Чому газ коштує по 9 грн за «куб»

«Львівгаз» пояснив дивні суми в рахунках споживачів

13:38, 19 травня 2015

Львів’яни, які отримали рахунки за газ за квітень, масово звертаються до «Львівгазу» за роз’ясненнями, оскільки не можуть зрозуміти, яким чином їм нарахували саме таку суму до сплати. Якщо поділити суму у квитанції на кількість «кубів», то не підходить жоден діючий тариф. ZAXID.NET з’ясував відповіді на типові питання.

Як відомо, з 1 квітня цього року діють нові ціни на природний газ. Вартість природного газу для усіх споживачів становить 7,188 грн/м куб. Однак для споживачів, які використовують газ для опалення встановлено пільгову ціну 3,6 грн/м куб. Вона діє лише на обсяг до 200 м куб. на місяць і лише в період з 1 жовтня по 30 квітня.

Загалом у споживачів виникає два запитання до квітневих рахунків за газ. Чому ціна за кубічний метр газу виходить меншою, аніж передбачено новими цінами, або навпаки - більшою.

Чому тариф менший?

Менша ціна виходить тому, що квітень став перехідним періодом. У цьому місяці деяким споживачам вартість природного газу була розрахована за трьома цінами:

  • ціною, яка діяла до 1 квітня 2015 року,
  • пільговою ціною 3,6 грн/м куб. (застосовується на 200 м куб.),
  • та єдиною ціною 7,188 грн/м куб. 

Якщо в березні споживачем були зафіксовані показники лічильника не в останні дні місяця, то здійснюючи нарахування відповідно до наданих в квітні показників лічильника, частина обсягів розрахована по цінах, які діяли в березні в залежності від цінової категорії споживача (1,089 грн або 1,788 грн). Відтак, вартість метра кубічного природного газу, який відображений в квитанції, є середнім показником між новими та старими цінами.

«Кількість газу, яка була спожита в березні, розраховується за таким принципом: загальну кількість «кубів» спожитого газу за показами лічильника ділимо на кількість днів і отримуємо середнє споживання на добу», - каже фахівець із зв’язків із громадськістю «Львівгазу» Оксана Горак.

Тому, якщо у березні ви подали  показники лічильника, наприклад, 23 числа, то решту днів до кінця березня вам порахували у квитанціях за цим середнім споживанням та ще й за старими тарифами.

Чому тариф більший?

Середня ціна за кубічний метр газу у квітневій квитанції виходить більшою, аніж передбачено новими тарифами у зв’язку з тим, що у квітні теплопостачальні організації Львова проводили гідравлічні випробування і в окремих споживачів було відсутнє центральне гаряче водопостачання.

За цей період споживачам нараховується оплата за природний газ відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №619 від 8 червня 1996 року «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників», із змінами.

Цим документом передбачено, що на період перерви у централізованому гарячому водопостачанні норма споживання природного газу для населення встановлюється в розмірі 9 куб. м на людину на місяць. Водночас, за цей період населення не здійснює плату за користування централізованим гарячим водопостачанням.

Підставою для перерахунку плати за гаряче водопостачання та газ є двосторонній акт між теплопостачальною та газопостачальною організаціями, в якому фіксується термін відсутності гарячого водопостачання.

Разом з тим, відповідно до роз’яснення Нацкомісії, наявність електрообладнання для нагрівання води у разі перерви у централізованому гарячому водопостачанні не є підставою для того, щоб не застосовувати норму, затверджену цією постановою. Тому для обліку фактичного споживання природного газу «Львівгаз» рекомендує встановити газовий лічильник.

Можливість зекономити

Ще одна ситуація – це коли у рахунку вказано значно більше спожитого газу, аніж насправді показує лічильник. Як пояснила ZAXID.NET фахівець із зв’язків із громадськістю «Львівгазу» Оксана Горак, не можливо отримати покази всіх лічильників за один день. А тому буває показники знімають в двадцятих числах. Кількість «кубів», які були спожиті в решті днів до кінця місяця, розраховує програма. Це так зване прогнозоване споживання.

Однак якщо в рахунку за газ за квітень у вас вказано більше «кубів», аніж ви спожили насправді, не поспішайте бігти в «Львівгаз». Якщо загальна кількість використаних «кубів» газу у вас не перевищує 200, то ви їх оплатите за пільговим тарифом 3,6 грн/м куб.  Фактично ви оплатите газ, який використаєте в майбутньому, однак за дешевшим тарифом, оскільки в травні газ коштує вже по 7,188 грн/м куб. Це можливість зекономити.

Вигідно без лічильника

Споживачі, які не мають лічильника, оплачують газ за встановленими нормами. Як повідомляє «РБК», реальне споживання газу в квартирах, необладнаних газовими лічильниками, перевищує встановлені урядом норми у кілька разів.

Такі результати показали дослідження, проведені експериментальним шляхом газорозподільними компаніями та місцевою владою у Харкові, Львові та Білій Церкві.

Так, в квартирі, де є централізоване гаряче водопостачання і газова плита, по нормі за кожного мешканця потрібно оплачувати еквівалент 3 куб м. газу. Фактично ж дослідження показало, що в таких квартирах витрачають від 7,5 до 13 куб.м газу на людину.

У випадку, якщо разом з газовою плитою використовується газова водогрійна колонка (при відсутності центрального постачання гарячої води), то різниця між нормами і реальним споживанням буде ще більше. Діюча норма становить 9 куб.м на людину в місяць. У той же час експеримент у містах показав, що на кожного мешканця фактично доводиться щомісяця від 32 до 42 куб. м газу.

Якщо у вас виникли додаткові питання, телефонуйте до контакт-центру «Львівгазу» за номерами телефонів: 032-29-07-104; 067-21-77-104.