Чи є сенс зараз вкладати кошти у нерухомість. Що кажуть експерти?

Експерт з нерухомості, інвестор

10:00, 29 липня 2020

Оскільки зараз світова й вітчизняна економіка переживають не найкращі часи, у багатьох людей природньо виникає питання про те, як зберегти власні заощадження. Найбільш популярними видами капіталовкладень нині є придбання цінних паперів, банківські депозити та інвестування у нерухомість. Саме про останній ми поговоримо сьогодні: наскільки ризиковано вкладати кошти у нерухомість? Який період є найбільш сприятливим для інвестицій? На які нюанси слід звернути увагу при виборі об’єкта для інвестицій? Як людина, яка вже 5 років інвестує у ринок житла та обіймає посаду виконавчого директора девелоперської компанії «Парус», допоможу розібратись у всіх тонкощах.

Чому зараз найбільш вигідно вкладати саме у нерухомість? І кому це вигідно?

У зв’язку з непередбачуваним економічним спадом, багато способів вкладання грошей стали ризикованими. Наприклад, вкладення у малий бізнес зараз, швидше за все, не окупляться (принаймні, точно не скоро). Не є обнадійливою і ситуація з криптовалютою. Гривня невпинно знецінюється, а «скачки» курсів валют важко відстежити без потрібних знань та навичок, тому від довготривалих депозитів з великими сумами себе теж краще застерегти. А от інвестиції в нерухомість – це завжди безпрограшний варіант. Адже ця галузь економіки є однією з найбільш стабільних. Нерухомість має попит на ринку за будь-яких умов. Переконаний, що надійнішого способу не допустити знецінення власних заощаджень сьогодні годі шукати. Він не потребує спеціальних знань чи вмінь від вкладника, захищає від втрат капіталу і передбачає значне примноження коштів у порівнянні з, наприклад, банківським вкладом.

Кому це вигідно? Переважна більшість сучасних інвесторів – це люди, які накопичують збереження у доларах. Дочекавшись «скачка», вони почали вигідно міняти валюту, вигравши на курсових різницях, а вже після цього вдало інвестували в нерухомість. Тому це насамперед актуально для інвесторів, які мають відкладені кошти в іноземній валюті. Якщо людина тримає заощадження в національній валюті, то їй тим паче варто поспішити вкласти до періоду підвищення цін.

Краще купувати квартиру на етапі будівництва чи після введення в експлуатацію?

Сучасний ринок нерухомості має настільки розвинені механізми, що майбутні вигоди від вкладень гарантовані всім інвесторам. Втім, людина, яка здійснює покупку на стадії котловану реально економить в порівнянні з тими, хто купує у вже збудованому будинку, бо ріст ціни зростає пропорційно етапам будівництва. Пізніші вкладення – вища ціна. Тому багато хто інвестує саме з метою подальшого перепродажу, заробляючи у такий спосіб. Це доволі поширена практика. За статистикою, кожну п’яту квартиру в Україні купують саме з метою інвестицій. Різниця вартості на етапі будівництва та після введення будинку в експлуатацію становить в середньому 40-60 відсотків. Тому я безперечно радив би інвестувати в нерухомість на початковій стадії. Це дозволяє немало заощадити.

Переконливіше за мене говорять реальні цифри. На старті продажу першого будинку ЖК Парус City ціна за метр квадратний становила 14 000 грн. Станом на сьогодні ті ж квартири вартують вже більше 22 000 грн. за метр квадратний. Тобто, якщо зараз продати цю квартиру, то можна заробити 400 000 грн., а це близько 15 000$.

До речі, у Парус City зараз стартуватимуть продажі 4 будинку класу Premium, тому є нагода обрати найбільш вигідні варіанти планувань.

Чи можна якимось чином пришвидшити окупність інвестицій?

Для швидшої окупності інвестицій раджу обирати найбільш ліквідні приміщення, з невеликою площею та хорошим плануванням, завдяки чому пізніше буде легко здати їх в оренду або перепродати за високими цінами.

Варто звернути увагу на смарт-квартири, однокімнатні оселі з добре продуманим плануванням або комерцію з невеликою функціональною площею та фасадними входами.

Фото з ходу будівництва Парус City

Якщо людина прийняла рішення вкласти кошти у нерухомість, то яка пора для інвестицій є сприятливою? Вигідніше вкладати гроші вже чи дочекатися початку осені?

Літо вважається вдалим періодом для інвестицій, оскільки забудовники, як правило, дають лояльні умови, спецпропозиції тощо, тому зараз є всі шанси придбати нерухомість за максимально привабливою ціною.

З вересня відбудеться планове підняття цін, особливо – на комерційну нерухомість. Така тенденція зумовлена підвищеною у цей період діловою активністю. До того ж, восени відбудуться вибори, перед якими переважно спостерігаємо волатильність курсу гривні. Тож краще не баритися і купувати нерухомість саме влітку, поки ціни на ринку лояльніші.

Для прикладу, за останні два тижні через зміну курсу ціни на квартири від Парус Development подешевшали в доларах на близько 4%, бо в компанії ціна квартир прив'язана до гривні. Ціни на комерцію мають прив’язку до долара, але, так як зараз діє знижка, приміщення можна вигідно перепродати. Тому напевно саме зараз варто оцінити усі плюси й прийняти рішення.

Фото з сайту Парус Smart

Отже, якщо ви сумніваєтесь, чи варто вкладати гроші у нерухомість найближчим часом, опираючись на дані численних статистичних досліджень та власний досвід, можу запевнити, що саме зараз є для цього кращі умови.

Поміркуйте самі. По-перше, виріс долар. Невідомо, чи такий курс триматиметься й надалі, тому краще діяти вже. По-друге, сезонні акції.

Крім того, той факт, що банки знизили ставки по депозитам, говорить про їхню впевненість у стабілізації курсу.

З осені цінова політика буде мінятися не на користь покупців, тому ті, хто здійснять купівлю приміщень до кінця літа, однозначно будуть у виграші. По-третє, в умовах економічного спаду інші способи інвестицій виглядають менш надійними, ніж вклади у нерухомість. По-четверте, старі будинки з кожним роком знецінюються, тому майбутнє – за новобудовами.

Логічний ряд можна продовжувати ще довго, але, гадаю, і так зрозуміло, що інвестиції в нерухомість у сьогоднішніх реаліях залишаються одним з найбільш вигідних способів заробітку та диверсифікації інвестиційного портфелю, а тому і одним з найпопулярніших.

Сайт девелоперської компанії «Парус»