Данилишин про ЗВТ з СНД: Головне, щоб співпраця була партнерською

16:04, 29 липня 2012

Прискорення у питанні ратифікації угоди про зону вільної торгівлі з країнами СНД з’явилося після зустрічі Віктора Януковича і Володимира Путіна. Це була одна з умов до більш інтенсивної співпраці в рамках інших можливих поєднань, союзів чи інших асоціацій, які можуть бути утворені на просторі СНД, переконаний екс-міністр економіки в уряді Юлії Тимошенко Богдан Данилишин.

"Наскільки я обізнаний, Україна має зауваження до цього договору, які полягають у нерівності умов щодо запровадження торгових обмежень країнами, які вже утворили Митний союз, та іншими членами Співдружності. Вони визначені доповненням номер 6 до цього документа. На мій погляд, із підписанням цього документа мало що зміниться. Росія була, є і буде нашим (України – ред.) головним стратегічним і торговельно-економічним партнером. Від цього ми нікуди не сховаємося. Головне, щоб це було добровільне партнерство, а не нав’язування чиєїсь волі чи думки", - цитує  екс-урядовця Радіо Свобода.
 
Щодо плюсів цього договору, Богдан Данилишин відзначив те, що норми даного договору були приведені у відповідність із СОТ.

"З цим договором були закріплені всі вилучення, які діяли в рамках двосторонніх угод, і, на мій погляд, це якоюсь мірою буде ускладнювати застосовувати інші обмеження торгівлі та збільшувати митні тарифи", - переконаний експерт.
 
Також на його думку, договір про зону вільної торгівлі з ЄС не може заперечувати можливість існування зони вільної торгівлі з СНД. Але це буде викликати необхідність пояснення нашим європейським партнерам деяких положень договору про зону вільної торгівлі з країнами СНД.

"Ми маємо двосторонні угоди про зони вільної торгівлі з країнами-членами СНД, і вони працюють. Такі країни-члени Світової організації торгівлі, як Молдова, Грузія, Киргизстан, Україна і Росія, всі спірні питання будуть проводити за процедурою: спочатку в рамках двосторонніх питань, а потім, у випадку невирішення питань, будуть вирішувати їх у рамках СОТ", - додав екс-міністр.
 
На запитання, які саме положення вимагатимуть пояснень,  Б. Данилишин відповів: "Я думаю, що це – можливі торговельні преференції, які стосуються металургійної, хімічної галузі, сільськогосподарської, машинобудування та інших. Тобто потрібні будуть консультації на рівні експертів, які часто проводяться і які є звичними в рамках будь-яких торговельно-економічних переговорів".
 
За словами експерта, він вітає сам факт появи зони вільної торгівлі.

"Бо я вітаю усі угоди, що стосуються зони вільної торгівлі. Бо я завжди був прихильником рівноправної економічної інтеграції. Головне, щоб російська сторона, як і будь-яка інша сторона, розглядала Україну як рівноправного партнера, якому не потрібно нав’язувати якоїсь своєї думки, а потрібно сідати за стіл переговорів і вирішувати усі спірні питання. Тому вступи до якихось інших об’єднань, які передбачають створення виконавчих міждержавних органів, на мій погляд, є завчасними", - зазначив Богдан Данилишин.