Чи зможе завтра Львівська обласна рада?

12:12, 25 жовтня 2023

У четвер, 26 жовтня, Львівщина має шанс показати приклад. Від її імені Львівська обласна рада може ухвалити два важливі рішення. Пафос у цих двох реченнях лише тому, що йдеться про справді важливі документи. Про реальне обмеження непершочергових видатків обласного бюджету у військовий час офіційним документом, або «Ні бруківкам, так дронам!». І про політичну позицію щодо експропріації дохідної частини місцевих бюджетів парламентом, або «Ні вилученню військового ПДФО!».

Отже, мова про сесію обласної ради, точніше про друге засідання позачергової сесії, котра збиралася більше місяця тому і так і не ухвалила рішення, заради яких збиралася. Як це було, коли «обід поховав все!» – тут.

Щодо «Ні бруківкам, так дронам!». Розроблено проект рішення, котрий має зупинити непотрібні в час війни видатки, щоби скерувати ресурс обласного бюджету на потреби війська. Чому це робиться? Тому що сьогодні рівень підтримки військових потреб саме бойових підрозділів є критично низький. Судіть самі. У 2022 році до обласної скарбниці за рахунок мобілізованих військових надійшло 1452 млн грн (на 1263 млн грн більше ніж 2021 року). Проте реальні кошти виділені на потреби саме війська з обласного бюджету склали заледве 26 млн грн або менше 2%. Як розумієте – слова зайві.

Йдемо далі. У 2023 році за рахунок військового ПДФО обласний бюджет вже отримав 1150 млн грн. Видатки з обласного бюджету виділені на військові частини (шукайте п. 7 у комплексній програмі «Безпечна Львівщина») у 2023 році склали цілих 96 млн грн або 8%. І то у цій цифрі є ще кошти «підняті» в обласну програму місцевими бюджетами, так що реальний показник ще нижчий.

Натомість кошти обласного бюджету ідуть на все що завгодно, але не на потреби військових. Ось пару цифр. Усі обласні програми розвитку у 2021 році складали 1550 млн грн, у 2023 (коли військовий ПДФО) вже надходить «планово», склали вже 2939 млн грн. Рекордні цифри. Як бачите, з’явилися вони в обласних програмах саме завдяки додатковому військовому ПДФО.

Проте підрозділи Львівської ОВА не бачать пріоритетом підтримку військових, а упевнено тринькають у час війни рекордні цифри обласних програм на різну, як то прийнято казати, «компоненту інфраструктури». Ось вам топ 5:

  • Капітальне будівництво, цілих 55 об’єктів (або на «бруківку») – 303 млн грн;
  • Пріоритетні інфраструктурі проекти, цілих 45 об’єктів (або на «бруківку») – 373 млн грн;
  • Підтримка галузі охорони здоров’я , цілих 55 об’єктів (або більшість на «бруківку») – 202 млн грн;
  • Підтримка автомобільних доріг, цілих 12 об’єктів (або на «бруківку») – 100 млн грн.;
  • Видатки обласних установ, цілих 97 об’єктів (або більшість на «бруківку») – 203 млн грн.

Як бачите, у підсумку чиновники Львівської ОВА зараз впевнено поділили кошти на 500 об’єктів інфраструктури і вважають, що в час війни пріоритетом є «бруківка». Навіть формулювання вигадали – «видатки воєнного часу». Ну, чого не зробиш заради засвоєння мільярду, який «впав» до обласного бюджету просто, як то кажуть, «з неба». До складу цих «видатків воєнного часу» увійшло все, що завгодно, але не підтримка воюючих підрозділів, що дислокуються в області. Ну, на жаль. Але коли це у час війни, щоби «жалі» щось та й вирішували. І пощо там нашим чиновникам на Винниченка, 18 якісь настанови Прем’єр-міністра України чи цілого Президента України, головне ж «бруківка»!

Тож ті, хто розуміють, що пріоритетом обласного бюджету мають стати все-таки «дрони», а не «бруківка», завтра голосуватимуть у сесійній залі «за» проект рішення «Про обмеження непершочергових видатків обласного бюджету Львівської області».

І щодо другого питання завтрашньої сесії. В державі йде експропріація дохідної частини місцевих бюджетів, під час бюджетного року перекроюється Бюджетний кодекс, обласний бюджет може мати мінус 1500 млн грн надходжень у наступному році, мінус 400 млн грн у цьому. Саме заради висловлення політичної позиції щодо цих сумнівних за ефективністю кроків скликалася минула сесія. Саме за політичного звернення стосовно військового ПДФО якісь «невідомі сили», котрі керуються з другого поверху на Винниченка, 18, зробили все можливе, щоби 19 вересня голосування не відбулося, а з продовженням, наголошую, позачергової сесії затягнули більше цілого місяця. А ще саме тому, всупереч здоровому глузду, сесію скликають поспішно, з оголошенням за два дні до її проведення. Мета зрозуміла – на низькій «явці» провалити обидва питання.

Що ж – завтра серйозний тест обласного самоврядування. Львівська обласна рада покаже чи зможе.