CIS-EMO: Виборчий процес в Україні відбувається демократично

15:37, 22 жовтня 2012

Директор місії CIS-EMO зі спостереження за парламентськими виборами в Україні Олексій Кочетков вважає, що виборча кампанія відбувається відповідно до демократичних стандартів, незважаючи на фіксацію порушень, пов'язаних із кандидатами в одномандатних округах.

«Змагання є, змагальність є, вибір є, і найголовніше, що як під час нормальних виборів, переможця поки що точно не визначено. Усім критеріям демократичних виборів вибори в Україні абсолютно відповідають. Якихось порушень стає менше, якихось більше, але це пов'язано з тим, що все-таки змішана система. Раніше все було, можливо, трішки чистіше, коли партії між собою боролися. Не було таких зовсім диких речей, як бійки між кандидатами", - сказав він на прес-конференції 22 жовтня.

За його словами, якщо порівнювати вибори 2004-го та 2012 років, то вони відрізняються так само, як і змінилися громадяни України за ці роки. "Я особисто для себе не помітив якогось такого погіршення. Ось, наприклад, представник ПАРЄ Гросс (голова місії спостерігачів Андреас Гросс. - ред) у перший день, лише ступивши на українську землю, відразу зазначив, що демократії тут немає, свободи слова немає, нічого немає, жах, катастрофа, караул. Ми такого не бачимо", - зазначив О.Кочетков.

У своїй другій доповіді місія CIS-EMO робить висновок, що порушення на виборах народних депутатів України є, і в більшості своїй стосуються безпосередньо діяльності кандидатів у мажоритарних округах.

При цьому, на їх думку, порушення з боку мажоритарників, пов'язані з підкупом виборців, як такі не впливають на волевиявлення громадян. "Якщо виборець вирішив "купитися", то саме це його рішення. Самі передвиборчі обіцянки кандидатів є особливою формою підкупу виборця, роботою ні з чим не забезпеченими ф'ючерсами. Виборець має свободу волі, яка і має визначати його власний вибір. Свобода волі це поняття, яке не можна замінити буквою або главою закону. Це системотворча частина української культурної традиції", - зазначено у звіті.

"Основними видами порушень є використання службового становища та адміністративного ресурсу для досягнення необхідного результату. Проте цей вид порушення поширений і у партії влади, і в опозиції", - йдеться в документі.

Лідером за порушеннями залишається Одеська область. У ній зафіксовано їх найбільшу кількість - 65.

Виходячи з даних ЦВК, у своїй завершальній доповіді місія "спробує оцінити результати виборів, звертаючи увагу на будь-які відхилення та флуктуації результатів у сусідніх дільничних виборчих комісіях. Місія накладе на дані ЦВК картину зібраних раніше порушень. Це дасть змогу авторитетно заявити, чи були порушення визначальними для волевиявлення виборців", - наголошується в доповіді CIS-EMO.

Нагадаємо, ЦВК зареєструвала від Міжнародної організації зі спостереження за виборами "CIS-EMO" 205 представників.

Вибори до Верховної Ради України відбудуться 28 жовтня 2012 року за змішаною пропорційно-мажоритарною системою: 225 депутатів обираються за списками політичних партій (бар'єр для проходження в Раду - 5%), ще 225 - в мажоритарних округах.