Чому Комітет соцполітики відправив на доопрацювання програму діяльності Кабміну

19:53, 6 травня 2020

Комітет за комітетом Верховної Ради України продовжує відправляти на доопрацювання програму діяльності Кабінету Міністрів. Сьогодні, 6 травня, на засіданні Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів розглядали соціальні аспекти цього документу.

Зрештою більшість положень проекту Програми щодо соціальних питань характеризуються загальнодекларативним характером. На жаль, повністю відсутні наміри та параметри відносно основних державних соціальних стандартів та гарантій: мінімальних розмірів заробітної плати і пенсії, прожиткового мінімуму тощо. Також немає конкретних положень щодо зростання впродовж наступних років розміру заробітної плати в країні, крім згадування необхідності забезпечення підвищеної оплати праці медичним працівникам та особам, які задіяні у ліквідації спалахів коронавірусної інфекції, та забезпечення гідних умов та рівня оплати праці шахтарів.

Не названо такого важливого напряму, який має бути одним із пріоритетів діяльності Уряду, як боротьба з бідністю та підвищення рівня і якості життя громадян.

Серед довгострокових пріоритетів діяльності Уряду визначено забезпечення регулярної індексації пенсії. Щодо цього слід зауважити, що частиною другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється порядок щорічної індексації раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати/доходу в Україні. При цьому обов'язок визначати розмір, дату та порядок такого збільшення делеговано саме Кабінету Міністрів України. Отже забезпечення регулярної індексації пенсії уже є визначеним обов'язком Уряду в межах виконання норм чинного пенсійного законодавства.

Водночас, у проекті Програми діяльності КМУ відсутні прогнозні показники щодо щорічного зростання рівня пенсійного забезпечення, яких планується досягти задля сталого поступового підвищення рівня доходів пенсіонерів. Також жодної уваги не приділено невирішеним впродовж тривалого часу питанням щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, державним службовцям, працівникам органів місцевого самоврядування. журналістам.

У проекті йдеться лише про створення передумов для ефективного функціонування накопичувальної пенсійної системи. Однак, робота над законодавчими ініціативами щодо запровадження другого рівня пенсійного забезпечення була розпочата наприкінці 2019 року. Зокрема, при Комітеті створена відповідна робоча група та регулярно відбуваються робочі зустрічі з цих питань. Тобто на сьогодні задля створення умов для гідного життя після виходу на пенсію слід вести мову про запровадження другого рівня (накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування) та стимулювання розвитку третього рівня пенсійної реформи (системи недержавного пенсійного забезпечення). Ці кроки дозволять визначити правила та створити умови щодо добровільного виходу на пенсію, добровільного вибору пенсійного віку та поступового виходу на пенсію, а також спрямувати вивільнені кошти для інвестування в економіку. Орієнтовно запровадження другого рівня планується з 2021 року.

…Якщо загалом порівнювати програми діяльності Кабмінів Гончарука та Шмигаля, то остання має лише 9 сторінок, а перша – 121, але головне не їхня кількість, а якість текстів і те, яким чином буде виконуватися. Насамперед мені імпонує те, що міністерка соцполітики Марина Лазебна розуміє важливість доопрацювання усіх життєво необхідних пунктів соціального блоку і її ініціативи схвально сприймаються в Комітеті, тому попри опозиційність до нинішньої влади підтримую міністерські кроки і готовий долучитися до процесу доопрацювання програми дій Кабміну.