Депутати Львівської облради звернулись до президента України та Верховної ради України із критикою запропонованих парламентом змін до законодавства про місцеві вибори, яке сьогодні розглядається у Верховній Раді.
У зверненні, за яке 16 червня під час пленарного засідання облради проголосували 67 депутатів, зазначено, що на розгляд парламенту подано законопроекти про вибори, що мають маніпулятивний характер, відображають політичні інтереси розробників законопроекту та не можуть бути прийнятими без змін до Конституції України.
«Проаналізувавши зареєстровані у ВР України законопроекти за номерами 2831, 2831-1, 2831-2, 2831 -3, які не пройшли суспільного обговорення, ми бачимо не до кінця продуману зміну основоположних принципів виборчого законодавства, разом із невмотивованим ускладненням його окремих норм. Підміна загальносуспільного поняття «відкритих списків» на майже закриту пропорційну систему виборчого представництва здатна як повністю дискредитувати саму ідею, так і унеможливити її використання на виборах до парламенту», - йдеться у зверненні.
Розкритикували депутати і запропонований у базовому законопроекті спосіб обрання обласних рад без прив’язки до територіальних громад, що, на їхню думку, йде у розріз із чинним положеннями Конституції та суперечить векторам та напрямам децентралізації.
Нічим не обґрунтованим називають депутати ЛОР запропоноване у законопроектах зменшення на 50% загального кількісного складу місцевих рад та принципи розподілу територій областей і великих міст на територіальні округи з надто великою кількістю виборців.
«Ми, депутати обласної ради, висловлюємо сумнів у правовій природі виборчого механізму, за яким партіям делегується право змінювати виборчі списки рішеннями центральних органів та робити це після проведених виборів», - зазначено у зверненні.
Не до кінця продуманими депутати Львівської облради вважають норми, за якими забороняється бути кандидатом на посаду міського голови і водночас бути включеним до відповідного виборчого списку, бо це шкодитиме принципам змагальності і створюватиме перепони для входження активістів громадянського суспільства у партії.
У зверненні депутати закликають президента та народних депутатів невідкладно приступити до розробки змін до Конституції, котрі б передбачали закладення нової, справді демократичної, системи місцевого самоврядування з відповідними повноваженнями з прив’язкою до адмінтерустрою та забезпечення принципу представництва громад.
Також депутати ЛОР вимагають провести громадські слухання щодо найбільш спірних норм виборчого законодавства, зокрема щодо самої виборчої системи, складу виборчих комісій, меж виборчих округів та способу їх визначення, і вимагають закріпити зміни в Конституції України або Кодексі, що має вищий статус, аніж просто закон.
Окремо депутати Львівської облради просять президента та парламент негайно вирішити питання щодо складу Центральної виборчої комісії та, проявивши відповідну політичну волю, дати нарешті вичерпну відповідь на головну проблему виборів в Україні – підкуп і фальсифікації у всіх можливих формах.