Денісова розповіла деталі про дітей від сурогатних матерів з київського готелю

17:18, 14 травня 2020

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова отримала звернення через ситуацію з півсотнею немовлят, народжених в Україні сурогатними матерями для іноземців, які зараз перебувають у столичному готелі «Венеція». Про це Денісова повідомила на брифінгу у четвер, 14 травня.

Вона зазначила, що направила звернення до глави Нацполіції, міністрів охорони здоров’я та соцполітики, щоби вони перевірили дотримання прав дітей.

«У київському готелі «Венеція» знаходилася 51 дитина, з них 15 дітей були там з батьками. 36 дітей знаходилися у двох кімнатах. На всіх дітей виписані свідоцтва про народження. Батьки усіх цих діточок є іноземцями – це зокрема громадяни Китаю, Німеччини, Іспанії, Франції, Італії, Болгарії, Румунії, Великої Британії, США», – розповіла вона.

Батьки цих 15 дітей встигли приїхати до України до введення обмежень на в’їзд в Україну через коронавірус. Виїхати вони не можуть. Батьки решти 36 дітей не можуть в’їхати.

Іноземці звертались до українського МЗС, але там сказали звертатися до власних посольств, аби ті надсилали вже до МЗС відповідну ноту. У підсумку вирішити це питання не вдалося. До самої Денісової звернулась клініка BioTex, за її даними, в Україні зараз понад 100 дітей у подібній ситуації. Також вони прогнозують, що в разі продовження карантину на той період, який передбачає МОЗ, таких дітей в Україні буде майже тисяча.

Вона додала, що зустрілася з представниками МЗС і Міграційної служби, аби напрацювати такий механізм.

«Оскільки це питання має гуманітарний характер, кожен з цих батьків може звернутися до уповноваженої з прав людини з відповідною заявою, щоб я допомогла їм вирішити питання в’їзду і виїзду з України», – пояснила Денісова.

Окремо омбудсмен наголосила, що є питання до самого сурогатного материнства.

«Я все ж таки думаю, що тут потрібно законодавчо врегулювати це питання і в тому числі внести зміни до наказу МОЗ, який затверджує цей порядок сурогатного материнства», – сказала Денісова та
уточнила, що законодавчі зміни повинні гарантувати права дитини, зокрема щоби упевнитися, що вона не стане жертвою торгівлі людьми.

Своєю чергою, в Мінсоцполітики заявили, що ініціюватимуть законодавче посилення захисту прав дітей, народжених сурогатними матерями, після випадку з немовлятами в Києві. Як повідомили в прес-службі відомства, Україні необхідно розробити свою національну політику щодо сурогатного материнства, особливо щодо надання такої послуги іноземцям.

«Ми хочемо, щоб діти не ставали предметом купівлі-продажу, а до жінки не було проявів різних форм експлуатації, і в той же час, ми не маємо права позбавити можливості стати біологічними батьками ті сімейні пари, які не можуть виносити свою дитину за медичними показаннями», – відзначили там.

Як інформував ZAXID.NET, раніше стало відомо про майже півсотні немовлят у готелі в Києві, яких народили сурогатні матері для пар з-за кордону, і тепер вони не можуть їх забрати.