Чому п’яні водії, які збивають людей насмерть, залишаються на волі?

Судді за смертельні ДТП «дають» умовні вироки

18:12, 28 травня 2015

Смертельні ДТП з п'яними водіями за кермом стають резонансними справами. Громадськість обурюється, а судді призначають кардинально різні вироки.

Cмертельна ДТП через п'яного керманича трапилась на Жовківщині 15 лютого цього року. 23-річний хлопець перевищив швидкість, не справився з керуванням та виїхав на узбіччя. 17-річна пасажирка загинула на місці. Для родичів велика трагедія, що винуватець аварії залишився на волі.

«Його засудили, йому дали 5 років умовно. 3 роки і все. Він вийшов сухим з води. Він щиро розкаявся, але те щире розкаяння полягає в тому, що він звинуватив нашу внучку», – розказала бабуся загиблої дівчини Марія Іващук.

Рідні кажуть, таке суддівське рішення – поганий приклад для інших водіїв. «Суддя зробив такий прецедент. Всі, хто знав водія-вбивцю, колеги, знайомі будуть думати, що раз йому зійшло з рук те, що будучи п`яним за кермом вбив дівчину, а отримав лише умовно, то можна не переживати», – скаржиться дідусь загиблої Мирон Іващук.

Ще одна ДТП з водієм, який ледь тримався на ногах, трапилася в березні 2013 року. Водій Lexus не впорався з кермуванням і збив двох жінок в центрі Львова на тротуарі. Тоді очевидці автопригоди розповідали, що водій преміальної автівки був п'яний як чіп. Одна жінка отримала легкі ушкодження, інша померла невдовзі в реанімації. Суди тягнулися півтора року, Галицький суд визначив умовний термін і позбавлення водійських прав на рік. Допоки справу Богдана Чорного розглядали апеляційні судді, винуватець втік. Його після пошуків зловили, тепер він відбуває термін у в'язниці.

«Це вже наші закони, що в суді його не взяли під варту і переслали знову в районний суд. Документи загубились, послали не туди. І він ще 3 місяці був на свободі. А коли вже були листи, я писала, інші писали. Його знайшли під Бродами», – розповіла мама загиблої жінки Ельза Буторіна.

Та за українськими законами, за хуліганство можна отримати кілька років тюрми, а п'яному водію за смертельну ДТП можуть дати й умовний термін. Юристи переконані, таку колізію міг би вирішити суд присяжних.

«Все ж таки це двоє суддів і троє громадян, які згідно із законодавством призначені присяжними. Це більш ймовірний варіант абсолютно об'єктивного рішення і покарання такого, яке все ж таки відповідає ступеню», – пояснив адвокат Олександр Атаманюк.

Та винесення вироку залежить від багатьох факторів, пояснюють судді: як повівся водій після аварії, чи усвідомлює він свою вину, чи відшкодував збитки родині. В Україні смертельна ДТП – лише порушення правил дорожнього руху, за кордоном – кваліфікується за статтею вбивство.

«У нас законодавець виходить з того, що це навмисний злочин. Тому що особа керує транспортним засобом, з умислу скоює смерть особи. На Заході в більшості країн цей злочин розглядається як вбивство. Не порушення правил дорожнього руху, а безумовно вбивство», – розказав голова Личаківського районного суду Сергій Гирич.

Втім, рідні загиблих переконані, якби п`яних водіїв карали суворіше, смертельних аварій було б значно менше.