Міністерство надзвичайних ситуацій завершило необхідну підготовчу роботу для відкриття Зони відчуження для приватних поїздок. Із січня 2011 року всі охочі зможуть відвідати Чорнобильську зону. Про це під час брифінгу у МНС України повідомила директор ДП «Чорнобильінтерінформ» Оксана Нор.
За її словами, ініціатива відкрити доступ на закриту територію належить міністру надзвичайних ситуацій Віктору Балозі. На виконання його доручення спеціальна робоча група провела необхідні заходи з організації відвідування Чорнобильської зони усіма охочими громадянами України та іноземцями, повідомили ZAXID.NET у прес-службі МНС.
Наступним завданням є підписання договорів з компаніями, які працюватимуть безпосередньо з охочими відвідати Зону.
«Всі компанії матимуть рівні умови, без винятків чи преференцій. Важливим критерієм, за яким обиратимуть партнерів буде авторитет та можливість проведення належного інформування вітчизняних та іноземних громадян про Чорнобильську аварію як таку та про специфіку відвідин Чорнобильської зони. Крім того, серед обраних будуть лише ті, хто забезпечить найвищу якість за найнижчу ціну».
Як повідомила О.Нор, під час візиту буде можливість побачити: місто Чорнобиль, яке викликає стереотипні асоціації у людей всього світу. Це місто, в якому зараз знаходиться персонал, який стежить за всіма процесами, які відбуваються в Зоні відчуження. Прип’ять - місто, в якому сьогодні не проживає жодна жива душа, подивитись на ЧАЕС. Зокрема, відвідати оглядовий майданчик об’єкту Укриття, побачити на власні очі місце світової, техногенної катастрофи 1986року тощо.
Як повідомив директор Департаменту охорони здоров’я та медико-біологічного захисту МНС України Петро Волянський, планування маршрутів здійснювалося з урахуванням головного принципу – ні в якому разі не спричинити шкоди здоров’ю відвідувачів. Всі розрахунки фахівцями Міністерства були зроблені на підставі основного документа з цього питання - «Правил радіаційної безпеки при проведенні робіт у зоні безумовного (обов’язкового) відселення». Згідно з вимогами цього документа були визначені контрольні рівні радіації. Дотримання цих рівнів забезпечить те, що відвідувачі не отримають опромінення, що перевищує норму.
Крім того, Дмитро Бобро, начальник Державного департаменту – Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення додав, що МНС розробило Положення про дотримання правил радіаційної безпеки при відвідуванні зони відчуження. Цей документ містить вимоги поведінки, спрямовані на те, щоб зберегти життя та здоров’я.
«За дотриманням правил поведінки відвідувачів у Зоні будуть ретельно стежити представники МНС, які супроводжуватимуть групи. Вони будуть надавати необхідні пояснення та поради. Кожен відвідувач зони відчуження повинен чітко собі уявляти, що перебування в зоні є його власним вибором та для збереження власного здоров’я він повинен суворо дотримуватися правил та порад фахівців МНС», - сказав Д.Бобро.