Уже весною на сайтах Львівської міськради та Львівської облради з'являться сервіси електронних петицій. Львів'янам це дасть змогу якщо й не вирішити якусь локальну проблему, то принаймні зробити її ще й проблемою депутатів.
Будь-яка петиція, яка набере 1000 голосів, обов'язково виноситиметься на розгляд сесії. У міській раді цей сервіс має запрацювати у березні, в обласній – не раніше квітня.
У Львівській міській раді вирішили доєднатися до Єдиної системи місцевих петицій. Зараз там зареєстровані 22 міста, серед яких є Самбір та Яворів. Мешканці Самбора вже зареєстрували три петиції: 1) створити притулок для тварин у місті; 2) відновити безкоштовне харчування школярів 1-4 класів; 3) затвердити положення про порядок застосування системи електронних допорогових закупівель. Для того, щоб міська влада розглянула якусь із них, мешканці Самбора мають не пізніше 90 днів зібрати 100 голосів.
Кожне місто самостійно встановлює кількість голосів та період, упродовж якого вони мають бути зібрані, для того, щоб на петицію потрібно було реагувати. Збір голосів на підтримку петицій до Львівської міськради триватиме не більше двох місяців і за цей час звернення має зібрати не менше 1000 підписів.
Після цього петицію спрямують в міське управління «Секретаріат ради», а звідти – на розгляд виконавчих органів. Там готуватимуть проекти рішень, інформуватимуть міського голову, який у підсумку й скеровуватиме рішення на розгляд профільних депутатських комісій.
Львівська обласна рада також встановила для петицій поріг у 1000 голосів, однак їх можна буде збирати упродовж 90 днів. Таке рішення 15 лютого підтримала комісія з питань депутатської діяльності Львівської облради. До обласної ради подали три різні положення про електронні петиції, ключова відмінність між ними стосувалася саме кількості осіб, які мають підтримати петицію. Довгий час компромісним вважався поріг у 2500 голосів, хоча була навіть пропозиція збільшити його удвічі – до 5000.
Згідно з законом «Про звернення громадян», для міст із населенням більше одного мільйона осіб кількість підписантів під петицією не має бути меншою за 1000. І під час обговорення депутатська комісія вирішила встановити мінімальну кількість, аби цей поріг могли подолати навіть петиції, що стосуватимуться невеликих проблем.
«Кожна петиція, яка набере 1000 голосів, буде йти через депутатську комісію. Саме комісія здійснює попередній розгляд звернення і готує проект рішення депутатам на сесію. Комісія дає позитивний або негативний відгук петиції, але незалежно від нього всі петиції обов'язково мають розглядатися на сесії», - розповів ZAXID.NET керівник юридичного управління Львівської обласної ради Андрій Мельник.
Для того, аби додати свою петицію або проголосувати за вже існуючу, на сайті потрібно буде зареєструватися – вказати прізвище, ім'я, по батькові, електронну поштову адресу та місце проживання. Адресу проживання депутати додали для того, аби можна було відсіяти голоси тих, хто не проживає на Львівщині. Втім, поки незрозуміло, як перевірятимуть інформацію, вказану при реєстрації (передусім – адресу проживання).
Львівська обласна рада може стати однією з перших, яка запровадить сервіс електронних петицій. Хоча кілька днів назад депутати Волинської облради вже затвердили порядок розгляду електронних петицій. Вони, до речі, теж встановили поріг у 1000 голосів, однак відвели на їх збір всього 30 днів.
Петиції на сайті Львівської облради з'являться не раніше квітня. Зараз депутатська комісія лише затвердила положення, цей документ упродовж наступних 30 днів має пройти громадське обговорення (він буде опублікований на сайті облради), і лише після цього його затвердять депутати під час сесії.
Нагадаємо, 2 липня минулого року Верховна Рада ухвалила закон, яким запроваджується механізм подання електронних петицій та звернень до президента, Верховної Ради, Кабміну та органів місцевої влади.
Після того на сайті президента з'явився окремий розділ із петиціями. Сам президент зобов'язаний офіційно коментувати будь-яку з петицій, яка упродовж 90 днів набере 25 000 голосів. Хоча, зазначимо, там не бракує доволі дивних звернень.