Депутат Ірпінської міської ради від партії «Нові обличчя» Ігор Оверко має у власності 186 квартир. Ще 400 квартир депутат продав у 2016 році, пише «Чесно» з посиланням на електронну декларацію політика.
Сам Оверко заявив, що задекларованих квартир не 186, а 191. «Я точно знаю кількість квартир, яких задекларував. Їх 191. Усі квартири я зареєстрував на своє ім’я, у подальшому я їх маю намір продавати так, як це визначено законом: я йду до нотаріуса, ми вчиняємо всі необхідні дії. Це не є схемою ухиляння від податків, я легалізував всі квартири з метою сплатити все, що маю сплатити державі, не треба думати, що я щось приховую. Я сплачую всі податки державі», - сказав Оверко.
Між тим, журналісти встановили, що насправді автоматичний підрахунок квартир в декларації, який перевіряли і вручну, свідчить, що Ігор Оверко задекларував 186 квартир. Ця нерухомість розташована в Ірпені, там, де депутат веде будівництво і має право голосу на сесіях ради. Загальна площа квартир – 7 тис. 888,1 м2, що є більше, ніж площа футбольного поля НСК «Олімпійський».
Слід зазначити, що Ігор Оверко є керівником та співзасновником будівельної фірми «Синергія». За минулий рік депутат заробив лише близько 20 тис. гривень, однак дохід від продажу 400 квартир у 2016 році склав понад 50 млн грн. Окрім квартир, в Оверків 4 житлові будинки загальною площею майже 600 м2, 18 земельних ділянок загальною площею 40116 м2 та більше 16 млн грн заощаджень. Також політик задекларував 10 об’єктів незавершеного будівництва, площа яких невідома.
Юрист Юрій Брикайло, який спеціалізується на земельних питаннях, розказав, що оформлення квартир на забудовника може бути пов’язане з ухилянням від сплати податків. «Треба дивитися договори, за якою ціною продаються ці квартири. Також він мав вказати вартість квартир на момент оформлення на себе та на момент продажу. Якщо ціна на квартири в декларації не вказана, не проблема укласти договір на продаж квартири за 10% від її реальної вартості, сплатити з цих коштів 8,5% податку, а решту 90% отримати готівкою. У цьому може бути економія», - пояснив Брикайло.
Журналісти «Чесно» зазначили, що Оверко в 2016 році продав 400 квартир, про що повідомив у розділі «видатки й правочини», однак вартості жодної з них у цьому розділі не вказав. Журналісти підрахували, що якщо взяти суму, яку задекларував Оверко як дохід від відчуження всього нерухомого майна (квартир, землі і будинків), а це майже 52 мільйони гривень, і поділити її всю хоча б на 400 проданих депутатом квартир, то приблизна вартість однієї квартири під Києвом становитиме 130 тис. грн (трохи менше $5 тис. за курсом НБУ). На думку активістів, вартість квартир значно занижена і це може бути свідченням мінімалізації оподаткування.
Також зазначається, що подібну схему ухиляння від сплати міг використовувати, продаючи квартири в ЖК «Річ Таун» у Бучі, мер Ірпіня і голова партії «Нові обличчя» Володимир Карплюк. «Аналогічно могли робити і його депутати, які квартири, що на ринку коштують понад мільйон, продавали за кілька сотень тисяч. В оголошеннях квартири з аналогічним метражем у цьому ж будинку коштують понад мільйон», - стверджують у «Чесно».
На думку журналістів, у Приірпінні діє схема, коли політики стають «добросовісними набувачами» після того, як зелені зони роздали рішенням ради на підставних або родичів депутатів, потім ділянки потрапляють до рук забудовників. Так було з Бучанським межигір’ям, де брала участь «Батьківщина». Розслідування місцевих журналістів доводять, що в Ірпені представники «Нових облич» та «Батьківщини» в результаті відводу і перепродажу землі стають власниками зелених зон.
Голови партій "Батьківщини" і "Нових облич" відкривають парк в Ірпені, фото: irpinculture.org.ua
До слова, за показником задекларованих квартир, донедавна рекордсменом України був згаданий вже мер Ірпіня Володимир Карплюк, який задекларував у 2013 році 67 квартир.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Генпрокуратура підозрює Володимира Карплюка та міського голову Бучі Анатолія Федорука в тому, що протягом шести років вони незаконно відводили у власність земельні ділянки своєму оточенню. Загалом мери розкрали 890 га лісу під Києвом, вартість якого складає сотні мільйонів гривень. Карплюку загрожує від 6 років ув’язнення, а якщо йому інкримінують статтю про перевищення службових повноважень, то строк покарання може сягнути до 12 років. Володимир Карплюк виїхав за межі України, і його місце знаходження на сьогодні не відоме.