Від спеки плавляться дороги, та вантажівок на трасах зовсім не поменшало. У Службі автомобільних доріг Львівщини пропонують 50 відстійників задля того, щоб зберегти шляхи області від руйнування. Домовилися майже з усіма АЗС про місця паркування фур, втім, далекобійники їхати туди не поспішають.
Даівці на посту біля Стрия починають зупиняти переповнені тіри загальною масою 24 тонни і з навантаженням на вісь 7 тонн. Білоруський далекобійник Микола, який везе мінеральну воду із Сербії, не в курсі про те, що порушив температурний режим. Каже, що в Європі такої норми не існує. Інакше усі перевезення тоді б зупинилися.
«В Сербії я їхав при +45⁰, і ніхто нічого не казав. В Румунії було +39⁰ і все спокійно – нікого там не гальмують. А в Україні мені треба зупинятися, але при такій температурі водій не відпочине. Доведеться їхати вночі. Починаєш засинати в дорозі, а це аварійні ситуації», – пояснює далекобійник Микола.
Таким, як він, даівці для початку видають листки попередження.
«Є багато водіїв, в яких немає градусника. Можливо, є що взагалі не орієнтуються, що таке теплові режими. Водій розписується, щоб у подальшому не говорити, що не знав , не чув, не бачив», – розповів інспектор ДПС Назарій Яцишин.
Якщо ж водій проігнорує зауваження і не з’їде з траси, отримає штраф. Та він радше символічний – від 255 до 340 гривень. Водії фур не на камеру зізнаються: легше заплатити 10 доларів і їхати далі, ніж втрачати час. Бо для них це гроші. Та й до відстійників у них є зауваження.
«Світла нема, води нема, сміття не прибирають. Куди ставати», – нарікає далекобійник Василь.
У Службі автомобільних доріг Львівщини твердять, що змушені вводити температурні режими, бо наші шляхи такої спеки просто не витримують. Фахівці пояснюють: на сонці дорожня основа розпікається до температури вищої, ніж повітря, особливо на відкритих ділянках, і перетворюється на желе.
«Ми повинні розуміти, що ці дороги, які в нас є, були збудовані зовсім не під ці навантаження і зовсім не під цю інтенсивність руху. Наші дороги капітальних ремонтів не бачили від 30 до 40 років. Навіть до 50 років», – зазначив керівник Служби автомобільних доріг Львівщини Юрій Лазаренко.
Має повноваження штрафувати за перевантаження також і Укртрансінспекція. Втім, на всю область у них є тільки один мобільний ваговий комплекс.