«Чого тут боятися? Разом ми – сила»

12:55, 24 листопада 2013

Розмова з Борисом Пошиваком, головою правління Студентського братства Львівщини і одним з організаторів Євромайдану у Львові.

Третю ніч простояв біля пам’ятника  Шевченкові на проспекті Свободи львівський Євромайдан, організований переважно студентами.

Після невдалої спроби заборонити акцію та демонтувати намет, що зірвалась через помилку у судовому рішенні, обласна влада дала задній хід: голова облдержадміністрації Олег Сало навіть натякнув, що звільнить свого підлеглого Андрія Левика – ініціатора заборони. Попри це, серед вимог організаторів є відставка Сала.

Про те, чого хочуть львівські студенти, розповів член оргкомітету Борис Пошивак, голова правління Студентського братства Львівщини.

- Які ваші вимоги і яка кінцева мета безстрокової акції протесту?

-  Ми ставимо три вимоги. Перша – щоб Україна підписала Угоду про асоціацію з Євросоюзом. Друга – відставка Кабінету Міністрів, який порушив Конституцію України, приймаючи самовільні рішення про призупинення євроінтеграції. Третя – відставка голови Львівської обласної державної адміністрації Олега Сала.

- Ви не боїтеся?

- А чого тут боятися? Разом ми – сила. Ми вже не перший рік проти Сала воюємо.

Він був начальником УМВС Львівської області на початку 2000-х, із його подачі робились обшуки в офісах громадських організацій під час кампаній «Україна без Кучми» та «За правду!». Під час обшуків у «Пори» та Студентському братстві Львівщини «знаходили» бойові гранати. Репресували, арештовували студентів.

Пізніше Сало був замішаний у фальсифікації виборів, проти нього була порушена кримінальна справа, він утік закордон, був у міжнародному розшуку… І ось тепер він голова Львівської ОДА! Ми протестували і протестуватимемо проти цього.

- Хто зараз бере участь у протестах?

- Студенти ЛНУ імені Франка, «Львівської політехніки», Львівської академії мистецтв, Українського католицького університету, Лісотехнічного інституту, інституту фізкультури та інших вишів. Є навіть хлопці з Університету внутрішніх справ, але вони цього не афішують.

До Євромайдану долучились студентські ради всіх вишів Львова. 23 листопада на зустрічі ректорів львівських вишів та представників облради з представниками оргкомітету студентів запевнили, що учасники страйків не будуть репресовані.

- Скільки автобусів уже відправили до Києва? Їх справді зупиняють?

- Зі Львова до Києва від студентського оргкомітету львівського Євромайдану виїхали два автобуси. Я щойно говорив із представниками «Дорожнього контролю»: на постах дорожньо-патрульної служби перебувають їхні журналісти. Принаймні, я певен, що на Львівщині на постах ДПС спокійно, бо обласна рада працює з місцевим управлінням МВС. Відповідно, проблем не мало б виникати. Перший автобус на одному з постів затримали на 25 хвилин, але потім відпустили. Знаю, що були проблеми на Житомирщині, але вже все владнали.

УДАР організував кілька автобусів зі Львівщини та Івано-Франківщини – один із представників партії займається перевезеннями. Це безкоштовні автобуси. Але багато людей купили квитки на поїзд. Ми постійно відстежуємо наявність квитків на поїзди до Києва і демонструємо на великому екрані в наметовому містечку. 23 листопада проблем із квитками не було.

- Скільки людей ночувало в наметовому містечку в ніч на 24 листопада?

- Близько сотні, не враховуючи тих, кого відправляли до Києва автобусами та приватними автомобілями.

- І який настрій учасників акції?

- Ми підтримуємо позитивний настрій. Спілкуємось із людьми через гучномовці, маємо мікрофони, підключені до системи. Люди грають на гітарах і співають. Вокаліст і гітарист музичного гурту «Місто казкових мрій» Андрій Бочко розважав публіку, щоб не спала й не нудилась на майдані.

Є гаряча кава, чай, канапки, яблука. Люди самі приносять їжу. За потреби пускаємо до великого намету погрітися, даємо змогу зарядити телефони і ноутбуки. Підключили wi-fi.

Через міську адміністрацію домовились із закладами харчування біля містечка, що вони пускатимуть учасників до вбиральні. Наметове містечко охороняють здебільшого члени Львівського братства та «Молодої Галичини», активісти інших організацій і просто охочі люди.

- Чи були конфлікти з міліцією?

- Відтоді, як приходив судовий виконавець, якому ми дали зрозуміти, що виконуємо рішення суду – не встановлюємо наметів за адресою проспект Свободи, 1, - ніяких проблем не було.

 Чи може обласна влада подати до суду нову скаргу, вказавши вже правильну адресу наметового містечка?

- Ми подали апеляцію, і проблеми можуть бути вже в Андрія Левика, адже помилку намагалися виправити в рішенні суду постфактум. Зараз  Олег Сало опинився в такому становищі, що йому довелося «злити» свого підлеглого, вдавши, що позов було подано без відома голови ОДА.

Виходить, що він зовсім не контролює ситуацію – його підлеглі без його відома зривають Євромайдан, підтримуваний міською й обласною радами. Акцію, яка проходить за сприяння міліції!

- Міліція справді сприяє?

- Так, ми співпрацюємо. Якщо будуть правопорушення чи провокації, ми одразу передаватимемо людей, які до цього причетні, в руки міліції.

- Хто допомагає львівському Євромайдану грішми?

- Здебільшого громадські організації, депутати або просто заможні люди, які анонімно передавали кошти на телефонний зв’язок і транспорт. Організаційно допомагають міська і обласна ради, Спілка підприємців тощо.

- Як довго готовий стояти львівський Євромайдан?

- Я б говорив не про час, а про результат. Будемо стояти, поки не буде результату. Поки не будуть виконані наші вимоги.

Василь Возняк, спеціально для ZAXID.NET