Із подорожчанням вартості проїзду у маршрутках до чотирьох гривень, вирішила для експерименту спробувати користуватися послугами виключно електротранспорту: це на дві гривні дешевше, і графік руху трамваїв, за моїм спотереженням, на маршруті №№3,5 на відтинку від Кн.Ольги до центру скоротився до п’яти - десяти хвилин.
І хоч я жодного разу не поспішала так, щоб не спізнитися, а все-таки мої зауваження стосуються саме зайве витраченого часу. Сім разів зі мною в післяобідню пору, далеку ще до часу «пік», трапилося так, що трамвай зупинився на маршруті, відчинилися двері, і далі треба вибирати: або чекати, або йти пішки. Оскільки книжки чи електронної листалки під рукою не було, я виходила з трамваю й «вмикала пішконоги».
Правда, у більшості разів через дві зупинки трамвай мене наздоганяв, і далі я їхала. Тобто затримка в русі, тривала десь до 15 хвилин.
В одному випадку виявилося, що затримка сталася через поламку вагону, який інший трамвай потягнув у депо. В інших – видимих пояснень я не знайшла. Припустила, що це перепад напруги в контактній мережі.
Останнього разу, коли купила на зупинці на пл. Галицькій квиток, вирішила не компостувати його, поки не проїду «контрольну зону» до пл. І.Франка. Все пройшло добре, я закомпастувала квиток, і.. трамвай зупинився посередині між зупинкою на Сахарова і Горбачевського. Ще й школярі, які сиділи позаду, сказати, що трамвай вічно «стрягне» біля одного й того ж слупа після сходів.
Я роздратувалася, перейшла дорогу й почала крос догори по вул. Кн.Ольги. На трамвайній лінії працювали електрики. Вони швидко впоралися, і наздогнати свій трамвай мені не вдалося.
Зате в голові кипіло: «Як так, за грант ЄБРР оновлюють електропідстанції для «Львівелектротрансу», надійність електропостачання має зростати, а тут якась зла насмішка: нема електрики, та й нема?».
Поки дійшла до Бойківської, мене охопило бажання усе з’ясувати.
Почала я з виконавців проекту модернізації тягових підстанцій постійного струму для електропостачання мережі «Львівелектротрансу». Виконує цю роботу компанія «Плутон» із Запоріжжя.
Головний інженер проекту Раміл Ібрагімов розповів, що загалом заплановано оновити обладнання 19 ТПП «Львівелектротрасу» та перевести систему диспетчерського зв’язку із ними на сучасний лад, за допомогою телеуправління. Проект має бути виконаний до листопада цього року.
Станом на зараз переоснащено дев’ять ТПП: ТПП-1 на вул. Вітовського, 57, ТПП-2 на вул. Замарстинівській, 11А, ТПП-3 на вул. Городоцькій, 185, ТПП-4 на вул. Некрасова, 77, ТПП-5 на вул. Тролейбусній, 2, ТПП-6 на вул. І.Франка, 41, ТПП-9 на вул. В.Великого, 54, ТПП-10 на вул. Липинського, 54, проводяться відповідні роботи на ТПП-7 на Виговського, 29А.
ТПП переведені на сучасні засоби зв’язку, що дозволяє у диспетчерському центрі в режимі реального часу відслідковувати виникнення проблем із електропостачанням, а відтак пришдвидшувати виїзд аварійників для їх усунення.
Під час розмови з паном Ібрагімовим, бачачи, що тягові підстанції на моєму маршруті – на І.Франка, Вітовського уже переобладнали, – я не уникнула свого питання: «Чому в такому разі не вдається забезпечити безперебійне електропостачання, і трамваї не заплановано зупиняються?».
«Обладнання ТПП є надійним, а зупинки в русі трамваїв, якщо йдеться про зникнення струму може виникати через значну перевантаженість кабельної мережі. Якщо на певній ділянці скупчується одночасно багато трамваїв, мережа, кабелі можуть не витримувати, а є ще причини зовнішні», – сказав він.
Директор ЛКП «Львівелектротранс» Сергій Васільєв розширив перелік можливих причин виникнення таких зупинок.
Непередбачені зупинки і затримки на маршрутах трамваїв стаються через корки, ДТП, через поламки колій, трамвайних вагонів або пошкодження «фідерів» (кабелів живлення).
Незаплановані ситуації стаються часто, їх менше у вихідні дні, коли частина автомобілістів не їздить у буденних справах по місту.
Так, 27 травня, диспетчери «Львівелектротрансу» зафіксували вісім затримок трамваїв. Три сталися через поламки вагонів, а п’ять – через ДТП.
«Добре, коли ДТП не значне, і автомобілісти роз’їжджаються за спільною згодою, в іншому випадку – чекають страховиків, ДАІ. Це може спричинити затримку на 30-40 хвилин. Якщо ж ДТП серйозніша, то затримка довша. Через ДТП на вул. Дорошенка, де водій наїхав на хлопця, простій тривав майже дві години», – зазначив він.
Люди схильні нарікати на те, що трамвай раптово зупиняється, і далі не їде. І не завжди вони знаходять цьому пояснення.
«Люди розуміють ситуацію, коли бачать ДТП, однак поламку кабеля чи роботу на колії через зупинку - дві, вони побачити не можуть», – сказав Васільєв.
За його словами, диспетчери намагаються повідомляти водіїв про нештатні ситуації, щоб ті мали можливість перевести вагон на іншу колію, або зупинитися на зупинці до місця поламки.
Директор ЛКП «Львівелектротранс» зазначив, що є низка ділянок колій та контактної мережі, які потребують ремонту. Так, з 70,3 км трамвайних колій на сьогодні потребують капітального ремонту близько 9 км. У бюджеті передбачене фінансування ремонту у 2015 році 400 м.
Щодо контактної мережі, то першочергового ремонту потребує 6,1 км із 71. Васільєв зазначив, що у першу чергу ремонтуватимуться найбільш «проблемні» ділянки – на вул. Кн.Ольги, Патона, Ряшівській, Зеленій.
За словами директора підприємства, у квітні сталося 15 обривів кабелів на різних відтинках маршрутів трамваїв і тролейбусів. Він уточнив, що це «і не багато, і не мало».
Сергій Васільєв повідомив, що на 2015 рік заплановано ряд робіт, які посилять надійність роботи електротранспорту, його спроможність забезпечувати транспортними послугами городян: на ремонт рухомого складу у бюджеті міста передбачено велику суму – 32 млн грн; ведуть ремонти доріг на маршрутах трамваю №№ 4,6; до листопада, як уже згадувалося, усі ТПП підприємства мають переоснастити та перевести на сучасну систему телеуправління; будується новий трамвайний маршрут на Сихів.
Директор підприємства сказав, що заміна старих кабелів, питання, яке мене так стурбувало, є у планах на тоді, коли буде завершена модернізація тягових підстанцій.
В ході розмови також виявилося, що через ремонти на маршрутах №№ 4,6, частину вагонів пустили за іншими маршрутами. То ж припущення, що на напрямку з центру до Кн.Ольги їх може бути забагато для безперебійної роботи електромережі, залишилося для мене не спростованим.
Загалом же на діючих маршрутах електротранспорту працює різна кількість рухомого складу. Це зумовлено потребою балансувати між фінансовою вигодою підприємства і соціальними запитами на транспортне забезпечення людей.
Директор «Львівелектротрансу» не підтвердив, що городяни масово рвонули до електротранспорту у зв’язку з подорожчанням проїзду у маршрутках.
«Люди, у першу чергу, керуються зручністю: якщо краще добиратися на трамваї, то і вчора, і сьогодні ця людина йде на трамвай. Якщо поруч трамвайної чи тролейбусної лінії нема, а є маршрутка, то їздять і далі на маршрутках», – сказав Васільєв.
Для підтвердження, він навів статистику: середньоденна виручка на трамвайних маршрутах у будні дні після 15 травня зросла на 2%, у вихідні – на понад 1%. На тролейбусних – на 4% і 13,7%.