Львівські велоактивісти не задоволені новозбудованою велодоріжкою на вул. Куліша. Її облаштували від пр. Чорновола по вул. Зерновій до вул. Куліша. Велосипедисти скаржаться, що велодоріжку облаштували впритул до кіосків, біля яких покупці не завжди дають велосипеду проїхати, а також нарікають на автівки, що паркуються на велосмузі, та на пішоходів.
Член Асоціації велосипедистів Львова Анастасія Судковська розповіла ZAXID.NET, що на велодоріжці виникає конфлікт із пішоходами.
«На вул. Зерновій виникає конфлікт із пішоходами. Велодоріжку тут облаштували впритул до двох кіосків. Комфортний рух там неможливий через присутність покупців», - наголосила вона.
За її словами, на пр. Чорновола перед поворотом на вул. Зернову також часто утворюється корок, через який важко рухатись велосипедистам.
«Корок створюють автомобілі та громадський транспорт, тому велосипедистам важко виїхати з правої смуги. Особливі труднощі виникають через невідрегульований світлофор на перехресті та розташований поруч пішохідний перехід», - зазначила вона.
Велоактивіст Орест Олеськів розповів, що в напрямку від центру по вул. Куліша велодоріжку зробили на тротуарі, тому пішоходи часто рухаються по ній, не зважаючи на велосипедистів.
«Українські державні будівельні норми подають фіксовані розміри для велодоріжок. Це спадщина радянських часів, яка розрахована на такі вулиці, як вул. Наукова чи пр. Червоної Калини. На вужчих вулицях з пішоходами виникає конфлікт, якщо облаштована на тротуарі велодоріжка є недостатньо широкою», - додав він.
У свою чергу, радник міського голови з питань розвитку велоінфраструктури Олег Шмід пояснив, що конфліктних ситуацій з пішоходами на цій велодоріжці виникати не повинно.
«Проект дороги сплановано так, щоб було мінімальне число перетинів пішохідних і велосипедних потоків. На пішохідному переході через вул. Куліша спеціально зроблено висунутий на дорогу тротуар, щоб помістилися і пішоходи, і велосипедисти. Кіоски на вул. Зерновій справді є, але дозвіл на торгівлю був виданий їм міською радою раніше, ніж облаштовувалась велодоріжка. Ми не можемо усунути їх, поки не закінчився дозвіл. Ми пропонували розвернути віконця продажу товарів в інший бік, але це потребує додаткових коштів. Не можна перестати будувати велодоріжки через те, що в нас розвинута стихійна торгівля. З часом ці переносні структури заберуть», - розповів він.
За його словами, щоб не виникало конфліктів з пішоходами, ширину велодоріжки також враховують.
«Європейські рекомендовані норми для велодоріжок можуть досягати до 2,5 м. Я згідний, що іноді велосипедистам замало місця на вузькому тротуарі. Але вул. Куліша не є недостатньо широка. Одностороння велодоріжка на тротуарі в Україні згідно з нормами ДБН має мати 1,5 м», - заявив він.
На прохання велоактивістів Олег Шмід також зазначив, що велосмугу можуть продовжити від вул. Куліша до ТЦ «Магнус».
«Велодоріжка від вул. Куліша до «Магнуса» не передбачена схемою веломережі першої стадії до 2020 року. Можливо, вона буде передбачена у другій стадії», - резюмував він.