Чим «лікують» українських заробітчан в в Іспанії?

12:55, 1 жовтня 2012

Чи то від гнучкості трудового законодавства, чи то від необхідності «тримати марку» країни, де все підпорядковано європейським стандартам, в Іспанії законодавчо закріплений ряд преференцій для іноземних громадян, які отримали травму на виробництві.

Вони проявляються у сфері медичного страхування. На відміну від інших країн, в Іспанії трудовий мігрант має право нарівні з громадянами Іспанії зареєструватися в органах Національної медичної служби (Seguridad Social) і отримати «Особисту медичну картку» (Tarjeta Sanitaria). За будь-яких обставин, амбулаторне лікування, швидка допомога в умовах госпіталізації і інші життєво важливі види медичної допомоги надаються іноземному громадянинові безкоштовно при травматизмі на роботі, нещасному випадку.

Проте є один істотний недолік медичного страхування в Іспанії. Річ у тім, що користуватися «Особистою медичною карткою» можуть виключно легальні мігранти. Хоч б тому, що для реєстрації в органах Національної медичної служби необхідно надати код платника податків і дозволу на проживання, що, зрозуміло, дуже проблематично для нелегалів. Серед українців в Іспанії, близько 38% є нелегальними мігрантами, які нерідко отримують травми різних ступенів під час роботи.

Проте, згідно з трудовим законодавством Іспанії, окремі пільги існують і для нелегалів. Зокрема, не маючи дозволу на проживання і «Особистої медичної картки» український громадянин  має право безкоштовно отримати амбулаторне лікування, швидку допомогу в умовах госпіталізації та інші медичні послуги.Для цього необхідно запросити в органах Національної медичної служби картку іноземця (Tarjeta temporal), що тимчасово мешкає, для отримання якої досить лише надати паспортні дані і довести відсутність достатньої кількості фінансових коштів.

Але треба українським мігрантам бути уважніше, особливо, тому що в Іспанії приватні медичні установи платні для усіх без виключення. Бували випадки, коли мігранти, не знаючи принципу функціонування системи охорони здоров'я, йшли з карткою Tarjeta temporal по медичну допомогу в платні приватні лікарні. Відповідно після закінчення терміну лікування, за адресою проживання мігрантів приходили листи з рахунком за лікування, за несвоєчасну сплату якого, його сума автоматично вираховується з банківського рахунку і виставляється велика пеня.Навіть якщо мігрант вже покинув межі Іспанії, сума лікування віднімається з рахунку тих, що мешкають за адресою, у тому числі знайомих, у яких мігрант зупинявся.

Щоб не опинитися у фінансовій пастці і не «підставити» своїх  знайомих, рекомендую українським нелегальним мігрантам звертатися за медичною допомогою в державні Урхенсії (лікарні), які надають безкоштовне лікування для іноземців.

Проте, чи можуть сьогодні звернутися по безкоштовну медичну допомогу абсолютно усі  мігранти, в тому числі і нелегальні? Ситуація не однозначна, бо буквально у вересні поточного року, в Іспанії, на законодавчому рівні, набули чинності нові норми, згідно з якими, на безкоштовну медичну допомогу можуть розраховувати лише певні особи. Такими є вагітні жінки, підлітки до 18 років, а також ті нелегальні мігранти, які потребують виключно екстреної медичної допомоги.

Відтепер, не особливо тяжкі травми на виробництві нелегальним українським заробітчанам доведеться лікувати за свій рахунок. Подібні зміни є одним із заходів жорсткої економії, яку іспанський уряд проводить для виведення країни з фінансово-економічної кризи. Хоча, для усіх хто має хоча б тимчасовий дозвіл на проживання, зберігається безкоштовне лікування виробничих травм в державних медичних установах.

Отже, в Іспанії преференції у сфері захисту від травматизму для трудових мігрантів дуже неоднозначні. З одного боку, іспанське медичне страхування надає легальним мігрантам рівні права і умови з громадянами країни.З іншого боку, нелегальні мігранти стали значно обмежені у правах на безкоштовні медичні послуги.