Декриміналізація не стосується чиновників, – Портнов

23:35, 18 листопада 2011

Керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України Андрій Портнов запевняє, що законодавство про декриміналізацію економічних злочинів стосується лише підприємців та фізичних осіб, але не чиновників.

Про це він повідомив в ефірі "Шустер Live" 18 листопада.

«Проаналізувавши всі думки навколо цього закону, я прийшов до думки, що ми недостатньо, можливо, фахово розповіли про основні тези, які закладені в основу документу. Перше – ні про яких посадових осіб і чиновників не йдеться. Він торкається громадян, підприємців… Всіх, якраз, крім чиновників і посадових осіб», – сказав Портнов.

Він наголосив: «Цим законом фактично поставлена крапка у спробах правоохоронних органів вживати протиправних заходів для того, щоб тиснути на людей, які займаються справою, годують свою сім’ю».

Портнов зауважив, що зараз до підприємця «в будь-який час може зайти» представник податкової, міліції, прокуратури, «іноді СБУ». «І вони це роблять згідно діючого закону. Закон закладав можливості це здійснювати».

«Проаналізувавши, як правоохоронна влада будує свої відносини з бізнесом, ми вирішили піти на радикальний крок… Ми виключили можливість затримувати особу – затримання на термін до трьох діб, заарештовувати особу, третє – ми замінили покарання у вигляді позбавлення волі на кримінальне покарання але у вигляді штрафу. Людина, яка не сплатила податків, все рівно, якщо суд визнає її винною, є судимою і є винною, але не позбавляється волі. Вона може виплатити штраф державі…», – сказав Портноі.

Також він розповів: «Ми про аналізували всі статистичні показники. Якщо б кількість порушених кримінальних справ приблизно співпадала з кількістю судових рішень, то, може, можна було б залишити норму про позбавлення волі за податки (за ухиляння від сплати податків, – ред.)». Однак, з його слів, в Україні «порушення кримінальних справ в галузі оподаткування» відбувається з метою посилити «недоброякісну конкуренцію», посилити тиск на підприємців, отримати «корупційні дивіденди».

«З цього моменту в Україні має з’явитись більш інтелігентний інспектор податкової, прокурор. Людина зможе довести свою правоту, залишаючись на свободі… Ми точно не зацікавлені, щоб в нас був багатий пожежник, якщо він буде заробляти на підприємцях… Якщо вогнегасник не так висить, пожежний інспектор має суду довести, що це достатня підстава закрити підприємство… Раніше це фактично давало підставу закрити його», – сказав Портнов.

Він наголосив, що виключно суд зможе вибирати міру запобіжного заходу, натомість зараз це може зробити і слідчий.

«В інспектора не буде мотивації надівати на себе маску і приходити в гастроном, як це буває», – сказав Портнов.

Він також поінформував, що новим законом декриміналізовано 16 складів злочину повністю.

«Відповідальність і позбавлення волі за відмивання брудних коштів залишається – це міжнародні вимоги», – сказав Андрій Портнов.

Як інформував ZAXID.NET, Верховна Рада ухвалила поданий Президентом проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності)».

«За»його ухвалення проголосували 268 із 314 народних депутатів, зареєстрованих в сесійній залі.

Портнов також зауважив, що наступного тижня Президент Віктор Янукович планує підписати цей закон.