікали від Польщі, у результаті - опинилися в міцних російських обіймах. І не останню роль у цій бездумній втечі відіграли галичани».

А ще, якщо взяти до уваги, що пересічний галичанин нині молиться і любить як «русский», поводиться і думає як «русский», лається і п’є як «русский» - що й робить його своїм для «русского мира» і «чужим» для Європи – то може й не варто боротися з «русским миром»? Може доцільніше визнати себе його натуральною частиною?

Про це й подискутуємо на засіданні Галицького дискусійного клубу «Митуса» 14 травня.

 

Володимир Павлів, модератор