Депутати Львівської міської ради звертаються до голови Верховної Ради України Володимира Литвина та прем’єр-міністра України Миколи Азарова з проханням відновити роботу евакуаторів, як єдиного дієвого методу вирішення проблеми несанкціонованим паркуванням транспорту у місті.
Відповідне звернення озвучив під час сесії Львівської міської ради 30 червня депутат від фракції ВО «Свобода» Любомир Мельничук.
У тексті звернення зазначено: «Несанкціоноване паркування на центральних вулицях і площах, що набуло масового характеру, призводить до серйозних проблем у м. Львові. Це створює незручності для мешканців, ускладнює умови перебування туристів, ускладнює можливість співпраці з інвесторами. Головною причиною цієї проблеми є відсутність впливу органів місцевого самоврядування на ситуацію із несанкціонованим паркуванням транспорту. Ця проблема потребує нагального вирішення на загальнодержавному рівні.
Практика європейських країн показує, що єдиним дієвим методом вирішення цієї проблеми є налагодження роботи евакуаторів та застосування спеціальних технічних засобів перешкоджання виїзду автомобільного транспорту. Ефективність такої практики доведено в Австрії, Бельгії, Білорусії, Великобританії, Ірландії, Іспанії, Литві, Нідерландах, Росії, Франції, Чехії та інших країнах. У більшості європейських міст саме до компетенції муніципалітетів та міських служби належить питання евакуації транспортних засобів».
У зверненні зазначено, що на сьогодні можливість тимчасового затримання транспортного засобу передбачена частиною другою статті 52-1 Закону України «Про дорожній рух».
«Згідно зі статтею 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) працівник ДАІ тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132, 206 КУпАП.
Постановою Кабінету Міністрів України №1102 від 17 грудня 2008 року затверджено Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках, у відповідності до якого уповноваженим особам ДАІ забороняється брати участь у здійсненні блокування або евакуації транспортних засобів у випадках, не передбачених законом.
Тобто, відповідно до чинного законодавства України, тимчасове затримання транспортних засобів шляхом їх евакуації можливе лише працівниками ДАІ та лише з підстав, визначених законом», – зазначають депутати.
З метою впорядкування паркування транспортних засобів у містах, створення безпечних умов для руху громадського транспорту та пішоходів, а також недопущення руйнування пам’яток у містах, Львівська міська рада вимагає внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема про те, що «порушення правил благоустрою територій населених пунктів в частині наїздів на зелені насадження, газони, тротуари, декоративні огорожі, зупинки та стоянки автотранспортних засобів, яка ускладнює або унеможливлює утримання об’єктів міського благоустрою тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян», а також у частині тимчасового затримання транспортних засобів виконавчими комітетами міських рад: «у разі наявності підстав вважати, що водієм (громадянином вчинено порушення, передбачені 152-1 цього Кодексі, представник виконавчого комітету (особа, яка має право складати протоколи про адміністративні правопорушення) тимчасово затримує транспортний засіб та доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик за допомогою спеціального автомобіля – евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення».
«Після тимчасового затримання транспортного засобу представник виконавчого комітету зобов’язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та своє місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації. Транспортний засіб може бути тимчасово затриманий до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.
Після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу, особа має право звернутись за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов’язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення. За подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватись плата. Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках визначається міськими радами… Наголошуємо, що виключно за умови внесення зазначених змін до чинного законодавства України можливо ефективно впорядкувати паркування транспортних засобів у містах та створити безпечні умови для руху громадського транспорту та пішоходів», – наголошують депутати.
Як інформував ZAXID.NET, міський голова Львова Андрій Садовий ініціював звернення до Урядового уповноваженого з питань дерегуляції господарської діяльності Михайла Бродського щодо відновлення роботи евакуаторів у Львові та решті міст, що прийматимуть Євро-2012. Відповідне звернення 18 березня 2011 року підтримав виконавчий комітет Львівської міської ради