Чорновіл підтримував федералізацію України, - Лук’яненко

14:25, 15 жовтня 2012

Патріотичним силам у 90-х не вдалося об’єднатися, бо є історичний процес, який іноді розвивається незалежно від нашої волі, переконаний колишній дисидент, політв’язень, голова Української республіканської партії Левко Лук’яненко.

«Тогочасна Україна була частиною широкої формації: соціалістичної співдружності. І ми 70 літ жили в межах радянського блоку. Тому, те що у нас відбувалось, було і в решті країн. Зауважте, майже у кожній колишній радянській республіці до влади приходили представники комуністів. Навіть литовський президент Бразаускас, хоча він і добрий керманич, але ж він був першим секретарем ЦК Компартії країни. Ми проходили природні стадії розвитку і мені видається Україна тоді іншою бути не могла», - зазначив Левко Лук’яненко в інтерв’ю телеканалу новин «24».

За його словами, патріотичні сили завжди перебували у меншості: «У 90-му нас було 120 депутатів і все одно ми зуміли проголосити Акт незалежності України. Але замінити окупаційну адміністрацію не спромоглись. Вона залишилась при владі, адже вчасно перефарбувалась у синьо-жовтий колір. Ті ж окупанти нині керують державою: їм на зміну приходять їхні дітки».

На запитання, чи були ідеологічні розбіжності з лідером НРУ В’ячеславом Чорноволом, Левко Лук’яненко відповів: «Так, були деякі непорозуміння. Наприклад, він підтримував федеративний устрій країни, я ж був проти. А напередодні президентських виборів Чорновіл, агітуючи на Сході, виступав за надання російській мові статусу державної. Але це, очевидно, була передвиборча тактика Чорновола. Загалом ми мали однаковий світогляд».

Разом з тим він пояснив, що в Україні не пройшов би польський чи литовський сценарій люстрації перефарбованих комуністів, бо у країн різне минуле.

«Ненормально порівнювати нас із Польщею, Латвією та Естонією. Бо вони були під московським чоботом тільки два покоління, а ми на жаль довше – впродовж трьох. Тож у них залишилось більше національної свідомості. Закон про люстрацію, очищення від комуністів, мала би провести Верховна Рада, а там… комуністи. Замкнуте коло виходить. Зрозумійте очевидну річ: справді проукраїнська група в той час спиралась хіба на вулицю. За нами стояли тисячі людей. І саме цей чинник допомагав купці патріотів тиснути на владу. А щойно ми здобули незалежність, українці просто повернулись додому…», - додав колишній дисидент.

Зі слів Лук’яненка, проблема також у тому, що в українців дуже різний рівень свідомості: «Як же пояснити, що Луганщина, Донбас далі делегували до парламенту колишніх комуністів. Значить був такий рівень свідомості…».

Левко Лук'яненко також розповів, що в Україні влада підлаштовує юридичну базу під п'яту московську колону.  Він висловив думку, що владі потрібно протидіяти радикальніше - акціями загальнонаціональної непокори

Раніше дисидент зазначав, що влада намагається встановити диктатуру Партії регіонів.