Чверть громадян Білорусі готові воювати з Росією

На тлі війни в Україні рейтинг Лукашенка зростає

18:52, 2 жовтня 2014

На тлі українських подій ставлення білорусів до союзу з Росією стає чимраз негативнішим. Про це свідчать результати опитування громадської думки, проведеного Незалежним інститутом соціально-економічних і політичних досліджень (НІСЕПД).

Якби сьогодні проходив референдум про об'єднання Білорусі та Росії, то за такий союз проголосувало б 24,8% білорусів, проти - 54,8%. А якби на референдумі обговорювався вступ Білорусії до ЄС, то за проголосувало б 27,4% білорусів, проти - 50,8%.

Відповідаючи на запитання «Що б ви робили, якби Російська Федерація збройним способом спробувала приєднати до себе всю територію Білорусії або її частину?», 25,9% громадян країни обрали відповідь «Чинив би спротив зі зброєю в руках». Ще 39,7% жителів країни обрали варіант «Спробував би пристосуватися до нової ситуації» і лише 13,3% - «Вітав б ці зміни».

Ставлення до НАТО майже таке ж. На питання про свої дії у випадку, якби країни НАТО спробували змінити ситуацію в Білорусії збройним шляхом, 26% громадян країни чинили б спротив зі зброєю в руках, 40% білорусів постаралися б просто пристосуватися до життя під владою НАТО, а 9,7% вітали б такі зміни.

Характерно, що плани Росії наступного року розмістити в Білорусії свою авіабазу з 24-ма винищувачами СУ-27 вітають 22,4%, байдуже до цього ставляться 27,3%, а негативно - 45,1% білорусів.

Водночас у російсько-українському конфлікті білоруси займають радше проросійську позицію.

Так, лише 27,2% опитаних білорусів розцінили приєднання Криму до Росії як «імперіалістичне захоплення, окупацію», а як «повернення Росією власних земель, відновлення історичної справедливості» - майже 60%.

Учасників збройної боротьби проти Києва на південному сході країни «терористами» вважає лише 32,3% опитаних, не згодні з такою характеристикою - 54,1%. А ось «фашистами» чинну київську владу могли б назвати 52,2%, проти такого визначення – 32,2%.

У той же час більшість громадян Білорусії (53,6%) виступає проти того, щоб Росія посилала армію на схід України. Позитивно поставилися до цієї ідеї лише 14%, байдуже – 21%. І тільки 15,2% білорусів позитивно відповіли на запитання: «Якщо Росія ухвалить рішення ввести свої війська в Україну, чи слід Білорусії дозволити Росії провести свої війська через білоруську територію?» Категорично проти цього виявилися три чверті опитаних.

Найбільші бонуси від російсько-українського конфлікту отримує президент Олександр Лукашенко. Його підтримка як «гаранта стабільності» помітно зросла. Так, електоральний рейтинг Лукашенка досяг у вересні 45,2%, рейтинг довіри - 53,5%. Для порівняння: у грудні минулого року за чинного президента були готові проголосувати лише 34,8% білорусів. Не довіряють Лукашенкові сьогодні 33,3% білорусів, ще в березні «недовірливих» було 44,1%.

Опитування було проведено у вересні серед півтори тисяч громадян країни.