Група народних депутатів зареєструвала законопроект, яким пропонує заборонити Національному агентству з запобігання корупції (НАЗК) виявляти фіктивні фінансові операції та надані за заниженими або завищеними цінами послуги (у тому числі для виведення коштів у готівку за рахунок фіктивних договорів). Серед авторів законопроекту є лідери абсолютно усіх парламентських фракцій.
14 народних депутатів зареєстрували згаданий законопроект у середу, 17 березня. А вже 18 березня НАЗК повідомило, що у разі його прийняття агентство зможе бачити такі порушення у звітах, але вони не зможуть бути підставою зупинення державного фінансування політичної партії за кошти платників податків.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, НАЗК не зможе позбавляти партій державного фінансування. Натомість автори документа пропонують НАЗК у випадку виявлення порушень звертатися до «уповноважених державних органів».
Свою ініціативу автори законопроекту пояснили тим, що чинне законодавство не чітко встановлює функціональні повноваження НАЗК під час перевірки звітності політичних партій, що, як наслідок, може призвести до неоднакового застосування положень закону при винесенні рішення про зупинення державного фінансування статутної діяльності політичних партій.
Натомість у НАЗК нагадали, за які порушення позбавляли партій державного фінансування:
- одна з партій заплатила за послуги медіа-моніторингу понад 500 тис. грн. за вказані кошти виконавець надав звіт, який є точною копією інформації, яку раніше було опубліковано на офіційному сайті однієї з громадських організацій;
- у звітах іншої партії вказано, що вона перерахувала понад 2 млн грн за організацію та забезпечення проведення форумів на підставі неіснуючих на той момент документів;
- ще одна партія перерахувала кошти п’ятьом компаніям за договорами понад 14 млн грн за поліграфічну продукцію. Голови місцевих організацій, які згідно документів отримували цю продукцію, за даними державних органів, перебували в цей час за кордоном. Водночас рахунки цих компаній, на які повинні були перераховуватись кошти, були відкриті пізніше за дату укладання самих договорів.
І якщо на основі цих підстав НАЗК позбавляло партій державного фінансування, то автори законопроекту пропонують змінити законодавство так, щоб НАЗК не змогло надавати правову оцінку цим діям, а лише могло повідомляти про це «уповноважені державні органи».
У НАЗК звернули увагу, що поява такого законопроекту – це спроба позбавити агентство однієї з ключових функцій.