ЧС-2014: видовища без хліба

Найдорожчий в історії футбольний чемпіонат стартував на тлі масових протестів і страйків

17:45, 12 червня 2014

Перед початком чемпіонату Європи у 2012 році деякі вболівальники з України закликали бойкотувати турнір, оскільки вважали, що проведення Євро-2012 не по кишені ні державі, ні звичайним громадянам. Однак під час футбольного свята, якому передували і протести, і корупційні скандали, в Україні все забулося і матчі Євро-2012 минули в атмосфері позитивного настрою і футбольного свята.

У Бразилії, яка вважається однією з найбільш футбольних країн світу, усе обіцяє піти за зовсім іншим сценарієм. Працівники бюджетної галузі ось вже понад рік закликають до бойкоту ЧС-2014, оскільки вважають, що місцева влада спрямовує гроші не на те: звичайні бразильці вимагають підвищення зарплат, а також кращих умов медичного і соціального страхування.

FIFA go home!

У травні минулого року тисячі бразильців вийшли на вулиці через підняття цін на проїзд, після чого періодично оголошувати страйки почали вчителі, водії громадського транспорту, працівники аеропортів, і навіть індіанці, які обурились що на місці Музею корінного населення у Ріо збудували парковку для гостей стадіону.

За рік майже у кожному місті Бразилії відбулися масові акції протесту. Людей обурювала корупція, низький рівень життя, великі витрати на проведення ЧС-2014. Із закликами «FIFA go home!» бразильці влаштовували багатотисячні демонстрації, які місцева поліція неодноразово розганяла за допомогою гумових куль та сльозогінного газу.

 Фото: citylab.com.

За кілька днів до старту мундіалю працівники метрополітену у Сан-Паулу провели кількаденний страйк, вимагаючи підвищення зарплати на 12%. Страйк перешкодив багатьом вболівальникам дістатися з аеропорту до міста, а затори на дорогах в деяких місцях сягали 250 км. За день до початку ЧС-2014 працівники метрополітену погодилися припинити страйк, однак почав страйкувати наземний персонал одразу у трьох аеропортах Ріо-де-Жанейро. Працівники вимагають підвищення заробітної плати на 5,6%.

Ще однією проблемою під час підготовки до ЧС-2014 стало відселення людей з місць, де будували нові магістралі та дороги. За останніми даними, свої домівки були змушені залишити майже 250 тисяч мешканців у різних містах Бразилії. Людям пропонували грошову компенсацію, або ж допомогу при оренді соціального житла.

Країна готова?

Поки одна частина бразильців налаштована бойкотувати мундіаль, інша готується до великого футбольного свята. Напередодні президент Бразилії Ділма Русефф запевнила світову громадськість, що країна таки готова до проведення чемпіонату світу з футболу. На усі закиди щодо надмірної витрати коштів, президент запевнила, що «завзятість бразильців перемогла песимістів», і після чемпіонату в країні залишиться потужна інфраструктура.

Бразильці вже думають над тим, як задіяти стадіони у містах, де не має великих футбольних команд. Деякі з них використовуватимуть як виставкові майданчики, а також як арени до підготовки спортсменів під час Олімпіади у 2016 році. Серед інших ноу-хау від бразильців – зменшення сидячих місць на стадіонах після закінчення чемпіонату.

 Фото: fast.swide.com.

До речі, відкриття чемпіонату відбудеться на арені «Корінтіанс», яку так і не встигли закінчити. Роботи над стадіоном у Сан-Паулу завершать повністю тільки у 2015 році. Також не всі збірні задоволені умовами в місцевих готелях. Зокрема, чилійська збірна вже пожалілася на умови проживання в готелі у Куябі, де команда готується до матчів чемпіонату. Футболісти поскаржилися на погані ліжка, якість харчування та відсутність інтернету.

Окремої уваги заслуговує питання безпеки у Бразилії. Перед початком мундіалю місцева влада попередила гостей та журналістів, що у випадку пограбування не варто чинити опір і не сперечатися з грабіжниками, а також не виходити пізно на вулиці і не носити дорогі прикраси. Громадську безпеку під час чемпіонату забезпечуватимуть десятки тисяч не тільки поліцейських, а й військових.

Економісти запевняють, що Бразилія таки відчує позитивний ефект від проведення футбольної першості, але у перспективі. В країні щороку зростає кількість міського населення, а це вимагає розвитку інфраструктури, тому інвестиції, які спрямували на будівництво доріг і благоустрій міст, були виправданими. Найбільшою проблемою, яка переслідує майже усіх господарів великих спортивних змагань, залишаються стадіони, які після закінчення турніру залишаться незатребуваними.

Гроші, гроші, гроші

Чемпіонат світу з футболу у Бразилії наразі вважається найдорожчим в історії, адже бразильці витратили понад $11 млрд на організацію світової футбольної першості. Спеціально до проведення ЧС-2014 збудували 7 нових стадіонів, вклали мільярди доларів у розвиток інфраструктури та будівництво готелів, побудували сотні кілометрів нових транспортних розв’язок, магістралей і велодоріжок, а деякі стадіони навіть оснастили стадіони фотоелектричними панелями.

Загалом матчі чемпіонату прийматимуть 12 стадіонів у різних містах Бразилії, на яких очікують побачити понад три мільйони місцевих вболівальників, а також 600 тисяч іноземних гостей.

Сьогодні ввечері, 12 червня, на офіційному відкритті чемпіонату, гостей розважатимуть знамениті суперзірки – Дженіфер Лопес, Пітбуль, Бейонсе і Пол Маккартні, гонорари яких становлять мільйони доларів.

Цей чемпіонат запам’ятається також рекордними призовими для учасників турніру від ФІФА. Міжнародна футбольна асоціація обіцяє заплатити переможцю мундіалю премію у розмірі $35 млн, віце-чемпіон змагань отримає на $10 мільйонів менше – $25 млн, а збірна, яка завоює бронзу, привезе додому $22 млн призових.

Загальний фонд преміальних, який ФІФА розподілить між учасниками чемпіонату, становить $576 млн. Для порівняння сума призових учасників ЧС-2010 у ПАР становила $420 млн, а світової першості у Німеччині в 2006 році – $261,4 млн. Ще 8 років тому фіналіст ЧС-2006, збірна Італії, отримала за перемогу на мундіалі «скромних» $19,3 млн призових.

 Фото: thetimes.co.uk.

Цього року більшу суму, ніж чемпіону світу-2006, обіцяють збірній, яка посяде четверте місце, - $20 млн. Кожен чвертьфіналіст отримає $14 млн. За участь в 1/8 фіналу збірні отримають $9 млн, а за гру в груповому етапі - $8 млн.

Фахівці вже підрахували приблизні доходи від чемпіонату світу, які становитимуть приблизно $4,5 млрд, а після відрахувань податків залишиться близько $2,2 млрд. З цих грошей $1,624 млрд виділять на різні програми, $200 млн розділять між футбольними федераціями, а $100 млн повернуть господарям чемпіонату – Бразилії.

Традиційно на футбольному чемпіонаті намагаються заробити всі: від власників готелів до авіакомпаній. Зокрема, у Бразилії матчі відбуватимуться у містах, розташованих один від одного на багато сотень кілометрів. Очікуваний сплеск попиту вже зараз спричинив різке підвищення на внутрішні авіарейси, яке часом сягало 500%. Аби не відвадити туристів, до цінової політики компаній була змушена втрутитись влада. Чиновники пригрозили ввести на внутрішній ринок перевізників з інших країн, якщо авіакомпанії не знизять ціни.

***

Попри те, що збірна Бразилії - єдина національна команда, яка брала участь у всіх чемпіонатах світу, попри те, що бразильці за правом вважаються фаворитами мундіалю, більше половини мешканців країни під час опитувань не підтримали ідею проведення ЧС-2014 у Бразилії. Вибираючи між хлібом і видовищами, не надто багаті бразильці обирають хліб.

Відкриття чемпіонату світу з футболу відбудеться сьогодні на арені «Корінтіанс» у Сан-Паулу о 21.15 за київським часом. На матчі-відкритті зустрінуться господарі чемпіонату зі збірною Хорватії.

Українська збірна, яка до останнього боролася за путівки на ЧС до Бразилії, не бере участі в турнірі. В останньому матчі відбіркового етапу підлеглі Михайла Фоменка поступилися французам.

В Україні матчі чемпіонату покажуть телеканали «Україна» і «Перший Національний». ТРК «Україна» покаже матчі, призначені на 22:00 або 23:00. У свою чергу, матчі о 19:00 транслюватимуть на «Першому Національному».