Чому українці гинуть на польських дорогах

Криваві ДТП піднімають питання про безпеку міжнародних перевезень та черги на кордонах

18:17, 24 липня 2015

Криваве ДТП українського пасажирського автобуса у Польщі на дорозі Люблін-Варшава змушує говорити про, як мінімум, дві причини, що призводять до загибелі українців на закордонних дорогах – порушення правил пасажирських перевезень українськими водіями та довгі виснажливі чекання на прикордонних пунктах пропуску. 

Це вже друга дорожня аварія зі смертельними наслідками за останні чотири місяці в Польщі, яку спричиняють українці. Раніше, в квітні, на цьому ж відрізку дороги загинули четверо українських студентів, що їхали з України на навчання в Польщу. Як і в цьому випадку, причиною ДТП називають перевтому водія через довге чекання на кордоні.

Другого водія не було

ДТП українського пасажирського автобуса поблизу польського містечка Гарволіна, що за 70 кілометрів від Варшави, що сталося 23 липня, вразила масштабом – п'ять загиблих та понад 20 травмованих. Найбільш ймовірна причина аварії, яку попередньо озвучують польські правоохоронці – перевтома водія автобуса, адже вони часто змушені проводити мінімум 2-3, а то й до 10-ти годин на польсько-українському кордоні. У цьому ж випадку, як розповіли пасажири нещасливого автобуса, на кордоні вони провели більше п'яти годин. Через це автобус не вкладався у графік руху, бо, згідно з ним, мав бути у Варшаві о п'ятій годині ранку. 

Місце аварії українського пасажирського автобуса неподалік Гарволіна

Водночас, як виявилось, під час аварії в автобусі був відсутній другий водій – що є грубим порушенням правил пасажирських перевезень на довгі відстані. Той вийшов з автобуса раніше, у Любліні.

Про те, що під час перевезень на цьому маршруті, не дотримувались правил, ZAXID.NET розповіли пасажири, що раніше були клієнтами цього рейсу.

Івано-франківчанка Наталія Щербій їхала рейсом «Варшава-Долина» до Івано-Франківська, але днем раніше. 23 липня о 6:30 вона повернулася до Івано-Фраківська – за годину до того, як у автобус аналогічного рейсу потрапив у ДТП у Польщі. ZAXID.NET Наталія розповіла, що автобус, яким вона їхала, був вщент забитий пасажирами – деякі з них стояли у проході, через що другому водію не було де сісти.

«Велику частину дороги він стояв, а іншу частину переховувався у комірці, яка в них є під сидіннями», - розповіла Наталія. Жінка додає, що на сидіннях в автобусі були ремені безпеки, однак пасажири ними не користувалися, однак і не отримували вказівок з цього приводу від водіїв. До того ж на пункті пропуску «Рава-Руська-Гребенне», за словами Наталії, двоє пасажирів автобуса вийшли і перетнули його пішки.

Переповнений автобус «Варшава-Долина». Для водія та деяких пасажирів немає місця. 

Фото: Наталія Щербій

Жінка розповідає, що від знайомих, які їздять цим маршрутом, теж часто чула про подібні ситуації.

Водночас один із власників підприємства міжнародних перевезень зі Львова Василь, який на умовах анонімності не захотів називати своє прізвище, розповів ZAXID.NET, що в роботі його підприємства були порушення. 

«Після подорожчання цін на пальне ми економили на водіях. Зокрема, коли їздили зі Львова до Ольштина [місто у північно-східній Польщі], то один із водіїв також виходив у Любліні. Це робилось, аби платити йому меншу зарплату», - розповів Василь. 

Утім, він додав, що після ДТП у Польщі від такої практики він думає відмовитись. Фірма Василя займається нерегулярними перевезеннями, відтак автобуси не мають чіткого графіку руху. 

Тоді як рейсові автобуси змушені принаймні приблизно орієнтуватись на графік та бодай частково компенсовувати час швидкістю чи неякісним відпочинком водіїв. 

У фірмі туристичних перевезень «Leo-Trans» ZAXID.NET натомість розповіли, що завжди мають у автобусі двох водіїв, один із яких не може безперервно їхати більше, ніж 300 кілометрів.

Водій одного із автобусів «Leo-Trans» – Роман, утім, підтвердив, що автобусам часто доводиться по кілька годин чекати на польсько-українському кордоні, що відбивається на їх загальному самопочутті.

Вихід – модернізація пунктів пропуску

Надзвичайний і повноважний Посол України в Польщі Андрій Дещиця погоджується, що черги на українсько-польському кордоні опосередковано приводять до людських жертв на дорогах.

За словами Дещиці, минулого місяця він особисто відвідав всі пункти пропуску на українсько-польському кордоні і мав розмови з керівництвом відповідних служб через великі черги.

Андрій Дещиця

«З цим потрібно боротися тим паче, що це явище спричиняє не тільки моральні та часові труднощі, але опосередковано приводить і до людських жертв», - розповів Дещиця в коментарі ZAXID.NET.

Один із шляхів вирішення проблеми, на думку посла, – спільний паспортний та митний контроль на кордоні та модернізація пунктів пропуску. 

«Працюємо над тим, щоб використати кредит польського уряду у розмірі 100 млн євро власне на ці цілі», - зауважив Дещиця.

«Такий шок швидко минає»

Засновник ініціативи «Vision Zero for Ukraine» Віктор Загреба натомість не вважає, що довгі черги на кордоні є головною причиною ДТП, в яких гинуть українці в Польщі. 

На його думку, причина таких ДТП комплексна, адже в Україні, на відміну від Європи, по-перше, недосконалі правила пасажирських перевезень, а, по-друге, водії автобусів часто їх не дотримуються. За його словами, статистика ДАІ показує, що щороку відносно багато ДТП в Україні стається з вини водіїв.

Віктор Загреба

«На щастя, такі великі аварії з великими жертвами стаються нечасто. Однак, коли стаються, то привертають багато уваги», - каже Загреба. 
 
Експерт також сумнівається, що нинішня ДТП якось вплине на якість міжнародних українських пасажирських перевезень.
 
«В нормальних, розвинених країнах такі аварії відразу стають об'єктом спеціального розслідування. Можливо, ця подія змінить стан справ у Польщі і там жорсткіше регулюватимуть пасажирські перевезення. Що ж до українських перевізників, то я не вірю в їх сумлінність. Так, зараз всі шоковані, але такий шок, як правило, швидко минає. І, якщо люди можуть зекономити кілька тисяч євро в місяць на таких махінаціях, то, очевидно, що вони робитимуть це і надалі», - каже Загреба.