Як відомо, три місяці тому Державне бюро розслідувань нарешті розпочало свою роботу. Тоді, наприкінці листопада 2018 року, директор Бюро Роман Труба заявив, що слідчі в штатному режимі склали присягу і вони мають професійно та неупереджено розслідувати злочини, притягувати винних до відповідальності – незважаючи на їхні посади, зв’язки та ресурси. До слова, вже на той час Львівське управління ДБР нараховувало 27 слідчих для виконання покладених на них законом завдань. Для першочергових заходів у рамках розслідувань кримінальних проваджень цього було достатньо, проте для повномасштабної роботи підрозділу – ні. Тому конкурсні комісії продовжують набирати співробітників в кожне з семи управлінь.
Загалом, на всі підрозділи ДБР спочатку було набрано лише 300 слідчих, які розслідуватимуть відповідні кримінальні провадження. Наскільки відомо, першими двома провадженнями стали кейси стосовно злочинів, передбачених статтею 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовцем). Згодом «найпопулярнішими» стали кейси, пов’язані з несенням військової служби.
Між тим, зосередимось на Львівському територіальному управлінні ДБР, яке нині очолює у статусі виконуючий обов’язки директора Віталій Стець, що до того тривалий час працював в структурних підрозділах Служби безпеки України. Згадане «західне» управління розповсюджуватиме свою діяльність на кілька областей регіону – Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську і Тернопільську області. Більше того – Львівське територіальне управління вже опублікувало програму своєї діяльності.
Зважаючи на досвід і зв’язки Віталія Стеця, можна було спрогнозувати, що саме співробітники СБУ будуть оперативно супроводжувати затримання осіб, який згодом набудуть статус підозрюваного у вчиненні злочину. Звісно, це буде відбуватись до того моменту, поки парламентарі не ухвалять зміни до профільного Закону «Про ДБР», яким нарешті дозволять набирати оперативний склад для Бюро.
Практика роботи вищезазначену тезу підтверджує. Тиждень тому слідчі Бюро за оперативного супроводу співробітників СБУ у Львівській області затримали інспектора управління патрульної поліції у місті Львові під час отримання неправомірної вигоди у розмірі 1200 доларів CША.
Затримання інспектора управління патрульної поліції (фото ДБР)
По аналогії – затримали головного спеціаліста одного з районних відділів Державної міграційної служби у Львівській області за вимагання та одержання неправомірної вигоди у розмірі 14 000 гривень. Як зазначили в Бюро, працівник міграційної служби вимагав та отримав зазначені кошти від громадянина Пакистану за видачу посвідки на постійне проживання в Україні.
Затримання співробітника ДМС (фото ДБР)
Коли потреби в оперативних співробітниках не було, слідчі Львівського самостійно повідомляють про підозру, як це сталось після виявлення факту порушення статутних відносин у Національній гвардії України, а точніше – за систематичне вчинення фізичного насильства стосовно колеги по службі.
Вручення підозри військовослужбовцю Нацгвардії (фото ДБР)
Іншими словами, територіальне управління у Львові має неабияку підтримку з боку Служби безпеки України, яка в свою чергу не бажає розслідувати відповідні правопорушення (загалом, СБУ досить часто «лізе» в іншу підслідність) і підтримує через оперативно-розшукові заходи слідчих новоствореного органу правопорядку. Попередній досвід роботи Віталія Стеця лише сприятиме такій співпраці. Проте не варто забувати, що я співробітники СБУ, в свою чергу, є підслідними ДБР по цілому переліку злочинів. Як наслідок, тут потрібно відслідковувати потенційний конфлікт інтересів в роботі двох органів.
Зрештою, запуск територіальних управлінь лише відбувся, навіть не увесь склад слідчих підрозділів було набрано станом на середину лютого. Як наслідок, потрібно пильно стежити за роботою підлеглих Віталія Стеця, що отримують досить високу заробітну плату (більше 30-35 тисяч) і мають якісно й аполітично виконувати покладені на них чинним законодавством завдання.