Уряд повинен найближчим часом відключити Крим від електропостачання як попередження кримській владі, щоб запобігти утиску прав кримськотатарського та українського населення, заявив лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
«Ми вимагаємо від уряду в найближчий тиждень в порядку спеціального впливу для захисту прав людини в Криму відключити електроенергію на 2-3 дні», – сказав він на прес-конференції в Києві у вівторок, передає «Інтерфакс-Україна».
Крім того, Меджліс закликає якомога швидше вийти на міжнародні інституції з пропозицією ввести ембарго Криму.
На думку Р. Чубарова, якщо б це вже було зроблено, «то вже на наступний день були б результати щодо захисту прав людини».
«Що заважає Демчишину показати Аксьонову, показати Кремлю, що ми можемо, вміємо і будемо захищати своїх людей в Криму?» – запитав він.
При цьому Чубаров нагадав, що сама Росія застосовувала раніше заходи впливу на Україну, наприклад, відключала газ, і зараз знову загрожує аналогічними діями. «З 1 січня 2016 велика ймовірність того – я думаю, що 99%, що Росія оголосить нам продовольче ембарго – вона припинить купувати наші сільськогосподарські продукти через те, що набуває чинності економічна частина угоди України з ЄС про асоціацію. І (прем’єр-міністр Росії Дмитро) Медведєв відкрито сказав про це на засіданні уряду. Чому ми не можемо раніше, ніж вони здійснити (кроки із відключення Криму від електроенергії) і показати, що буває, коли вводиться ембарго, або коли здійснюється припинення поставок важливіших ресурсів?» – сказав він.
Голова Меджлісу також розповів, що обговорював питання скасування вільної економічної зони з Кримом на засіданні фракції «Блоку Петра Порошенка» і президент України ще раз підтвердив, що цей закон має бути скасований. «Ми працюємо з фахівцями, але у нас великі дискусії щодо електроенергії. А без вирішення цього питання ми не реалізуємо наших головних завдань щодо захисту людей», – наголосив Чубаров.
Він також розповів, що 45 днів громадської блокади Криму були відчутними: в Крим перекрито весь потік продовольчих і промислових товарів і сировини, а також вивезення звідти готової продукції. «Залишився лише один вид товару – це електрика. Розмови про скасування ВЕЗ тривають навколо цього виду товару, але поки що вони не дають можливості вийти на Верховну Раду з узгодженим проектом, який був би проголосований».
За словами голови Меджлісу, влада Криму, в свою чергу, почала репресії проти організаторів і учасників громадянської блокади: порушено кримінальну справу проти Чубарова, а 2 листопада в Москві і в Криму відбулися обшуки у рідних директора кримськотатарського телеканалу ATR Лянура Іслямова і на підприємствах, які належать його родині.
Крім того, «прокуратура» Криму відкрила кримінальну справу за фактом самої блокади. «Це означає, що акція досягла мети: кримська тематика повернулася до міжнародної тематики і внутрішнього порядку денного», – сказав голова Меджлісу.
«Блокаду не припинятимемо. Максимум – вона може змінити форму», – резюмував Чубаров.