Чому для Львова важливо максимально відмовитись від косіння трави

12:05, 17 серпня 2023

Я рада, що дискусія у Львові з «Косити чи не косити» перейшла на рівні управління комунального господарства в «Як перейти до істотного зменшення покосів». І рада, що не зважаючи ні на що, мешканців Львова глибоко хвилює це питання навіть в такі важкі часи. Не рада, що як і будь-яка нова практика, просувається вона повільно і з проблемами.

Бачила максимальне скорочення покосів в Кракові (на фото) з міркувань зміни клімату та поваги до біорізноманіття. Бачила тотальну відмову від покосів вздовж доріг в малих містах України, мабуть з міркувань «не на часі». Одне рішення, але абсолютно різні мотивації.

Чому максимально відмовитись від косіння трави важливо для нас, у Львові?

Якість повітря для мене одна з найочевидніших проблем міста, і якість ця погана через пил. А пил є в великій мірі через відкритий грунт, внаслідок у тому числі неякісних покосів. Це джерело пилу. Далі наявне озеленення працює на зменшення пилу, і чим більше його, тим краще затримує пил.

Виклик зміни клімату теж має якнайпряміше відношення до покосів. З одного боку, коли ми зберігаємо максимум озеленення, то це допомагає адаптації міста до таких явищ як затяжна спека, а також зменшує підтоплення, споживаючи воду.

З другого боку, ми пом‘якшуємо зміну клімату коли зменшуємо використання викопного палива. А ви розумієте, що 99% міських газонів косять не традиційною косою і не електроінструментом.

З погляду біорізноманіття, користь від зменшення покосів може бути поставлена під сумнів лише в випадку розвитку інвазійних рослин, і то існують інші методи.

Є випадки КОЛИ КОСИТИ ТРЕБА, і їх меншість.

Декоративні газони, особливо такі, які були спеціально засіяні, і часом навіть мають штучний полив, потребують якісного регулярного покосу газонокосарками. Тут немає нічого страшного.

Також кілька разів на рік (або навіть раз на рік), мають скошуватись всі міські луки.

Ніби припинили вимагати від комунальників «до 10 см трави». Але звичка, то звичка.

Ми не можемо повністю припинити практики, які були типовими десятиліттями в один день, але шляхом поступового усунення непотрібного під постійним наглядом садівників Львова можна привести покоси до адекватного викликам часу рівня. Зрештою, навіть до нового вигляду міста з високими травами більшості мешканців треба звикнути і почати бачити красу, а не недоглянутість.

Тут офіційна позиція міської ради.