Чому варто садити малину восени: правила та практичні поради

Чагарники, що перезимували, дають врожай вже наступного року

15:07, 9 вересня 2021

Садівники найчастіше оновлюють малинники восени, аби наступного сезону вже мати врожай. Загалом посадку малини рекомендується завершити за 3-4 тижні до настання заморозків, але майте на увазі, що в різних областях цей час відрізняється. Вкорінення саджанців потрібно проводити при вологості повітря 80% і температурі +10-15°C. Сприятливі умови для посадки малини в Україні починаються у вересні-жовтні і можуть тривати аж до листопада. Детальніші практичні поради дає «Дім і сад».

Осіння посадка має кілька переваг:

  1. Велика кількість сортових саджанців за мінімальними цінами. У цей час на багатьох кущах ще зберігаються ягоди, відразу видно, який сорт ви купуєте.
  2. Погодні умови в осінню пору більш щадні, а прохолодна погода дозволяє саджанцям інтенсивно нарощувати кореневу систему.
  3. Необтяжливий і простий догляд за саджанцями після посадки, адже погодні умови сприяють збереженню вологості ґрунту, тому часті поливи не потрібні.
  4. Після осінньої посадки рослини встигають наростити потужну кореневу систему, що сприяє швидкому розвитку куща після зимівлі.

В осінньої посадки малини є лише один істотний мінус – це нестабільна погода. Перш ніж її планувати, необхідно ретельно вивчити прогнози синоптиків, щоб не потрапити під раптові осінні заморозки.

Вибір місця і підготовка ґрунту

Для успішного вирощування малини бажано підібрати відповідну ділянку. Важливо звернути увагу на два аспекти: попередників і сусідство. Не знаючи правил сівозміни, недосвідчені дачники потрапляють в неприємні ситуації, висаджуючи малину після тих культур, які мають спільні хвороби. Посадку малини восени можна проводити тільки після ретельної підготовки ділянки, яку роблять за півтора місяця до посадки.

Алгоритм попередніх робіт:

  1. Перекопування ділянки на глибину не менше 30 см.
  2. Видалення з ділянки каменів, бур’янів, кореневищ рослин, що розрослися.
  3. При перекопуванні ділянки ґрунт покращують, вносять поживні речовини. З розрахунку на 1 м² - до двох відер перегною або зрілого компосту, 60 г подвійного суперфосфату, до 50 г калійної солі.
  4. Скопану землю ретельно розпушують граблями, розбивають всі грудки.

Малина віддає перевагу нейтральному ґрунту, з природних субстратів для неї найбільш підходять суглинки та супіски. Занадто щільну глинисту землю варто попередньо поліпшити, додати пісок, а при високому вмісті піску (бідні ґрунти) додають перегній.

На ділянках з кислою ґрунтосумішшю малину вирощувати не рекомендується, але якщо іншого місця немає, попередньо проводять розкислення землі – на 1 м² вносять до 500 г вапна. Порушення кислотного балансу в бік вилуговування також несприятливе для росту малини, тому золу й крейду вносять з обережністю.

Кислотність можна перевірити за допомогою лакмусового паперу, а при його відсутності приблизно баланс можна дізнатися завдяки «стеженню» за бур’янами:

  1. Кислі ґрунти – бурхливо розмножується щавель, хвощ польовий, подорожник.
  2. Нейтральна земля – ділянка заростає конюшиною і кропивою.

Як садити малину та підготувати до зимівлі

Малину висаджують трьома способами:

  1. Рядковий – між окремими саджанцями витримується від 70 до 100 см. Між рядками рекомендується залишати від 100 до 150 см. При такому способі посадки допускається висаджувати в одну лунку до 2-х саджанців.
  2. Стрічковий (траншейний) – саджанці розташовують з кроком від 35 до 50 см, відстань між стрічками – від 1,8 до 2 м.
  3. Кущовий – кожну рослину висаджують в окрему посадкову яму.

Кущовий спосіб посадки використовують у районах з високою вологістю і частими опадами, стрічковий – на плантаціях з великою площею.

Глибина посадкових місць для саджанців малини має становити від 40 до 50 см, ширина траншеї або ями – близько 50 см. Саджанці малини встановлюють у траншею або яму на горбок, сформований з родючого ґрунту на дні лунки. Кореневу шийку розташовують на кілька см вище рівня землі. Після посадки кущі малини поливають і укладають на поверхні пристовбурного кола шар мульчі.

Підготувати малину до зими варто до настання перших холодів. Перед утепленням рослин необхідно полити плантації. Матеріали для мульчування можуть бути різні – торф, перегній, спанбонд чорного кольору, хвойні голки й шишки. Для захисту малинників можна використовувати і закомпостовану тирсу, якою обсипають нижню частину чагарника висотою від 10 до 12 см. Зверху по тирсі можна укласти укриття зі спанбонду. Дорослі кущі малини перед зимівлею обрізають, продуктивні пагони зв’язують у пучки, після цього проводять захисні процедури.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»